Енергетики втримають енергосистему збалансованою. Через російські обстріли, є перебої з енергопостачанням у прифронтових населених пунктах та на прикордонні. Ремонтні бригади поновлюють живлення цілодобово, щомісяця повертаючи світло сотням тисяч споживачів. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.
Росіяни вдарили по ЗАЕС
Черговий інцидент на території окупованої Запорізької АЕС. Співробітники МАГАТЕ зафіксували два гучні вибухи поблизу станції. Експерти агентства також повідомили, що неодноразово чули стрілянину з кулеметів неподалік майданчика атомного об'єкта.
“На тлі посилення військової активності на ЗАЕС я знову закликаю до максимальної стриманості, щоб запобігти явній загрозі її безпеці, і до суворого дотримання пʼяти принципів, встановлених МАГАТЕ в Раді Безпеки ООН для захисту обʼєкту та семи засад ядерної безпеки під час збройного конфлікту, що також визначені МАГАТЕ”, - зазначив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
росія за час окупації Запорізької АЕС вже багато разів наражала світ на небезпеку ядерного інциденту, чого варті лише вісім блекаутів на атомній станції. Лише повернення ЗАЕС під контроль України дасть можливість уникнути загрози, підкреслили в нашому Міністерстві енергетики.
“Ворог нехтує правилами безпеки, оскільки військові озброєння, військові розміщення на території ЗАЕС. Більш того, на сьогодні ворог нехтує правилами технічної безпеки, не належно експлуатує основний склад обладнання, і саме це є негативними наслідками. Варто зазначити, що навіть паливо, яке там знаходиться, потребує вже фактично обслуговування. Тому є низка чинників, які на сьогодні свідчать про те, що ворог досить безвідповідально відноситься до цієї ситуації. В березні 2024 року Рада керуючих МАГАТЕ ухвалила рішення щодо негайного повернення ЗАЕС під контроль України. Саме вивід російських військ з території, забезпечення доступу офіційних технічних спеціалістів для того, щоб забезпечити радіаційну безпеку”, - розповів заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
Новини енергетики
Рішення України припинити транзит російського газу – це одна з найдорожчих поразок Москви. Про це заявив радник Білого дому Джон Кірбі.
“Це вочевидь повністю позбавить росію близько 6,5 мільярдів доларів щорічного доходу отриманого від продажу газу Європі. Це одна з найбільших і найдорожчих поразок для Москви. Звісно, ми вітаємо рішення України та її рішучість”, - поділився радник Білого дому Джон Кірбі.
Також представник Білого дому запевнив союзників, що США працюють над збільшенням постачань енергоресурсів до Європи. Вже зараз 50% європейського імпорту скрапленого газу надходить зі Сполучених Штатів, і це значні фінансові втрати для країни-агресорки.
“Ми не будемо давати можливості додаткових мільярдів заробляти на нашій крові. І будь-яка країна світу, яка може отримати щось дешеве від росії, зрештою стане і буде 100% питання завтра, або за місяць, або за рік буде залежною від російської федерації. Це їх політика”, - повідомив президент України Володимир Зеленський.
“росія втрачає ринки, росія буде зазнавати втрат. А це те, що означає рух України до Європи тому, що Європа вже прийняла рішення про те, що відмовиться від російського газу і європейська ініціатива REPowerEU, вона передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна”, - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Україна готова допомогти Молдові подолати енергетичну кризу у невизнаному Придністров'ї, яку спровокувала росія, припинивши постачання газу. Президент Володимир Зеленський обговорив з лідеркою Молдови Маєю Санду енергетичні проблеми.
За словами очільника української держави, це спроба росії використовувати енергоресурси як інструмент тиску на молдовську владу. Тому важливо не дати Москві розпалити соціальну напругу. І Україна готова допомогти Молдові, надаючи паливо.
