Північне сяйво над Україною: де ще помічали незвичні випадки цього явища — фото

Північне сяйво над Україною: де ще помічали незвичні випадки цього явища — фото

23 квітня в Україні спостерігали незвичайне явища — полярне сяйво. Нічне небо Київщини, Хмельниччини, Рівненщини, Львівщини, Волині, Черкащини та Чернігівщини переливалось кольорами. Але північне сяйво й раніше спостерігали у незвичних для цього явища місцях. “Ми-Україна” зробив підбірку нетипових випадків появи цього феномена, які спостерігались останнім часом.

Чому в Україні з’явилося полярне сяйво

Полярне сяйво над Рівненщиною. Фото: соцмережі

Північне сяйво (Aurora Borealis) — це оптичне явище світіння окремих ділянок нічного неба, яке швидко змінюється. Виникає явище у верхніх шарах атмосфери під впливом потоків заряджених частинок, які магнітне поле планети спрямовує до полюсів. Це явище зазвичай відбувається поблизу полярних кіл.

Колір полярного сяйва залежить від його висоти та типу газу, який сприяє його формуванню. Коли полярне сяйво світиться червоним або зеленим кольором, це кисень, тоді як бордовий і фіолетовий кольори зумовлені азотом. Легкі гази, такі як водень і гелій, світяться синім або фіолетовим кольором, а суміш азоту і кисню дає жовтий колір.

Полярне сяйво над Волинню. Фото: соцмережі

Зазвичай такі сяйва спостерігаються на відстані 20–35° від магнітних полюсів Землі одночасно на всіх довготах, але з різною інтенсивністю.

Але Київ та область розташовані на широті 50°, тому для цього регіону подібні явища є надзвичайно рідкісними. То чому жителі Київщини та столиці бачили дивовижне світло?

Небо над Чорнобилем. Фото: соцмережі

Як пояснюють у компанії Space Weather Live, північне сяйво в українському небі може бути наслідком сильного геомагнітного шторму, який відбувся 23 квітня. Імовірність північного сяйва на півночі України прогнозували американські дослідники зі Space Weather Prediction Center, які стежать за космічною погодою. Однак вони очікували, що це станеться дещо пізніше.

Співробітник Харківського планетарію, астроном Володимир Кажанов також вважає, що полярне сяйво в Україні спостерігалося через потужну магнітну бурю.

Полярне сяйво над Черкасами. Фото: соцмережі

"В ніч з 23 на 24 квітня 2023 р. в Україні й багатьох країнах Північної півкулі Землі спостерігалося яскраве полярне сяйво! Сталася потужна геомагнітна буря G4 (Kp=8), пов'язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси, що стався на Сонці кілька днів тому", – повідомив астроном.

За його даними, на момент 1:00 24 квітня за київським часом буря зменшила інтенсивність, полярне сяйво втратило вже ту яскравість, що була.

"Звісно, це явище природи буде повторюватись у майбутньому. Але спрогнозувати точний час і дату цього складно", – резюмував Кажанов.

Де ще виявляли незвичні випадки північного сяйва

Північне сяйво над Нідерландами. Фото: NOS Ooggetuige

У Нідерландах в ніч на 27 лютого зафіксували рідкісне явище – яскраве північне сяйво. "Небо стало пурпуровим, рожевим, червоним і зеленим. Рідкісне північне сяйво можна було дуже добре побачити в Нідерландах”, - йдеться у повідомленні. Експерти кажуть, що таке явище є дуже унікальним.

Нідерланди. Фото: NOS Ooggetuige

У ніч на 24 березня в небі Польщі з'явилося вражаюче полярне сяйво. Його інтенсивність була особливо сильною в північній частині країни, де небосхил сяяв виключно рожево-зеленими кольорами.

Фотографії зробила Марлена Віхер зі скелі в Хлапово (Поморське воєводство). За її словами, спочатку хмари дуже заважали спостереженню, але пізніше погода покращилася, а полярне сяйво посилилося.

Полярне сяйво над Польщею. Фото: wydarzenia.interia

Як розповіла фотографиня, явище було видно протягом вчорашньої ночі. Сьогодні ввечері очікується, що геомагнітна буря буде ще сильнішою, і, якщо дозволять умови, видовище буде таким же красивим, і, що важливо, його можна буде побачити й в глибині країни.

В ніч на 26 лютого пурпурові та рожеві відтінки північного сяйва пощастило побачити жителям Шотландії та північної Англії пощастило побачити це видовище. Навіть деякі південні англійські міста, зокрема Кент і Корнуолл, охопило кольорове світло. Для тих регіонів Туманного Альбіону це було вкрай рідкісне явище.

Небо над південною Англією. Фото: соцмережі
Північне сяйво над Великою Британією. Фото: соцмережі

29 березня полярне сяйво з’явилося у менш відомому “амплуа” - австралійському. Саме так називають північне сяйво у південній півкулі. Це явище спостерігали в небі Нової Зеландії, а також у південних районах Австралії. Того разу кольори були незвично насиченими.

Австралійське сяйво у Новій Зеландії. Фото: BBC/Richard Zheng
Нова Зеландія. Фото: BBC/Len KJingco

Небо спалахувало потоками зеленого та рожевого світла. Особливо інтенсивне сяйво проявилося в період між 22:00 і 02:00. Воно було спричинене потраплянням у верхні шари атмосфери Землі заряджених частинок (електрони), які рухалися вздовж ліній магнітного поля планети.

У ніч з 27 на 28 лютого у Каліфорнії вдалося зафіксувати полярне сяйво над Долиною Смерті. Як пише Space.com, одне із найпівденніших полярних сяйв, викликаних сонячним штормом 27-28 лютого, сфотографувала американська астрофотографка Шері Гант.

Долина Смерті, Каліфорнія. Фото: Space.com/Shari Hunt

Вона помітила полярне сяйво під час зйомки Чумацього Шляху біля дюн Мескіт. "Я була там, у Долині Смерті, для нічної фотозйомки, і через шторм у Каліфорнії майже щоранку у нас були хмари, які блокували галактичне ядро. Це був наш останній ранок для зйомки".

Світіння було настільки несподіваним, що вона спочатку подумала, що, мабуть, припустилася помилки.

Долина Смерті, Каліфорнія. Фото: Space.com/Shari Hunt

"Я подумала, що залишила камеру на автоматичному балансі білого, або щось пішло не так. Я ніколи не бачила такого свічення у повітрі!" — згадує Гант. На знімках було видно страшне свічення, яке в правій частині зображення поступово змінилося світловим забрудненням над Лас-Вегасом.

У серпні минулого року стало відомо, як виглядає північне сяйво з Космосу. Американський астронавт Роберт Хайнс, перебуваючи на орбіті, сфотографував зелене світіння над Землею.

Фото: Twitter/Bob Hines
Фото: Twitter/Bob Hines

"Абсолютно розкішне полярне сяйво сьогодні! Дякую за недавню сонячну активність, яка призвела до появи цих чудових пам'яток!"- написав він у Twitter.

Нагадаємо, в американському штаті Аляска жителі спостерігали незвичайне явище у небі – величезну блакитну спіраль. 

Головне