Синдром "брудної шкіри" (дерматоз Дункана - ред.) - це стан, коли шкіра виглядає ніби нечистою в складках, особливо на шиї, під пахвами, а також в паховій зоні. Проте це зовсім не пов'язано з гігієною. Основна причина таких змін - серйозне порушення в роботі організму, найчастіше - інсулінорезистентність, гормональні збої або проблеми з обміном речовин. Крім того, така симптоматика може бути ще й першим "дзвіночком" про розвиток діабету, тож ігнорувати її точно не варто.
Детальніше про синдром в новому матеріалі від "Ми-Україна".
Фактори, які провокують появу "брудної шкіри"
Дерматоз Дункана виникає через надлишок інсуліну в крові. У цей момент клітини організму перестають реагувати на інсулін, а підшлункова залоза починає виробляти його у це більших кількостях. Своєю чергою надлишок інсуліну впливає на шкіру, стимулюючи ріст клітин у верхніх шарах епідермісу, а також активізуючи пігментацію. У результаті з’являються темні ділянки, які часто плутають із звичайним брудом.
Серед факторів, які провокують такий стан:
- інсулінорезистентність або переддіабетний стан,
- ожиріння,
- синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) у жінок,
- порушення роботи щитоподібної залози,
- деякі медикаменти (особливо часто після прийому гормональних препаратів),
- онкологічні процеси, зокрема пухлини внутрішніх органів (інколи, але також трапляється).
Варто додати, що цей синдром часто проявляється не лише зміною шкірних покривів. Під час нього часто з’являється зайва вага, постійна втома, сильне відчуття голоду, висипання на обличчі, а в жінок все це може "вилитися" ще й у збій менструального циклу. Такі "сигнали" наш організм дає тоді, коли в ньому є проблеми із гормонами або рівнем цукру.
Як розпізнати і що робити
Перші зміни помітні на шкірі в місцях згинів, а саме:
- шия,
- пахви,
- лікті,
- пах.
У цих місцях шкіра стає темнішою, більш щільною і "жорсткішою". Іноді (рідше, але також можливо ) може свербіти або навіть мати неприємний запах. Люди часто думають, що це просто бруд і намагаються відтерти, але жодні спроби це зробити нічого не дають.
Якщо ви помітили, що шкіра в окремих місцях почала змінювати колір і стає грубішою - не чекайте. Мерщій до дерматолога чи ендокринолога! Вам одразу призначать низку аналізів, які допоможуть знайти реальну причину проблеми і чим раніше - тим краще.
Лікування = причина:
- потрібно зменшити зайву вагу,
- важливо нормалізувати рівень інсуліну,
- не менш важливо дотримуватися правильного харчування і зменшити рівень вуглеводів у раціоні,
- не забувати про фізичну активність.
Зауважимо також, що деякі випадки потребують медикаментозної терапії для корекції гормонального фону. А для прискорення процесу - використання м’яких косметичних засобів, зокрема пілінги та зволожуючі креми. Однак це все виключно після консультації з лікарем.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" писав про те, чому деяким категоріям людей категорично не рекомендується проводити косметичну чистку обличчя.