В українському інфопросторі з'явилися вкиди про нібито запровадження графіки відключення газу у зв'язку з припиненням транзиту російського блакитного палива через Україну. Це не відповідає дійсності, повідомляє Центр протидії дезінформації. Фейк поширюється в Telegram-каналах зі скриншотом неіснуючої статті в Економічній Правді. Мета таких вкидів – з одного боку збільшити охоплення телеграм-каналів, а з іншого – розхитати українське суспільство.
В Україні стартувала всеукраїнська соціальна кампанія під гаслом “Турбуйся та модернізуйся, пройдемо зиму разом”. Її обличчями стали, зокрема, ведучі телеканалу “Ми Україна” Олег Панюта та Олена Цинтила.
Ініціатором виступив український аналітичний центр DixiGroup, що працює у галузі енергетики та клімату за підтримки Міністерства енергетики. Мета кампанії – знизити навантаження на енергосистему взимку. Відео та постери демонструють прості кроки, що дозволять кожному заощадити енергоресурси, зменшити витрати та підтримати енергетичну стабільність країни.
А на спеціальній онлайн-платформі зібрали рекомендації для українців, що мешкають у приватних та багатоквартирних будинках. Так, платформа надає інформацію про державні програми підтримки енергоефективності та інструменти фінансування.
Відключення транзиту російського газу. Як вплине на ціни?
Припинення транзиту російського газу Україною не вплинуло ні на енергетичну безпеку Євросоюзу, ні на споживчі ціни на ринку, констатують у Єврокомісії.
Насамперед завдяки тому, що країни ЄС готувалися до цього, зокрема, розробляли альтернативні шляхи постачання газу неросійського походження та розгорнули рекордні рівні відновлюваних джерел енергії в Європі.
“Це сталося так, як і очікувалося. Ми вже понад рік інтенсивно працюємо з нашими країнами-членами, а також з Україною, щоб заздалегідь підготуватися до такого сценарію. Відбулося засідання надзвичайної координаційної групи з газу, щоб оцінити наслідки закінчення транзитної угоди, яка дійшла висновку, що немає жодних проблем або побоювань щодо безпеки постачань для Європейського Союзу після закінчення транзиту. Що стосується цін, ринки вже врахували це, і ми не побачили стрибків цін у новому році”, - заявила представниця Європейської комісії Анна-Каіса Ітконен.
Український уран експортуватимуть
Україна потребує інвестицій для розбудови "зеленої" енергетики, а також видобування нафти, газу, металів. Про це заявив президент Володимир Зеленський в інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману. Очільник України переконаний, що іноземний бізнес може зацікавити, зокрема розвиток відновлювальних джерел енергії та видобуток нафти у Чорному морі.
“Ми можемо розвивати нафту, газ, "зелену" енергетику, зокрема сонячну, і в нас вже є ресурси, ми можемо вкладати в це кошти. У нас є запаси нафти в Чорному морі, які ми можемо розробляти, і нам потрібні ваші компетенції та інвестиції ваших компаній. У нас є запаси золота та урану, до речі, найбільше в Європі, що теж дуже важливо. Наприклад, росія витіснила Францію з Африки, їм терміново потрібен уран, а він є у нас. Тож ми готові відкритися для інвестицій, і, звісно, це дасть нам можливості, робочі місця та доходи”, - зазначив Володимир Зеленський.
Річниця Хмельницької АЕС
Цього тижня другому енергоблоку Південноукраїнської АЕС 40 років. 6 січня 1985-го він почав виробляти перші кіловати. Зводили енергоблок пришвидшеними темпами. Від встановлення реактора до його запуску минув лише рік. І на той час таких результатів в атомному будівництві не було.
Розмова з керівником НАЕК "Енергоатом" Петром Котіним. Перспективи АЕС
- Зараз “Енергоатом” готує заявку на продовження експлуатації другого блоку Південноукраїнської АЕС. Очікується, що процедуру проведуть без зупинки блоку на 200-250 діб. Вперше це вдалося зробити близько року тому, коли продовжили експлуатацію ПАЕС-1. Втім це не єдиний унікальний досвід. “Енергоатом” став першою у світі компанією, що експлуатує реактори радянського зразка на американському паливі.
