Шпигун чи конкурент? Чому Захід воює з TikTok і чого очікувати в Україні

Шпигун чи конкурент? Чому Захід воює з TikTok і чого очікувати в Україні

TikTok є однією з найбільш популярних соціальних мереж у світі. Її аудиторія налічує понад 1 мільярд користувачів. Це робить TikTok основним конкурентом Facebook та Instagram. Водночас дискусії щодо закриття цієї соцмережі набирають все більшої популярності. Одна за одною західні країни забороняють своїм чиновникам користуватись TikTok. Головною причиною є побоювання, що персональні дані користувачів TikTok можуть потрапити до влади комуністичного Китаю. Чи дійсно існує така небезпека і чи можуть заборонити TikTok в Україні на тлі зближення КНР та росії — у матеріалі “Ми-Україна”.

З чого все почалось

Фото: flickr.com

TikTok з’явився у Китаї у 2017 році. Застосунок створила пекінська компанія ByteDance на основі додатка Douyin, який вийшов роком раніше. Після появи TikTok на міжнародному ринку його популярність почала стрімко зростати. У червні 2018 року TikTok перетнув позначку 500 млн щомісячних користувачів у світі. За наступні два роки цей показник перевищив 850 млн.

Така популярність зробила TikTok основним конкурентом компанії Meta, яка володіє Facebook та Instagram. Таким чином, на ринку соцмереж з’явилась трійка лідерів — два американських і один китайський. При чому останній випереджає суперників.

У США користувачі віком 18-24 роки проводять у TikTok близько години на день, що вдвічі більше, ніж в Instagram і в п'ять разів більше, ніж у Facebook. Загальна аудиторія TikTok перевищує 1 мільярд користувачів, з яких понад 200 мільйонів — у США. 

Перші дискусії про блокування TikTok почалися у 2020 році. Тодішній президент США Дональд Трамп заявив, що соцмережу може використовувати китайська розвідка. Він дав TikTok три місяці для відмови від усіх американських активів та видалення особистих даних користувачів із США.

З приходом Джозефа Байдена указ Трампа щодо TikTok скасували. Натомість президент-демократ підписав закон “Про захист конфіденційних даних американців”. На цьому питання, здавалось би, закрили. Однак у 2022 році на тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну та неоднозначної позиції КНР з цього питання щодо безпечності TikTok знову набули актуальності.

Які країни блокують TikTok

Фото: flickr.com

На тлі позиції Китаю щодо російсько-української війни США відновили тему заборони TikTok. Наприкінці 2022 року Конгрес ухвалив закон, який забороняє держслужбовцям використовувати соцмережу на електронних пристроях федерального уряду. Згодом адміністрація Байдена заявила, що американські держустанови мають місяць, щоб співробітники видалили TikTok. 

У березні 2023-го представники TikTok повідомили, що Білий дім пригрозив повним блокуванням соцмережі в США, якщо китайські власники TikTok не продадуть свої акції. Наразі засновникам компанії належать 20% акцій, такою самою кількістю володіють співробітники, ще 60% перебувають у вільному обігу на біржі.

Як пише CNN, на засіданні комітету Палати представників з міжнародних справ, що проходило 23 березня, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що вважає TikTok загрозою національній безпеці. Посадовець наголосив, що "ймовірній загрозі варто покласти кінець у той чи інший спосіб".

Канада доєдналась до свого сусіда й також заборонила використання програми TikTok на всіх державних мобільних пристроях, а існуючі програми будуть видалені. "Після перевірки TikTok директор з інформаційних технологій Канади визначив, що "додаток несе неприйнятний рівень ризику для конфіденційності та безпеки, — йдеться у заяві секретаріату Ради казначейства Канади.

Прем’єр Канади Джастін Трюдо заявив, що після заборони урядовцям користуватися застосунком звичайні громадяни теж мають замислитися про безпеку власних даних.

23 лютого політика боротьби з китайською соцмережею перетнула океан. Європейська комісія заборонила близько 32 тисячам своїх співробітників використовувати TikTok. Працівники отримали листа від команди технічної підтримки, з проханням видалити застосунок або перестати ним користуватися.

Крім корпоративних ноутбуків заборона також стосувалася приватних телефонів співробітників, адже на них теж є доступ до робочих ресурсів. Зазначається, що ІТ-сервіси здатні відстежувати активність корпоративних пристроїв, тому перегляд TikTok може призвести до розмови працівника зі службою безпеки Єврокомісії.

