За практично рік роботи держпроєкту "Хочу к своим" до росії виїхав лише один зрадник з трьохсот, які виявили бажання залишити Україну. На сайті проєкту представлені профілі колаборантів, які дали згоду на публікацію персональних даних, сподіваючись на увагу Москви.
В проєкті помітили, що російські пропагандисти та окремі депутати Госдуми кинулись активно згадувати тему засуджених українських колаборантів у кремлівських медіа. Теоретично це могло б свідчити про те, що російська сторона нарешті почала серйозно розглядати виїзд українських зрадників у рф, однак статистика показує зворотнє.
"Станом на 22.05.2025 в рамках проєкту до рф виїхав лише ОДИН зрадник. Інші колаборанти - як ті, чиї профілі опубліковані на сайті, так і ті, хто не дав на це згоди - досі чекають. Одні - по кілька місяців, інші - вже роками", - йдеться у дописі.
В "Хочу к своим" повідомили, що напередодні переговорів у Стамбулі, один із російських "народних обранців" передав лист голові російської делегації Володимиру Мединському з проханням "взяти до уваги драматичну ситуацію" з проросійськими "політичними в'язнями" в Україні. Терміном "політв'язні" він назвав засуджених за держзраду громадян України, які працювали на ворога, а тепер відбувають покарання за ґратами.
Згодом той самий московський політик назвав вироки українським громадянам, які, до прикладу, надавали російським військам координати цілей для ракетних ударів, "репресіями". Ця ініціатива пропонує представникам російської влади організувати виїзд в рф засуджених агентів осії, які безпосередньо працювали на неї, однак за умови повернення українців з російської неволі.
Як писав в "Ми-Україна" раніше, президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 22 травня повідомив, що списки на обмін у форматі "1000 на 1000" вже передано російській стороні.