День святого апостола Андрія Первозванного, відомий як Андріїв день, відзначається в Україні 30 листопада. Одна з найпопулярніших традицій в цей день – ворожіння. В ніч з 29 на 30 незаміжні дівчата ворожили на свою долю та судженого, намагаючись дізнатись його ім'я.
Існує безліч способів передбачення: на свічках, на воді, гребінці, рушнику тощо. "Ми-Україна" зібрав найцікавіші ворожіння на Андрія Первозванного.
Ворожіння на судженого на воску
Свічку запалюють і обережно капають воском у склянку з водою. Уважно спостерігають за тим, які фігури утворюються на поверхні води.
Форми, які створює віск, мають символічне значення: можна побачити обриси обличчя, силуети чи предмети, що можуть натякати на риси чи професію майбутнього нареченого. У цьому ворожінні важливо включати свою фантазію та інтуїцію.
Ворожіння з обручкою
Для цього обряду беруть обручку заміжньої жінки, оскільки вважається, що вона несе в собі енергію подружнього життя. Обручку підвішують на довгій волосині (або нитці) і тримають над склянкою, заповненою на дві третини водою. Перед початком ритуалу потрібно налаштуватися на запитання, яке хвилює, наприклад: "Обручко, коли мені до шлюбу йти?"
Після цього спостерігають за рухом обручки. Якщо вона починає обертатися або рухатися, звертають увагу на кількість ударів об стінки склянки. Кожен удар – це один рік до весілля.
Ворожіння на Андрія з гребінцем
У ніч на Андрія дівчата брали гребінець, розчісувались та клали його під подушку, промовляючи: "Суджений-ряджений, прийди і причеши мене". Вважалось, що суджений мав прийти до дівчини уві сні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Введення в храм Пресвятої Богородиці 2024: дата, історія, традиції та заборони свята
Ворожіння на Андрія на ім'я судженого з подушкою
Напишіть різні чоловічі імена на маленьких аркушиках паперу (один має залишитись порожнім), складіть їх під подушку перед сном і вранці, ще не прокидаючись повністю, витягніть одну з них – це й буде ім'я судженого. Якщо витягли порожній папірець – чекайте наступного року.
Як дізнатися ім'я майбутнього нареченого
Треба пізно ввечері вийти на вулицю і запитати ім’я першого зустрічного чоловіка. За повір’ям, таке ім'я і буде ім'ям майбутнього судженого.
Гадання на Андрія на попелі
Аркуш паперу зминають і кладуть на тарілку, а потім підпалюють, чекаючи, поки він перетвориться на попіл. Після цього запалюють свічку і ставлять її так, щоб попіл кидав тінь.
Можна побачити різні фігури та обриси, кожна з яких має своє значення. Наприклад, якщо ви побачите обриси будівлі або храму, це вважається добрим знаком, що віщує швидке вінчання. Або якщо бачите обличчя – до нових знайомств, серце – до щасливого кохання, тварини чи інші образи – до змін або випробувань.
Ворожіння на ланцюжку
Дівчина залишається наодинці в кімнаті, беручи в праву руку золотий або срібний ланцюжок. Треба зосередитися на питанні, яке цікавить, а потім – кинути ланцюжок на рівну поверхню столу розглянути фігуру, що утворилася. Наприклад:
Коло чи овальна форма вважається символом стабільності, лінія, що тягнеться в один бік – вказує на рух уперед, що означає зміни або нові починання. Форма серця обіцяє успіх у коханні. Перехрещені лінії можуть вказувати на труднощі або необхідність зробити важливий вибір.
Гадання на рушнику
Потрібно взяти чистий рушник і повісити його на ніч за вікно або на паркан, примовляючи: "Суджений мій, ряджений, прийди й витрися рушником." Вважається, що вночі суджений повинен прийти й торкнутися рушника.
Якщо вранці рушник він залишився сухим, це може означати, що суджений ще не скоро з’явиться на життєвому шляху. Якщо ж рушник злегка вологий, за повір’ям, це знак, що зустріч з нареченим вже близько.
Ворожіння на майбутнє з чоботом
Треба зняти чобіт або черевик, повернутися спиною до воріт чи огорожі і, закривши очі, кинути його через плече. Якщо носок чобота вказує на дорогу або в напрямку, що відходить від дому, це вважається хорошим знаком – саме з того боку, за повір’ям, прийде суджений. Якщо ж чобіт впав так, що носок спрямований до воріт, від яких його кинули, це знак, що у найближчий рік заміжжя ще не буде.
Ворожіння на варениках
Кожна дівчина ліпить особливий вареник, додаючи до нього якусь індивідуальну деталь або навіть інгредієнт, щоб його можна було відрізнити від інших. Усі вареники викладають в ряд та кличуть кота або собаку, і спостерігають, який вареник тварина з'їсть першим.
За повір'ям, та дівчина, чий вареник обере кіт чи собака, першою стане нареченою. Якщо ж тварина понесе вареник в куток, це означає, що після весілля дівчина покине рідну домівку.
Раніше "Ми-Україна" повідомляв, що Свято Андрія Первозванного присвячене пам'яті апостола Андрія Первозванного, одного з 12 апостолів Ісуса Христа. Він отримав своє ім’я "Первозванний" тому, що був першим, кого покликав Христос до себе. Свято Андрія Первозванного у 2024 році відзначатиметься 30 листопада за новим календарем (Новоюліанським календарем).