Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який забороняє вилучення органів для трансплантації у загиблих військовослужбовців та осіб, які загинули внаслідок збройної агресії.
Закон з підписом президента № 4203-IX з'явився на сайті Верховної Ради 6 лютого.
Документ встановлює обмеження на трансплантацію органів у таких випадках:
- якщо людина загинула внаслідок силових дій правоохоронців чи інших структур;
- якщо військовослужбовець або представник силових структур загинув під час виконання службових обов’язків у зоні воєнного стану;
- якщо особа померла внаслідок військової агресії проти України.
Крім того, закон уточнює процедуру автоматичного підбору донорів і реципієнтів у Єдиній державній інформаційній системі трансплантації та вводить принцип "доміно" при пересадці органів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нові послуги та зміни у програмі медичних гарантій: що залишиться безкоштовним, а за що доведеться платити
Також передбачається створення Національного трансплантологічного комітету, який працюватиме при МОЗ. Консультативний орган займатиметься аналізом можливих ускладнень при пересадці органів.
За даними МОЗ, у 2024 році в Україні було проведено 467 трансплантацій, зокрема 311 пересадок нирок, 93 – печінки та 63 – серця. Більшість операцій виконано з використанням органів від померлих донорів. Наразі понад 3000 пацієнтів потребують трансплантації, всі витрати на такі операції покриває держава в межах програми медичних гарантій.
Довідка.
В Україні з 2019 року діє закон, що дозволяє трансплантацію органів. Він передбачає, що кожен повнолітній громадянин може дати згоду на донорство після смерті. Цю інформацію можна внести в паспорт або водійське посвідчення, а також вона обов’язково фіксується в Єдиній державній інформаційній системі трансплантації, яка запрацювала 1 січня 2021 року.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, у січні в Україні вперше зробили ретрансплантацію серця. 30-річний чоловік отримав уже третє серце.