Новий уряд Німеччини докладає зусиль, щоб Європейський Союз послідовніше застосовував санкції до країн, які порушують демократичні принципи.
Про це пише Politico.
У коаліційній угоді між консерваторами канцлера Фрідріха Мерца та Соціал-демократичною партією (СДПН) передбачено ініціативу щодо припинення фінансування та обмеження прав голосу в ЄС для держав, які ігнорують верховенство права.
Хоча Угорщина не була згадана по імені, проєкт угоди явно стосується найгіршого порушника ЄС, якого роками звинувачували в тому, що він порушує демократичні норми, обмежує свободу преси та незалежність суддів.
“Існуючі захисні інструменти, від розгляду справ про порушення та утримання коштів ЄС до призупинення прав членства, таких як право голосу в Раді ЄС, мають застосовуватися набагато послідовніше, ніж раніше”, - написали учасники переговорів від консервативного блоку Мерца та СДПН у проєкті коаліційної угоди щодо політики ЄС.
Раніше Європарламент розпочав процедуру за статтею 7 щодо Угорщини, що могло б призвести до позбавлення її права голосу. Проте процес зупинився через розбіжності між країнами-членами. У 2022 році Єврокомісія також заморозила 22 млрд євро, призначені для Будапешта, через занепокоєння щодо порушень прав людини та незалежності судової влади.
Іншим предметом суперечок між ЄС і урядом Угорщини стала прихильність Орбана до Москви, коли Будапешт неодноразово використовував своє право вето, щоб заблокувати санкції проти російських олігархів і військових.
У зв’язку з цим Німеччина пропонує реформувати механізм ухвалення рішень у Раді ЄС, запровадивши голосування кваліфікованою більшістю у сфері зовнішньої політики та безпеки. Це дозволить ухвалювати рішення без узгодження з боку Угорщини.
Остаточний варіант коаліційної угоди може бути ухвалений уже в середині квітня, після завершення переговорів між партіями.
Як повідомляв “Ми-Україна” раніше, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу здійснить офіційний візит до Будапешта 2 квітня, попри ордер на арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом (МКС).