Ізраїль та Палестина сигналізують про нові спроби досягти угоди про припинення вогню - першої за рік, з метою призупинити бої в Секторі Гази та повернути до Ізраїлю хоча б частину зі 100 заручників, які залишаються в палестинському анклаві.
Про це повідомляє Reuters.
Позитивні зрушення відбуваються на тлі візиту радника з національної безпеки США Джейка Саллівана до прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу. Після зустрічі він вирушить до Єгипту та Катару, які разом із США виступають посередниками у переговорах.
За словами західного дипломата, угода між Ізраїлем і ХАМАС набуває форми, проте, ймовірно, буде обмеженою: передбачатиме звільнення лише декількох заручників і коротке припинення бойових дій.
Представник ХАМАС Басем Наїм заявив, що для досягнення угоди США мають чинити "реальний тиск" на уряд Нетаньягу, щоб той погодився на липневу пропозицію США про перемир'я та відповідну резолюцію ООН, яку ХАМАС стверджує, що прийняв.
Очікуване припинення вогню стане лише другим від початку війни у жовтні 2023 року і може сприяти звільненню палестинських в'язнів, утримуваних Ізраїлем.
Глава ізраїльської розвідки "Моссад" Давид Барнеа провів зустріч у Досі з прем'єр-міністром Катару для обговорення деталей угоди. Ізраїльський міністр оборони Ізраїль Кац повідомив своєму американському колезі Ллойду Остіну, що існує шанс на повернення всіх заручників, зокрема семи громадян США.
Однак досягти ширшого перемир’я складно, оскільки обидві сторони залишаються на своїх позиціях: ХАМАС наполягає на закінченні війни перед звільненням усіх заручників, тоді як Ізраїль вимагає повернення заручників і ліквідації ХАМАС як загрози.
"З першого дня переговорів ми були чіткими: кінець війні проти нашого народу та обмін полоненими. Для досягнення цього ми продемонстрували всю можливу гнучкість", — заявив Наїм.
Війна розпочалася 7 жовтня 2023 року, коли бойовики ХАМАС атакували ізраїльські громади, вбивши близько 1 200 людей і взявши в заручники приблизно 250 осіб. Відтоді Ізраїль здійснює масштабні авіаудари по Газі, що призвело до загибелі майже 45 000 палестинців і масштабних гуманітарних криз, згідно з даними палестинської влади.
Як повідомляв “Ми-Україна” раніше, ЦАХАЛ завдав близько 480 ударів по військових об'єктах у Сирії. Це сталося після краху режиму Башара Асада.