Деякі європейські держави також почали обмежувати використання застосунку на рівні власних урядів. Зокрема центр кібербезпеки Данії заявив про шпигунські ризики, пов'язані з TikTok, пише Assotiated Press. А міноборони країни заборонило своїм співробітникам використовувати застосунок на робочих пристроях. 

Трохи інша ситуація у Франції, яка заборонила своїм чиновникам користуватись не лише TikTok, але й Twitter, Netflix та Candy Crush на службових гаджетах. Особистих мобільних пристроїв і комп’ютерів це не стосується. За словами міністра державної служби Станісласа Геріні,  дані застосунки несуть ризики кібербезпеки, які можуть спричинити витік даних як держслужбовців, так і держустанов.

Державні органи та приватні компанії в Чехії також заборонили своїм працівникам використовувати TikTok на робочих комп'ютерах і телефонах з міркувань безпеки.  Однак, на відміну від Франції, заборона поширюється і на особисті пристрої, якщо співробітники використовують їх для роботи.

Не відстає й Велика Британія. Як зазначає Sky News, парламент країни ухвалив рішення заборонити використання TikTok. Застосунок заблокують на всіх парламентських пристроях, а також у парламентській інтернет-мережі. Водночас на персональних пристроях, які не підключаються до інтернету в парламенті, додаток використовувати можна. Також застосунок заборонили для працівників уряду Шотландії та британського уряду в Лондоні.

Бельгійська влада, за прикладом інших європейських країн також заборонила урядовцям використовувати TikTok на робочих телефонах. Прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо повідомив, що китайський застосунок буде заборонений на смартфонах та інших гаджетах, куплених за кошт уряду країни упродовж щонайменше пів року. 

Загалом у Європі та США діє часткове блокування TikTok. Більшість країн світу не вживає заходів щодо соцмережі. Єдиними країнами, де застосунок повністю заблокований є Афганістан та Індія.

Як TikTok збирає дані користувачів

Фото: flickr.com

У політиці конфіденційності TikTok зазначає, що збирає адреси електронної пошти, історії пошуків та переглядів, вміст завантажуваних фото і відео, номери телефонів, вік користувачів. Зокрема TikTok може отримати доступ до вмісту буфера обміну пристрою, щоб користувач мав можливість копіювати та вставляти інформацію в додаток. За згоди користувача, застосунок отримає його точне місцеперебування (геолокація) та підключення до інших соціальних мереж.

У 2020 році видання The Washington Post дійшло висновку, що TikTok збирає не більше особистої інформації, ніж Facebook. І хоча це велика кількість даних, немає доказів того, що TikTok ділиться ними з Китаєм.

Журналісти спробували простежити, чи направляються дані користувачів TikTok до серверів КНР. Спостереження показали, що більшість даних пішли на хмарні сервіси Amazon та Web Services. Але є ймовірність, що дані, які передаються на ці сервери, згодом потрапляють в інші місця. Також у додатку знайшли кілька посилань на інтернет-адреси, що базуються в Китаї або зареєстровані там, хоча трафіку на них не було.

Водночас у виданні застерігають, що Китай може змусити TikTok змінити свою політику конфіденційності в майбутньому. "Ми можемо передавати вашу інформацію материнській, дочірній або іншій афілійованій компанії нашої корпоративної групи", — зазначають TikTok.

У березні 2021 року дослідник з Університету Торонто Пеллеон Лін провів технічний аналіз застосунку і заявив, що вихідний код TikTok нагадує код його китайського аналога Douyin. Дослідник упевнений, що TikTok може мати приховану функцію, яка здатна порушувати конфіденційність користувачів. Цю функцію, пише дослідник, можна вмикати та вимикати у налаштуваннях коду сервера, про що користувач може не знати.

Лін зауважив, що якби TikTok у такий спосіб намагався отримати доступ до списків контактів чи точних даних геолокації, чи обійти гарантії конфіденційності, вбудовані в iOS або Android, то це було б доказом шпигунської діяльності застосунку. Проте наразі таких доказів немає.

Чи варто очікувати заборони TikTok в Україні

Фото: flickr.com

В умовах зближення РФ з Китаєм занепокоєння щодо безпеки персональних даних українських користувачів  посилюються. Тим більше, що активні користувачі TikTok також служать у Збройних силах України.