На сьогодні ми знаємо, що "Енергоатом" став першою у світі енергогенеруючою компанією, що експлуатує радянського дизайну реактори та реалізувала проєкт диверсифікації ядерного палива для таких реакторів типу ВВЕР-1000 і ВВЕР-440. Як вдалося цього досягти?
“Дійсно, ми давно над цим працювали, і не зважаючи на весь той спротив, який протягом цього періоду, ще задовго до війни, робила росія, проте нам вдалося вийти на розробку палива Westinghouse. Це нова модифікація абсолютно відрізняється від російського палива. Ще у нас в деяких реакторах є залишки російського палива, але вже всі реактори у нас також працюють з першими партіями палива Westinghouse. Протягом чотирьох років ми повністю замінимо все російське паливо. Що стосується ВВЕР-440, дійсно була зроблена дуже велика робота. Після початку війни ми домовилися з Westinghouse значно прискорити цю роботу, тому що у нас було паливо для ВВЕР-440 тільки на півтора року, на той період. За півтора року Westinghouse зміг виготовити модифікацію цього палива. Вже зараз ми третю партію цього палива отримали. Наші спеціалісти були широко залучені в ліцензуванні нового дизайну палива. І зараз ми задоволені також цими постачаннями. Паливо показує себе як абсолютно надійне паливо, яке може експлуатуватися в реакторах ВВЕР-1000”, - розповів керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
А наскільки паливо “Westinghouse” відрізняється від російського? І в чому найбільші переваги?
“Це інша модифікація палива. Тобто воно було спроєктоване і виготовлене тримаючи ті розміри, які були спочатку потрібні для установки в такий тип реактора. На базі цього палива ми зараз працюємо над подальшою програмою і над виробництвом нашого власного палива та установкою нашої лінії в Україні по виробництву палива за технологією “Westinghouse”. Зараз ми використовуємо 300 денну паливну компанію. Надалі ми намагатимемось перейти на 18-місячну компанію по роботі наших енергоблоків. Це допоможе нам також значно збільшити період міжремонтний і, відповідно, видати набагато більшу потужність для енергомережі України. Це будуть також зміни палива, це буде новий дизайн палива”, - відповів Котін.
- Співпраця з “Westinghouse”, йде також стосовно нових енергоблоків, які буде будувати Енергоатом, їх будуть будувати з новими сучасними реакторами AP-1000 на Рівненській, зокрема, станції. В чому особливість саме цих ядерних реакторів і чим вони відрізняються від радянських?
“Ми плануємо, у нас підписано з ними угоди про будівництво дев'ять енергоблоків. Це всі наші наявні майданчики. Ви сказали Рівненський, так. Ще Хмельницький, ще Південноукраїнський. І також новий Чигиринський майданчик, над яким ми зараз працюємо і маємо дуже велику підтримку місцевої адміністрації, тому вона дуже хоче, щоб була побудована АЕС неподалеку від міста Чигирин, в Черкаській області. Цей тип реактора, якщо його порівнювати з реакторами тими, які зараз у нас експлуатуються, наші реактори спочатку були у проєктах “3”, цей проєкт “3+”. Тобто безпека цього типу реакторів, вона значно вища, ніж безпека на проєктному рівні.
Після того, як був проєкт, ми робили дуже багато модифікацій на наших енергоблоках, рівень безпеки на сьогодні відповідає найкращим світовим стандартам. Але водночас цей рівень безпеки з реакторами AP-1000, він буде додатково ще підвищений відносно рівню, який ми маємо зараз. Ці реактори використовують пасивну систему безпеки. У нас на чинних реакторах активна система безпеки разом з пасивною. Тобто тут пасивність, вона означає, що без вашого втручання безпека буде забезпечуватись автоматично шляхом цих систем, які працюють без втручання людського фактора. Цей реактор маневровий, він може експлуатуватися на різних рівнях потужності і також навантажуватися і розвантажуватися протягом зміни до 30% власної потужності від номіналу.
