Storm Shadow, бронетехніка та коаліція винищувачів: підсумки візиту Зеленського до Європи

Storm Shadow, бронетехніка та коаліція винищувачів: підсумки візиту Зеленського до Європи

Італія, Німеччина, Франція, Велика Британія – три дні насиченої дипломатії. Президент Володимир Зеленський здійснив візити до низки країн-союзниць.

Головні моменти з європейського турне зібрала наша кореспондентка.

Візит до Риму

Італія – перша європейська країна, куди з офіційним візитом прибула українська делегація на чолі з президентом. Літак українського лідера летів у супроводі винищувачів "Тайфун". Так італійські військово-повітряні сили вітали Зеленського у своїй країні.

Попри проросійські настрої в італійському політикумі, голова уряду Італії Джорджа Мелоні намагался утримати проукраїнський курс. Після переговорів з президентом Володимиром Зеленським вона висловила впевненість у перемозі України у війні проти рф.

"До миру не можна прийти з поразкою. Зі здачею України це було б дуже небезпечно для миру в Європі. Ми дійдемо до миру лише тоді, коли росія перестане вести воєнні дії. Ми будемо звертатися до Москви з вимогою вивести російські війська з території України", - сказала вона.

Зброя – одна з головних тем перемовин. Київ раніше отримав від Риму бронетехніку і артилерійські системи. Під час візиту Зеленський повідомив про нову домовленість.

"Ми обговорили нашу співпрацю, зокрема, безпекову і військову. Є дуже важливі рішення щодо захисту нашого неба", - поінформував він.

Італійські ЗМІ повідомляти про можливе надання Україні новітньої системи ППО SAMP-T. Одна з голових переваг цієї зброї – можливість  збивати балістичні ракети.

Візит у Ватикан

Наступний пункт офіційного італійського візиту – Ватикан, де президент зустрівся з папою Римським Франциском. 40-хвилинна аудієнція привернула увагу міжнародних ЗМІ. Глядачі чекали на цю зустріч, аби дізнатись подробиці про секретну миротворчу місію Ватикану, яку оголосив Франциск під час повернення з Угорщини. Якщо про це і йшлося, то офіційних повідомлень немає. Натомість експерти наголошують на спільній меті Франциска і Зеленського завершити війну. Хоча шляхи до миру співрозмовники бачать по-різному.

Також підіймалося питання повернення українських дітей, яких примусово вивезли до росії.

Візит до Німеччини

Наступний пункт – Німеччина. Саме напередодні візиту Зеленського, Берлін оголосив про рекордний пакет військової допомоги для українських захисників на 2,7 млрд євро.  У ньому десятки одиниць збройної техніки і сучасні системи ППО із снарядами до них.

"Завдання Німеччини полягає у допомозі Україні захищатися проти російської агресії. Берлін на другому місці після Вашингтону серед тих, хто підтримує Україну у війні, розв’язаній росією. Так буде і надалі", - заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Більше часу і більше зброї. Чи достатньо цього зараз для контрнаступу, запитали журналісти.

"Ще кілька візитів, і все", - коротко відповів український президент.

Візит у Францію

Питання військових літаків український лідер підняв у наступний європейській столиці – Парижі.

Перше, що зробив Еммануель Макрон перед зустріччю із Зеленським, це здивував своєю заявою про геополітичну поразку росії. За словами Макрона, рф перетворилась на "васала Китаю". Він запевнив, що Франція забезпечить декілька батальйонів ЗСУ десятками бронемашин і колісними танками. Також надішле Україні далекобійні ракети.

Макрон підтримав ідею того, що Україна має отримати такі ж гарантії безпеки, які має будь-яка країна Європи, а єдина гарантія – це вступ до НАТО. Це також було питанням візиту Зеленського до Європи.

Візит у Велику Британію

Останній пункт європейського турне – зустріч з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

Про вагомий подарунок для українського контрнаступу від Лондона стало відомо ще за декілька днів до його візиту. Мова йде про найбільш далекобійну західну зброю - крилаті ракети Storm Shadow.

На додачу до цих ракет Сунак оголосив про передачу українським військовим кількох сотень ударних безпілотників великої дальності та ракет для ППО. Україні важливо, щоб захід поставив сучасні винищувачі.

"Надання винищувачів не є простою справою, хоча Велика Британія буде ключовою частиною країн коаліції, які надають таку підтримку", - сказав британський прем’єр.

Окрім крилатих ракет, які вже є у нас, для Британії існує ще одна нагода стати першою. Йдеться про початок тренування українських пілотів на західних літаках. Британці адаптують свою програму, аби українські військові отримали навички пілотування і інших типів літаків.

Як писав "Ми-Україна" раніше, Буданов розповів, що ГУР задіяло нардепа Шевченка для комунікації з Білоруссю.

Головне