Повернення ветеранів до економічного та соціального життя: яку роботу обирають після ЗСУ

Повернення ветеранів до економічного та соціального життя: яку роботу обирають після ЗСУ

На важливій конференції, присвяченій реінтеграції українських захисників говорили про повернення ветеранів до економічного та соціального життя. Як наші ветерани створюють бізнес і шукають роботу після звільнення із війська, дізнався кореспондент “Ми-Україна Влад Величко.

Віталій – командир дивізіону артилерійської розвідки. На фронті з 2014-го року. До того планував за кордон на заробітки та залишився. За ці роки зробив військову кар'єру. Тепер керує сотнями людей.

“Зараз близько 300 осіб знаходиться в моєму підпорядкуванні. І штат постійно змінюється. Багато військовослужбовців набувають статус ветерана. Це великий людський капітал, який володіє як хард- як і софт-скілами”, - розповів командир дивізіону.

Зараз уже з досвідом керівника Віталій й сам створив компанію, що вироблятиме наземні дрони. На роботу першочергово найматиме людей із бойовим досвідом:

“Коли я залучу військовослужбовця-ветерана, він вже був дотичний до цієї сфери. І мені набагато ефективніше залучити його до виробництва своїх наземних роботизованих комплексів, ефективно використовувати, і він буде залучений до обороноздатності, і буде працювати на всі 200%”. 

Він впевнений, реінтеграція ветеранів війни саме через працю просто необхідна. Головне - вірно обрати робочу спеціальність. 

“Є, наприклад, роти, які ремонтують автомобільну техніку, це люди, які вже мають посади, звальнювачі, які навчились військово працювати з бронетехнікою, просто з технікою. Це одразу працівники на станції техобслуговування, на агропідприємства, які можуть працювати на будь-якій техніці. Це такий великий людський ресурс, який ми не маємо права не використовувати. Ми зобов'язані їх реінтегрувати. Людина, яка є на командирській позиції, вона має гнучкість, оперативність і відповідальність. Після першого пострілу завжди все може піти не так. Треба оперативно одразу приймати рішення і нести відповідальність за ці рішення. Таких командирів, які вже готові, менеджерів багато”, - розповів Віталій.

І якщо у 2022 році було ще не так багато ветеранів у пошуках роботи, то у 2025-му цей запит дуже актуальний. Тож роботодавці підлаштовуються. 

“Станом на сьогодні, наприклад, в нас 57 компаній вже підписали принципи бізнесу дружнього до ветерана, до ветеранки, які були ініційовані бізнесом”, - зазначила міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова.

Самі ж військові кажуть, бізнесу перед усім потрібно зрозуміти як бойові навички ветерана можна трансформувати у цивільну роботу. Але з цим допомагає Міністерство у справі ветеранів.

“Вони надають допомогу в пошуку цих ветеранів. Також є програма з приводу навчання перекваліфікації ветеранів. Тобто все зараз працює таким чином, що взаємопов'язане, і воно працює як на ветерана-підприємця, і на ветерана, який хоче влаштуватися на роботу”, - підкреслив Віталій.

Для тих роботодавців, які хочуть залучити ветеранів, підготували як письмові рекомендації, так і практичну допомогу. 

“Ми вже зробили, затвердили наказ, це методичні рекомендації для роботодавців щодо працевлаштування ветеранів. Вона доступна в вільному доступі, її можна скачати і взяти звідти, власне, основні елементи. Можна замовити команду в провадженні, для цього теж треба прийти на сайт Мінветеранів і подати заявку. І ми направимо до вас команду, яка складається з HR і психолога, для того, щоб допомогти конкретно вашій компанії впровадити ті інструменти, які зможуть вам бути ефективними і ветераноефективними, і компанієфективними”, - наголосила Калмикова. 

Для шукачів роботи створюють спеціальні платформи з пошуку роботи, наприклад: “Кар'єра ветерана”.

“Це, насправді, корисна платформа, над якою ми працюємо ще з минулого року, бо було дуже багато запитів від різних компаній більших і менших, які хотіли би працевлаштувати ветерана. І тут якраз той майданчик, який допоможе в цій комунікації”, - пояснила виконавча директорка українського ветеранського фонду Каріна Дорошенко. 

Але багато й тих, хто не шукає нову роботу, а повертається на своє старе місце. Після початку повномасштабної війни більш як тисячу працівників компанії “Укрнафта” вступили до лав ЗСУ. Сотні були поранені, тому повернулися до цивільного життя і до роботи у своїй компанії. 

“Станом на зараз в нас близько тисячі колег в лав ЗСУ, і вже більше 500 ветеранів повернулися в компанію. Це і ті, хто працювали у нас до звільнення з війська і повернулися в компанію. І ті колеги, ветерани, які долучилися до нас ззовні, після служби”, - розповіла координаторка по роботі з військовими та ветеранами компанії “Укрнафта”. 

Для них в “Укрнафті” вже не перший рік працює корпоративна програма “Пліч-о-пліч”. Вона покликана підтримувати ветеранів, військовослужбовців, а також їх родини. 

“Ми запровадили таку комплексну програму, яка називається “Пліч-о-пліч”. Вона направлена на підтримку, на адаптацію цієї цільової аудиторії. Ми працюємо як з ветеранами, військовими, так і з їхніми родинами. Особливий фокус на родинах наших, на жаль, полеглих колег, на родинах тих, хто зараз перебуває у полоні та зниклих без звісти”, - додала Дорошенко.

“Це велика програма, яка розпочалася півтора року тому, і на сьогодні вона вже охопила практично всю компанію. Кожен ветеран, який повернувся з бойових дій, має достатньо серйозну юридичну, психологічну, реабілітаційну підтримку від компанії “Укрнафта”, - директорка з персоналу ПАТ “Укрнафта” Олена Артазей. 

На функціонування цієї програми “Укрнафта” вже витратила більш як півмільярда гривень. 

Як писав “Ми-Україна” раніше, на Київщині ветерани поліції та Нацгвардії пройшли перше заняття з дайвінгу для реабілітації.

Головне

Президент порівняв російську агресію з нацизмом та наголосив, що "будь-яке зло неодмінно закінчується, будь-який окупант врешті-решт залишає нашу землю"