Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що у запланованому обміні полоненими за формулою "1000 на 1000" мова йде лише про військовополонених, хоча Україна продовжує працювати над поверненням цивільних осіб.
За словами омбудсмена, Женевські конвенції передбачають механізми для обміну військовополоненими, проте питання цивільних залишається юридично складним.
"Згідно з Женевськими конвенціями, країна-окупант не має права затримувати цивільних громадян. Однак у міжнародному гуманітарному праві відсутні чіткі інструменти реагування на порушення цієї норми з боку російської федерації", - пояснив Лубінець.
Незважаючи на правові складнощі, Україні вдалося повернути 174 цивільні особи з російського полону. Це значно менше від загальної кількості утримуваних цивільних громадян України, проте робота в цьому напрямку триває постійно.
Щодо підготовки до масштабного обміну у форматі "1000 на 1000", омбудсмен запевнив, що українська сторона повністю готова до процедури.
"З українського боку затримок не буде. Проте ми розуміємо непередбачуваність російської сторони у виконанні домовленостей", - зазначив Лубінець.
Раніше міністр оборони України Рустем Умєров повідомив про узгодження покрокового плану обміну полоненими у форматі "1000 на 1000".
Як писали "Ми-Україна" раніше, президент України Володимир Зеленський повідомив про важливу розмову з федеральним канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом.