Президент США Джо Байден у понеділок пом'якшив вироки 37 з 40 ув'язнених федеральних в'язнів, замінивши смертну кару на довічне ув'язнення без права на умовно-дострокове звільнення. Цей крок був зроблений за кілька тижнів до того, як Байден передасть повноваження новообраному президенту Дональду Трампу 20 січня.
Про це повідомив Reuters.
Таке рішення унеможливлює плани Трампа відновити швидкі темпи виконання смертних вироків, оскільки акти помилування не можуть бути скасовані наступним президентом. Хоча у майбутньому нова адміністрація може знову активно добиватися смертної кари у нових справах, Байден своїм указом фактично заблокував виконання страт, які він зупинив, вступивши на посаду у січні 2021 року.
"Я засуджую цих убивць, скорблю за жертвами їхніх жахливих злочинів і розділяю біль сімей, які пережили непоправну втрату. Але, керуючись совістю та власним досвідом, я переконаний, що ми повинні зупинити застосування смертної кари на федеральному рівні. Я не можу стояти осторонь і дозволити новій адміністрації відновити страти, які я призупинив", – заявив Байден.
Серед його рішень – повне та безумовне помилування сина Гантера Байдена, попри попередні заяви, що він цього не зробить. Гантер був засуджений за податкові порушення та злочини, пов’язані зі зброєю.
Рішення Байдена також не впливає на понад 2 200 ув’язнених, засуджених до смертної кари в судах штатів, оскільки федеральна влада не має повноважень щодо таких вироків.
Наприкінці своїх термінів президенти США традиційно видають укази про помилування. За час президентства Байдена до Офісу адвоката з помилувань було подано майже 12 000 запитів на помилування.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, 12 грудня президент США Джо Байден пом’якшив вироки близько 1500 осіб, які були переведені на домашній арешт під час пандемії COVID-19. Окрім цього, він помилував 39 громадян, засуджених за ненасильницькі злочини.