Ртутний термометр являє собою зручний та точний вимірювальний прилад. Однак із розумінням небезпечних наслідків від ртуті для здоров'я та навколишнього середовища, ці види термометрів поступово втрачають свою популярність. Ртуть, яка міститься всередині, є токсичною та небезпечною, тому важливо насамперед дотримуватись правил безпеки поводження з цим типом термометрів. "Ми - Україна" розбирався, як варто діяти в ситуації та мінімізувати можливі ризики для здоров'я, якщо розбився термометр і речовина потрапила на зовні.
Чи варто бити на сполох
Насамперед необхідно зберігати спокій, адже паніка може призвести до завчасних необдуманих дій, що, в свою чергу, збільшить ризик для вас та оточуючих. Необхідно усвідомлювати, що велика кількість парів ртуті можуть вплинути на нервову систему, на короткочасну втрату пам'яті та ураження органів дихання та очей. У випадку, коли всі "краплинки" ртуті не утилізовані, згодом це може призвести до серйозніших наслідків для здоров'я.
Зосередьтеся на подальших діях, дотримуючись рекомендацій та поводьтеся з нею правильно. Перш за все, варто оглянути місце "аварії". Якщо термометр розбився, подивіться, чи розлилася ртуть. Іноді ртуть може залишитися в термометрі, якщо він тріснув. Якщо ртуть розлилася, вона утворює маленькі кульки, які можуть розкотитися по всій поверхні підлоги.
Першочергові дії
Для усунення негативних наслідків та проблем зі здоров'ям варто дотримуватися певних інструкцій, а саме:
Евакуація з місця "аварії"
Ртуть досить небезпечна для здоров’я, особливо для дітей і домашніх тварин. Тому першим кроком після оцінки ситуації буде виведення людей та тварин з території, де сталася "аварія". Категорично забороняється контактувати із ртутними кульками та знаходитися поруч без захисних елементів.
Провітрювання приміщення
Після того, як ви вивели людей і тварин, наступним кроком буде хороша вентиляція приміщення. Рекомендується його провітрювати протягом кількох годин. Ця процедура дозволить видалити з повітря залишки парів ртуті. Що важливо, не рекомендується створювати протяг, адже це може лише посилити розповсюдження небезпечних парів по інших кімнатах.
Використання захисних матеріалів
Перед тим, як почати збирати ртуть, важливо першочергово ретельно підготуватися. Надягніть гумові рукавички та респіратор. Це захистить вас від прямого контакту з ртуттю, що може бути небезпечним для здоров’я. Ртуть має властивість проникати через шкіру та як наслідок вплинути на нирки, призвести до головної болі, запаморочення, нудоти та блювання. Не менш негативно вона можна вплинути на дихальні шляхи, за умови вдихання небезпечних парів.
Збирання ртуті
Опісля виконання попередніх дій, можна розпочинати збір та утилізацію речовини. Важливо діяти обережно та чітко. Ось кілька інструментів, якими можна ефективно зібрати ртуть:
- Пластикові картки. Для збору великих шматочків ртуті використовуйте простий підручний інструмент у вигляді пластикової картки. За рахунок рівної поверхні ви зможете перемістити кульки у будь-яку ємність, яка закривається, для подальшої утилізації.
- Клейкі матеріали. Для збору маленьких кульок ртуті можна використати будь-яку клейку стрічку або звичайний скотч. Завдяки своїй липкій поверхні шматочки легко приклеюються та переносяться у контейнер.
- Волога ганчірка чи серветки. Після того, як ви зібрали всі кульки, що візуально спостерігалися, протріть поверхню вологою ганчіркою. Це дозволить зібрати дрібні залишки ртуті, що можуть залишатися на підлозі.
Як позбавитися зібраної ртуті
Якщо ви зібрали ртуть, необхідно утилізувати її правильно. Ніколи не викидайте речовину у звичайний смітник, каналізацію чи на вулицю, адже це може призвести до серйозних негативних наслідків для навколишнього середовища. Рекомендується збирати краплинки ртуті у герметичну ємність, наприклад, банку, пластиковий контейнер з кришкою чи пакет з замком. Опісля, обов'язково звернутися до екологічних служб з метою сповіщення та отримання інформації з приводу місць розташування пунктів, куди можна принести небезпечний відхід.
Дезінфекція приміщення
Після того, як ви зібрали всю ртуть, варто провести ретельне прибирання приміщення. Протріть усі поверхні, підлогу та меблі вологою ганчіркою, щоб позбутися дрібних часток ртуті та осадів небезпечних парів, які можуть залишитися у кімнаті. Продовжуйте провітрювати кімнату ще кілька годин.
Прояви симптомів отруєння
Якщо ви або хтось із тих, хто перебував у кімнаті під час "аварії", почувається погано, важливо якомога швидше звернутися до лікаря. Навіть якщо симптоми здаються незначними, краще отримати професійну допомогу, адже наслідки від парів ртуті можуть проявлятися лише через деякий час після контакту. Також обов’язково варто звернутися до спеціалістів, якщо ви відчуваєте будь-які симптоми, пов’язані з нервовою системою, такі як тремор, оніміння кінцівок чи порушення координації. Ознаки отруєння ртуттю можуть бути різними, але важливо пам'ятати, що правильна реакція в перші хвилини та години може значно зменшити шкоду для здоров’я.
Наостанок, варто підкреслити, для того, щоб уникнути подібних ситуацій у майбутньому, розгляньте можливість заміни ртутного термометра на більш безпечний варіант. Сучасні цифрові термометри, термометри з безпечними рідинами або інфрачервоні термометри є чудовою альтернативою, що не містить ртуті та не становить ризику для здоров'я.
Нагадаємо, раніше "Ми - Україна" писав про те, які ліки та засоби мають бути в кожній домашній аптечці.