Президент Франції Еммануель Макрон оголосив, що не збирається йти у відставку, попри політичну кризу, яка призвела до розпаду уряду. Він заявив, що залишиться на посаді до завершення свого мандата у 2027 році та найближчими днями призначить нового прем’єр-міністра.
Про це повідомляє The Guardian.
Макрон у своєму зверненні до громадян Франції звинуватив опозицію в “цинізмі”, відсутності відповідальності та створенні хаосу, що призвело до успішного вотуму недовіри. 5 грудня уряд Мішеля Барньє, який перебував на посаді лише три місяці, був відправлений у відставку через 331 голос “за” у парламенті. Це перший випадок вотуму недовіри у Франції з 1962 року.
"Ви надали мені демократичний мандат на п’ять років, і я його виконаю повністю”, — заявив Макрон.
Він підкреслив, що не несе відповідальності за дії опозиції, і пообіцяв створити уряд, який працюватиме “в загальних інтересах” та залучить представників різних політичних сил.
Новий прем’єр-міністр буде четвертим за рік і матиме завдання вести уряд меншості в умовах розділеного парламенту. Основна проблема полягає у прийнятті бюджету на 2025 рік, адже Франція ризикує залишитися без стабільного уряду та бюджету.
Мішель Барньє, колишній переговорник ЄС щодо Brexit, був призначений Макроном у вересні після двох місяців політичного паралічу. Його головним завданням було затвердити бюджет, що передбачав 60 млрд євро податкових надходжень і скорочення витрат для зменшення дефіциту. Використання статті 49.3 Конституції, яка дозволяє ухвалювати закони без голосування в парламенті, спровокувало голосування про недовіру.
Опозиція, включаючи партію Марін Ле Пен, яка до цього підтримувала Барньє, назвала його бюджет небезпечним. У країні пройшли масові протести, зокрема страйки профспілок. Понад 52% французів, за даними опитувань, вважають вотум недовіри позитивним кроком.
Єлісейський палац намагається зменшити відчуття політичного хаосу напередодні візиту світових лідерів до Парижа. Серед них — новообраний президент США Дональд Трамп, який відвідає церемонію відкриття Нотр-Дам після відновлення.
Як інформував “Ми-Україна”, політична криза у Франції, може спричинити серйозні наслідки для енергетичного сектору Європи.