Вирощування лохини на дачі — усе, що потрібно знати для великого врожаю

Вирощування лохини на дачі — усе, що потрібно знати для великого врожаю

Лохина – одна з найкорисніших ягід, відома не лише своїм багатим вітамінним складом, а й здатністю прикрасити навіть найменш доглянуті куточки саду. Цікаво, що лохина офіційно визнана Всесвітньою організацією охорони здоров’я лікарською сировиною. Лохину можна легко вирощувати на власній ділянці в саду — головне знати, які умови потрібні рослині та як за нею доглядати.

"Ми-Україна" розповість всі нюанси з догляду за цим ягідним кущем. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Весняна підв’язка малини — як забезпечити кущам силу, врожайність і зручність у догляді

 

Як росте лохина і які умови їй потрібні для здорового росту

 

У садовому варіанті вона виростає у вигляді листопадного куща з висотою від 90 см до 2,5 метрів, має два типи пагонів – формуючі й розгалужені, а також відома своїм незвичним корінням. Відсутність головного кореня і всмоктувальних волосків компенсується мікоризою – грибковою колонією, яка допомагає рослині засвоювати поживні речовини. Саме через це лохина потребує кислого середовища для розвитку.

Вирощувати цю культуру не складно – вона добре росте як на щільних суглинках, так і на супісках, головне забезпечити високу кислотність ґрунту. Сучасні сорти виведені шляхом схрещування північноамериканських високорослих, великоплідних австралійських та морозостійких низькорослих різновидів.

 

Які сорти лохини добре ростуть на ділянці

 

Які сорти лохини добре ростуть в Україні

 

Для українського клімату доступна велика кількість сортів: ранні, середньостиглі й пізні. У центральних областях доцільно обирати ранні та середні сорти, у південних — пізні, які краще дозрівають у теплі. Північ України краще засаджувати напіввисокими культиварами із генофондом вузьколистої лохини, зокрема такими, як Веймут, Латеблю, Дюк чи Норд Блю. На півдні доречними будуть сорти з більшими, солодшими ягодами, зокрема Блюкроп, Дарроу, Спартан або Блю Голд.

 

Яке місце обрати для посадки лохини

 

Під час висадки важливо обрати сонячне місце, бажано на підвищенні, де не накопичується холодне повітря. Якщо ґрунт важкий і глинистий, потрібен дренаж. Найкраще, коли ділянка раніше не оброблялася – це мінімізує ймовірність хвороб і шкідників. Можна попередньо виростити овес або чорнобривці, щоб збагатити ґрунт і пригнітити нематоди. Якщо часу на сидерати немає, підійде внесення перепрілої рослинної маси прямо в посадкову яму.

Саму посадкову яму копають досить широкою й глибокою — до 80 см, заповнюють спеціальною сумішшю з садової землі, піску, торфу, хвойної підстилки та мінеральних добрив. Кислотність ґрунту має бути високою. Стежте, щоб вона була на рівні pH 3,5-4,5. Якщо кислотність вища, доведеться ретельніше доглядати за кущами. На дно ями можна класти глину з дрібним щебенем і шишками. У піщаному ґрунті бажано обмежити боки лунки плівкою.

Є ще один спосіб висадки — вирощування на гребенях. При цьому формують насип, який забезпечує потрібну кислотність та дренаж. Після висадки кущі мульчують тирсою, хвоєю, корою чи торфом, що допомагає зберігати вологу та кислотність.

 

Як садити лохину

 

Коли треба висаджувати лохину

 

Саджанці найкраще висаджувати навесні, хоча можливі й осінні посадки. Перший рік рослини не підживлюють. Починаючи з другого року, вносять мінеральні добрива — по одній ложці на кожен рік життя рослини, а після чотирьох років дозування залишається сталим. Полив має бути рівномірним, підтримуючи вологість ґрунту на рівні 70%. При ознаках хлорозу листя воду підкислюють лимонною, щавлевою чи оцтовою кислотою. Восени для підтримки кислотності вносять колоїдну сірку.

 

Чи треба обрізати кущі лохини

 

Обрізку проводять у цей же період — формують кущ за тим же принципом, як смородину. Плоди дозрівають поступово, тож урожай збирають у кілька заходів. 

Дізнайтеся також, який догляд необхідний смородині навесні, а також як виростити великі солодкі ягоди полуниці з дієвим добривом.

Головне