Це дуже великий діапазон регулювання, який дуже необхідний зараз нашій енергомережі, тому що інфраструктури теплових електростанцій, які раніше виконували цю роль, ці станції взагалі були вже дуже старі, сам діапазон їх регулювання знизився, але зараз вони ще і пошкоджені, тому у нас просто немає в енергомережі на сьогодні маневрової потужності достатньої, для того, щоб регулювати ці піки та зниження споживання в енергомережі”, - зазначив керівник НАЕК “Енергоатом”.
- Наскільки оці реактори ВВЕР та AP для персоналу відрізняються? Тобто наскільки ретельно їм доведеться перенавчатися для того, щоб працювати саме на нових реакторах?
“Основне, що добре тут, що це той самий принцип використовуватися як в реакторах ВВЕР, так і в реакторах AP. Це Power Water Reactor, радянська ще абревіатура ВВЕР - водо-водяний енергетичний реактор. Це фактично одне і те ж, але сама технологія зроблена в різних країнах. Але водночас реактор AP-1000 набагато більш сучасний тип реактора. Він більш компактний, значно компактніший. Реактори AP-1000, вони навіть менші, ніж деякі маломодульні реактори, які зараз розробляються. Сама територія, на якому знаходяться реактори, турбінна зала, займає набагато менше простору, це одна з добрих рис цього реактора добрих. Говорячи про саму технологію AP-1000, вона фактично створена протягом останніх 12 років з початку розробки та до введення в експлуатацію цих енергоблоків. На сьогодні декілька енергоблоків працюють в Китаї та США і показують дуже гарний результат. Інша риса, яка буде дуже цікава всім нашим операторам, розміри блочного щита - це головний щит, керування енергоблоком і як фактично керується енергоблок, там буквально декілька персональних комп'ютерів з цих комп'ютерів, два-три оператори цю роботу проводять в дуже маленькій кімнаті. Тобто саме процеси, саме системи, все це набагато компактніше, набагато менше і набагато надійніше”, - підсумував Котін.
Енергетикам надали пікапи
14 пікапів українським енергетикам передало Агентство США з міжнародного розвитку. Машини будуть використовувати компанії, що постачають електроенергію понад 7 мільйонам українців на Донеччині та Дніпропетровщині. Пікапи призначені для ремонтних бригад, які працюють на пошкоджених об'єктах.
Енергопаспорти регіонів
В Україні затвердили енергопаспорти регіонів. Це, так би мовити, дорожні карти для розбудови розподіленої генерації у кожній області. Паспорти енергонезалежності допомагатимуть органам місцевого самоврядування детально планувати розвиток енергетичних проєктів, зокрема і розподіленої генерації з урахуванням місцевих особливостей.
Це важливо для забезпечення стабільного енергопостачання побутових споживачів та бізнесу.
“У співпраці з обласними адміністраціями було проведено детальний аудит потенціалу, розуміння, де і які проєкти найдоцільніше впроваджувати, залучення інвестицій у ці проєкти. Ми бачимо значну зацікавленість на місцях та велику кількість техумов приєднання. Енергостійкість стає трендом серед громад” - повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Енергетики нагадують, зі зниженням температури споживання електроенергії зростає. І це прогнозовано, але триває відновлення енергосистеми після численних російських атак, тож споживачів закликають ощадливо використовувати електрику у години пік.
Традиційно, це час від 7:00 до 9:00 і від 17:00 до 22:00, де поможе просте правило не вмикати кілька потужних приладів одночасно, наприклад, праску, духовку та пилосос. Споживайте електроенергію раціонально, і наша енергосистема вистоїть.