Багато військових та волонтерів активно використовують додаток у зонах бойових дій та поряд з військовою технікою. Проблема полягає у неможливості простежити,  які дані при цьому передаються. Занепокоєння посилюється й тим, що сервери, які використовує TikTok для обробки даних українських користувачів, можуть знаходитися в рф.

З іншого боку, за відсутності ґрунтовних досліджень немає змоги встановити реальну небезпеку TikTok для України. Водночас були випадки, коли використання соцмережі рашистами допомагало їх ідентифікувати.

Наприклад, сепаратист з Макіївки Кирило Дегтярьов вирішив поскаржитися в TikTok на затримку виплат. Завдяки публічному зверненню  віні допоміг ідентифікувати себе та інших злочинців.

У своєму відео Дегтярьов стверджував, що пробув на фронті 10 місяців, але так і не отримав обіцяних грошей. Тому військовий приїхав розбиратися у Владикавказ. OSINT-дослідник Іраклі Комахідзе виявив, що на задньому плані чітко видно, що відео справді знято біля місця дислокації військової частини  №20634. 

Також з’ясували, що Дегтярьов – лейтенант, має позивний — "Ніндзя". Він оформив контракт "дистанційно" у червні-липні 2022 року, перебуваючи у зоні бойових дій в Україні.

Достовірно відомо, що Владикавказька дивізія зазнала серйозних втрат (більше 30% убитими), через що її почали доукомплектовувати, зокрема вихідцями з Донбасу.

Проте на цьому історія не закінчилася. Шляхом OSINT-дослідження також ідентифіковано його товаришів.  На одному з фото в соцмережах Дегтярьов стояв перед вантажівкою з іншими бойовиками — Олексієм Івановим і Олександром Александровим з Макіївки, а також Юрієм Третьяковим з Красноярського краю.

Фото: t.me/OSINTGeorgia

Цікавим прикладом того, як TikTok “заважає” Україні отримувати західні боєприпаси є ситуація з норвезьким виробником Raufoss Nammo. Компанія  виготовляє боєприпаси, зокрема для України. Виробництво заснували поруч із джерелом дешевої енергії, що отримується від місцевих гідроелектростанцій.

Зараз компанія має багато замовлень і працює цілодобово. Через це підприємство хоче швидко й суттєво розширитись. Однак поряд із місцем створення нових цехів будується дата-центр TikTok, з яким місцева енергокомпанія уклала угоду щодо продажу всієї вільної електроенергії.

“Ми не можемо встромити лопату в землю, доки не дізнаємося, що зможемо купити електроенергію, необхідну для запуску нових виробничих цехів” — каже директор з комунікацій Raufoss Nammo Фредрік Тангераас.

Взимку 2022 року уряд Норвегії оголосив, що потратив понад два мільярди крон на артилерійські боєприпаси. Схвалення контракту парламентом країни очікується в травні. Raufoss Nammo вже почала інвестувати у розширення, перш ніж зіткнулася з проблемою електроживлення за “участі” TikTok.

Керівництво компанії наголосило, що “влада має вибрати між зберіганням відео з котиками та забезпеченням критично важливих соціальних функцій”.

Щодо офіційної позиції України, то наразі немає чіткого курсу на блокування TikTok. Заклики йти у фарватері західних країн ідуть “знизу”, через громадянські ініціативи.

Так, на сайті президента Володимира Зеленського з’явилась петиція про заборону в Україні TikTok.  Авторкою петиції є Наталія Мирославівна Карасьова, котра зареєструвала відповідну ініціативу 24 березня.

“Оскільки зараз багато пропаганди йде через відео з TikTok, пропоную закрити його повністю хоча б на період війни в Україні”, — йдеться у тексті петиції. Наразі вона набрала понад 4300 підписів з 25 000 необхідних.

Раніше схожу петицію зареєстрував інший громадянин, який закликав заборонити китайську соцмережу через її “деградаційний” характер.

“Мільйони “відео-мемів”, які просто затягують ще зовсім юних користувачів, і не залишають шансів на нормальний розвиток, адже будьте впевнені, весь свій вільний час вони будуть проводити саме у “TikTok” - вважає автор. Подібні спроби заборонити TikTok в Україні з’являються не вперше. Відповідні петиції реєстрували у 2022 році, і у 2021 році, проте вони не набирали достатньої кількості голосів.

Нагадаємо,  “Ми-Україна” зробив підбірку українських пісень, які найбільш популярні у соціальній мережі TikTok.

Головне