Відчуття падіння уві сні: чому ми смикаємось, коли засинаємо

Відчуття падіння уві сні: чому ми смикаємось, коли засинаємо

Чи не кожному з нас є відомим відчуття, яке з'являється у момент, коли людина засинає: занурюючись у глибокий сон, ми раптово здригаємось, адже виникає ілюзія того, що ми падаємо. Це явище досить незвичне і дивне, однак лікарі наголошують, що для організму воно є цілком природним. 

"Ми-Україна" пояснить, з яких причин з'являється таке відчуття і чи варто з цим щось робити.

 

Що означають раптові здригання і чи мають вони вплив на організм

 

Якщо під час занурення в сон ви раптово прокинулися від відчуття падіння та здригнулися, знайте - такий стан називається "гіпнотичний ривок". Він спричинений мимовільним м'язовим скороченням тіла у момент, коли воно переходить у фазу глибокого сну. Таким чином організм "примушує" повноцінно розслабитись, натомість мозок зайнятий "переключенням" на інший робочий ритм, таким самим, готуючи вас до відпочинку.

Проте доволі часто цей процес може бути збитий хибним мозковим імпульсом, який він отримав від м’язів тіла. Зокрема, коли ви засинаєте, ваше тіло, а відповідно і м'язи, поступово розслабляються, після чого мозок отримує сигнал підготовки до відпочинку. Водночас у деяких випадках вказаний імпульс сприймається нашим мозком неправильно і він вирішує, що ми падаємо. В результаті тіло отримує сигнал активації усіх м'язів, що провокує появу ривка. 

Зауважимо, що саме таким чином проявляється так звана "система безпеки" нашого організму і виникла вона за допомогою еволюції людини. Основна її мета - захист від можливої небезпеки у момент глибоко сну.

 

 

Основні причини появи гіпнотичного ривка


Здригання під час сну часто виникають у переважній більшості людей і всі вони не мають якихось проблем зі здоров'ям, які могли б спровокувати появу таких м'язових скорочень.

Що провокує їх появу:

 

Сильна втома. Коли ваш організм перевтомлений, він починає працювати на межі можливостей. Водночас мозок у цей момент отримує незвично велику кількість сигналів, які мають здатність плутатись між собою.

Тривога та стрес. За умови, що ви регулярно переживаєте через певні проблеми особливо перед сном і стресуєте з цього приводу, мозок лишається активним навіть у моменти, коли ви засинаєте, що може спровокувати здригання. 

Надмірне споживання кави. Через потрапляння в організм великої кількості кофеїну - основної складової більшості кавових напоїв, відбувається активна стимуляція нервової системи, унаслідок чого процес розслаблення для організму стає значно складнішим.  

"Збитий" режим. Якщо ви недостатньо відпочиваєте і маєте нерегулярний сон, то нормальний перехід організму в глибоку фазу сну порушується, що провокує збої у системі мозкових імпульсів. 

 

 

Чи можна позбавитись здригання 

 

Для того, щоб уникнути появи гіпнотичних ривків, рекомендується наступне:


- Встановіть адекватний режим сну.

- Зменште дозу кофеїну\уникніть його вживання перед сном. Замініть його на трав'яний чай;

- Займіться медитацією і розслабтесь перед тим, як відправитись спати;

- Зробіть середовище для сну комфортним: зручне ліжко, тиша і темрява допоможуть швидше засинати;

- Зменште рівень стресу і залишайте усі наявні проблеми за межами спальні.

 

 

Зауважимо, якщо гіпнотичні ривки під час засинання стають систематичним явищем і часто поєднуються з сильною тривожністю або панічними атаки - проконсультуйтесь із лікарем. Адже таким чином ваш організм сигналізує про наявність потреби у більш тривалому відпочинку та зменшенню навантаження.

Раніше "Ми-Україна" детально розповів про те, якими продуктами потрібно харчуватися, аби сон уночі став значно міцнішим. 

Головне