Уряд Чехії не включив президента країни Петра Павела до складу національної делегації на саміт НАТО, який пройде в Анкарі 7-8 липня. Про це пише Reuters.
За словами чеського прем'єра Андрія Бабіша, уряд має самостійно представляти позицію Чехії на переговорах із союзниками.
"Це саміт дуже специфічного характеру. Ймовірно, він буде не надто приємним для нашої країни, але ми зобов'язані захищати свої позиції", - зазначив він
Водночас Павел наполягає на тому, що має брати участь у зустрічі Альянсу. Він уже попередив, що звернеться до Конституційного суду, якщо уряд остаточно заблокує його поїздку. Остаточний коментар глава держави має надати 23 червня, повідомили в президентській канцелярії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Саміт НАТО в Анкарі: Рютте розповів про формат участі Зеленського
Як відомо, зовнішню політику Чехії за Конституцією формує уряд, проте від вступу країни в НАТО у 1999 році саме президенти брали участь у самітах НАТО і представляли там державу. Тому рішення уряду не включати Павела до делегації стало відходом від усталеної практики. Крім того, чеський лідер добре знайомий з роботою Альянсу, оскільки до обрання на посаду він служив у чеській армії, а у 2015–2018 роках очолював найвищий військовий орган блоку - Військовий комітет НАТО.
Останнім часом між президентом і урядом виникали розбіжності з низки питань. Зокрема, Павел послідовно підтримує допомогу Україні, тоді як уряд Бабіша після приходу до влади скоротив її обсяги. Раніше сторони також розходилися в поглядах щодо окремих кадрових призначень.
Нагадаємо, однією з головних тем саміту НАТО стануть оборонні витрати країн-членів. Чехія належить до держав, які досі не виконують мінімальну вимогу Альянсу щодо витрат на оборону на рівні 2% ВВП. Сам Бабіш заявляє, що Чехія зможе вийти на такий рівень лише у 2027 році.
Як писав "Ми-Україна" раніше, 24 червня лідери ФРН, Великої Британії, Франції, Італії і Польщі зберуться в Берліні на саміт формату E5.