НАБУ та САП викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для Збройних Сил України. Загальна сума незаконного збагачення становить понад 733 млн грн, а також вдалося запобігти розтраті ще 788 млн грн.
Про це повідомляє Національне антикорупційне бюро України.
Про підозру повідомили:
- колишньому керівнику Департаменту Міністерства оборони України;
- власниці пов’язаних компаній-постачальниць;
- двом керівникам компаній-постачальниць;
- фізичній особі.
Їм інкримінують розтрату, замах на розтрату та легалізацію незаконних доходів (ч. 5 ст. 191; ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191; ч. 3 ст. 209 КК України).
Схема розкрадання
У 2022-2023 роках постачання продовольства для армії відбувалося через закупівлю так званих продовольчих комплектів, що включали 409 найменувань. Базові продукти (крупи, м'ясо, овочі) складали лише 10% асортименту, тоді як решта товарів, зокрема спеції та ягоди, закуповувалися рідко.
Ціна комплекту розраховувалася як середня вартість усіх товарів у каталозі. Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: суттєво завищувати їх на ходові продукти (наприклад, картопля продавалася втричі дорожче), натомість маловживані товари коштували копійки. Завдяки цій схемі дві компанії, підконтрольні одній власниці, незаконно отримали 733 млн грн, що підтверджено висновком комплексної товарознавчої та економічної експертизи.
Отримані кошти надалі виводилися у вигляді дивідендів і фінансової допомоги афілійованим компаніям. Частина грошей, за даними слідства, могла бути використана на придбання готелів у Хорватії та іншої нерухомості.
Посадовець Міноборони, який підписував контракти, "не помічав" аномальні ціни у закупівельному каталозі, що сприяло реалізації схеми.
Крім того, після початку досудового розслідування у січні 2023 року та поширення у ЗМІ інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, зловмисники зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів.
Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн.
Наслідки та зміни у закупівлях
Після внесення НАБУ і САП пропозицій щодо усунення причин та умов продуктової оборудки, Міноборони вжило відповідних заходів: порядок закупівлі наразі змінився, запроваджено окремі пілотні проєкти.
Також слідство у справі триває, НАБУ і САП вживають заходів щодо встановлення інших причетних до злочинних дій осіб.
Як писав “Ми-Україна” раніше, НАБУ скерувало до суду справу щодо колишнього посадовця “Укренерго”, який закупляв бронежилети за завищеною ціною. Внаслідок цієї схеми державі заподіяно збитків на суму понад 10,2 мільйона гривень.