Білий дім частково послабив обмеження на іноземне фінансування, запроваджені президентом Дональдом Трампом, дозволивши виділення 5,3 мільярда доларів на окремі програми безпеки та боротьби з наркотиками. Про це повідомляє Reuters, яке отримало доступ до детального переліку винятків, затверджених станом на 13 лютого.
Найбільшу частку розблокованого фінансування, понад 4,1 мільярда доларів, спрямовано на програми Бюро з військово-політичних питань Держдепартаменту США, яке відповідає за продаж зброї та надання військової допомоги іноземним партнерам.
Значну увагу приділено програмам боротьби з нелегальною міграцією та наркотрафіком. Бюро Держдепартаменту США з питань допомоги правоохоронним органам (INL) отримало дозвіл на реалізацію більше половини всіх схвалених програм. На фінансування баз даних для відстеження мігрантів, виявлення потенційних терористів та обміну біометричною інформацією виділено 293 мільйони доларів.
Серед важливих безпекових програм, що отримали фінансування: 870 мільйонів доларів для Тайваню, 336 мільйонів на модернізацію сил безпеки Філіппін, та понад 21,5 мільйона на бронежилети й броньовані автомобілі для української поліції та прикордонників.
Водночас Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) отримало значно менше фінансування – менше 100 мільйонів доларів, що різко контрастує з його попереднім річним бюджетом у 40 мільярдів. З цієї суми 78 мільйонів спрямовано на гуманітарну допомогу Сектору Газа, а 56 мільйонів – Міжнародному комітету Червоного Хреста в рамках угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС.
Примітно, що програма PEPFAR з боротьби проти ВІЛ/СНІДу отримала найбільше фінансування серед непов'язаних із безпекою програм – 500 мільйонів доларів, хоча це значно менше її річного бюджету в 6,5 мільярда.
За словами анонімного співробітника USAID, процес подання запитів на винятки виявився "дуже дисфункціональним", без чітких критеріїв відбору. Держсекретар Марко Рубіо підтвердив, що адміністрація Трампа звернулася до закордонних місій USAID для визначення пріоритетних програм.
Як писали "Ми-Україна" раніше, президент США Дональд Трамп висунув жорсткі вимоги Україні щодо підписання угоди про видобуток рідкісноземельних копалин, попередивши про можливі "проблеми" у разі відмови.