Радіаційна небезпека: де варто перебувати, як правильно харчуватись і чи треба споживати йод — проста інструкція

Радіаційна небезпека: де варто перебувати, як правильно харчуватись і чи треба споживати йод — проста інструкція

Окупація Запорізької атомної станції російськими терористами становить загрозу не лише для України, але й для Європи. Це підтвердила місія МАГАТЕ, яка відвідала ЗАЕС. Президент Володимир Зеленський також заявив про небезпечну ситуацію на найбільшій у Європі атомній станції. У зв’язку з цим варто знати алгоритм дій у випадку радіаційної аварії. Це допоможе зберегти здоров’я собі й близьким. Докладніше — у матеріалі “Ми-Україна”.

Що треба знати про радіацію та її вплив на організм

Фото: pixabay.com

Радіаційна аварія — це порушення правил безпечної експлуатації ядерноенергетичної установки, обладнання або пристрою, при якому відбувся вихід радіоактивних продуктів або іонізувального випромінювання за межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення та забруднення навколишнього середовища.

Вплив радіації на організм людини досить суттєвий, можуть спостерігатись порушення життєвих функцій різних органів та систем — кровотворення, дихання, нервової системи чи шлунково-кишкового тракту тощо. Також всі пам’ятають від Чорнобильської катастрофи, що радіаційний вплив спричиняє розвиток променевої хвороби під впливом опромінення.

Надпотужне випромінювання запускає в організмі процес іонізації. У клітинах утворюються вільні радикали – атоми, у яких не вистачає електрона. Згодом запускається ланцюгова реакція, адже щоб заповнити відсутню частину, вільні радикали "позичають" її у сусідніх атомів. Цей процес призводить до порушення цілісності молекул ДНК і клітин. Результат невідворотний – розвиток атипових клітин (ракових), масова загибель клітин, генетичні мутації.

Атомні частинки в малих дозах є каталізаторами розвитку онкологічних захворювань, а великі дози призводять до часткової або повної загибелі клітин, тканин і всього організму. При отриманні малих доз радіації симптоми відсутні і саме у цьому полягає складність контролю і відстеження патологічних змін. Наслідки можуть проявлятися через роки і навіть десятиліття.

Як діяти у випадку радіаційної аварії

Фото: pixabay.com

Міністерство охорони здоров’я України опублікувало базові правила поведінки у випадку радіаційної аварії. Це простий алгоритм дій, якого слід чітко дотримуватися у разі підвищення рівня радіації у вашому регіоні.

"Зважаючи на те, що країна-терорист не дотримується жодних законів та правил ведення війни, кожен українець повинен знати базові правила поведінки у випадку надзвичайної ситуації будь-якого характеру", - зазначають у МОЗ.

Найперше, що варто пам'ятати: не панікуйте. Адже саме від злагодженості ваших дій і залежить ваше здоров’я.  Слухайте вказівки влади, ДСНС та інших установ, які координуватимуть на місцях.

Перебувайте в укритті

Фото: pixabay.com

Це може бути підвал або інше приміщення. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Якщо ви маєте домашніх тварин, тримайте їх поруч і не випускайте на вулицю.

Якщо можливо:

  • Залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей;
  • Зачиняйте вікна та двері;
  • Ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо);
  • Вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку.
  • Залишатися в укритті необхідно до того часу, поки офіційна влада не надасть інших вказівок.

Слідкуйте за офіційними джерелами інформації

Фото: pixabay.com

Користуйтесь лише офіційними джерелами інформації. У разі надзвичайної ситуації читайте/слухайте повідомлення від:

  • Державної служби з надзвичайних ситуацій,
  • Поліції,
  • Місцевої влади.

Перебуваючи в укритті, увімкніть телебачення або радіо. Також варто заздалегідь підписатися на канали рятувальників, поліції та місцевої влади у соцмережах. Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки –  обов’язково їх виконуйте.

Якщо вам потрібно покинути укриття

Фото: pixabay.com
  • Виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички;
  • Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби або лісові ягоди;
  • Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил.
  • Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварин;
  • Прийміть душ/ванну. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани;
  • Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла.
  • Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха;
  • Одягніть чистий одяг.

Як безпечно харчуватися і пити воду

Фото: pixabay.com
  • Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин;
  • Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання;
  • Вода в інших місткостях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду для можна використовувати для миття себе та упаковок їжі й води;
  • Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
  • Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також можна вживати продукти, які зберігалися у холодильнику або морозильній камері.
  • Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником.
  • Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником.
  • Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Коли приймати слід йодит калію

Фото: pixabay.com

Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. В аптеках він найчастіше продається у формі таблеток. Йодопрофілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення. Вона полягає у введенні в організм людини препаратів стабільного йоду при радіаційній аварії та впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду.

Важливо дотримуватися вказівок МОЗ та місцевої влади й чекати офіційних повідомлень на їхніх сторінках. Головне — не здіймати паніку. Безпідставна йодна профілактика шкідлива для вашого здоров’я!

У Центрі громадського здоров'я зазначають, що регламент йодної профілактики у разі радіаційної аварії визначає такі вікові групи і дозування йодиду калію:

  • Діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг;
  • Діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг;
  • Діти від 3 до 12 років — 62,5 мг;
  • Підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю — 125 мг.

Важливо! Йодид калію слід приймати після їжі й лише після офіційного оповіщення про радіаційну аварію і необхідність йодної профілактики.

"Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань", – наголошують у МОЗ.

Нагадаємо, в Україні розгорнули штаби та проведуть навчання на випадок теракту на Запорізькій атомній електростанції.

Головне