Що таке кольоровий шум та яким чином він допомагає краще заснути

Що таке кольоровий шум та яким чином він допомагає краще заснути

Людина щоденно чує шум, який складається з різних звуків, що зливається в одне ціле. Так, з фізичної точки зору, шум не має кольору, проте, назви кольорів використовують для нетипової класифікації, зокрема, за частотами. Така класифікація почалася з білого шуму, адже саме цей вид шуму охоплює всі частоти, так само, як біле світло містить усі кольори.

"Ми-Україна" розповість, що ж таке кольоровий шум, які "кольори" бувають та як вони впливають на людину у повсякденному житті. 

 

Що таке кольоровий шум

 

Вчені дослідили, що кольорові шуми можуть покращити концентрацію чи навіть допомогти швидше заснути. Через це записи звуків "білого", "рожевого чи інших шумів мають мільйонні позначки переглядів у соцмережах. Науковці досі не змогли підтвердити факт ефективності таких шумів для покращення діяльності, проте, їх вплив однозначно неможливо заперечити. 

Білий шум — це рівномірний звук, що включає всі чутні частоти. Він нагадує шипіння телевізора або перешкоди на радіо. У природі білий шум не зустрічається, але є звуки, що його нагадують. Дослідники найчастіше вивчали саме білий шум і його вплив на людей. Проте вибірки учасників у дослідженнях були невеликими. В одному з досліджень взяли участь 18 осіб. Протягом першого тижня вони засинали у звичайних умовах, без додаткових звуків. На другому тижні учасники слухали білий шум перед сном. Результати показали, що зі звуком люди засинали на 38% швидше.

 

Під які звуки краще засинати

 

Інше дослідження, проведене з 40 учасниками, вивчало, як білий шум впливає на немовлят під час колік. Діти, яким включали запис білого шуму, менше плакали й засинали швидше, ніж ті, яких просто колисали. Однак сподіватися, що білий шум повністю вирішить проблему безсоння або заспокоїть дитину, не варто. Огляд 38 досліджень показав, що покращення сну були мінімальними. А в деяких людей якість сну і навіть слух знижувалися.

Рожевий шум схожий на білий, але містить менше високих частот і поступово знижується. Його звук нагадує шум вітру, дощу чи водоспаду. У невеликому дослідженні вчені вивчали вплив рожевого шуму на мозкову активність. Запис слухали шестеро учасників під час денного сну, а їхні мозкові хвилі фіксували за допомогою ЕЕГ. Під час прослуховування амплітуда мозкових хвиль зменшувалася, а сон ставав стабільнішим.

Інше дослідження вивчало, як рожевий шум впливає на сон і пам'ять літніх людей. В експерименті брали участь 13 осіб віком від 60 до 84 років. Першу ніч вони слухали рожевий шум у фазі повільного сну, другу — випадкові звуки для порівняння. Виявилося, що після прослуховування рожевого шуму підвищувалася активність хвиль, відповідальних за пам'ять. Наступного дня учасники краще запам'ятовували нові слова.

Коричневий шум, відомий також як червоний, складається переважно з низьких частот, які поступово знижуються ще більше. Цей звук досить гучний, тому зосередитися під нього може бути важко, але він відмінно заглушує сторонні шуми. Часто його порівнюють зі звуками дощу або потоку води в душі.

Зелений шум, як і білий, охоплює всі звукові частоти, але в середній частині композиції вони стають інтенсивнішими. На спектрограмі зелений шум нагадує кардіограму з різкими піками, а на слух його можна порівняти з сильними хвилями або водоспадом. Хоча наукових досліджень щодо зеленого шуму поки немає, експерти Фонду сну вважають, що він може приглушувати сторонні звуки в спальні, що допоможе зменшити кількість нічних пробуджень.

Синій шум на спектрограмі відрізняється приглушеними низькими частотами та посиленими високими, що для деяких людей може звучати різко або навіть нагадувати писк. Дослідження щодо впливу синього шуму на сон поки відсутні.

Фіолетовий шум починається з низьких частот, які поступово підвищуються, створюючи різкий, дещо неприємний звук. Досліджень про те, як цей вид шуму може впливати на працездатність або якість сну, наразі також немає.

Раніше "Ми-Україна" писав про хворобу, яка може ховатися за щоденною млявістю та сонливістю — вчені попередили, хто у групі ризику. 

Головне