Гормональні контрацептиви сьогодні вважаються один із найпоширеніших та найдієвіших способів не завагітніти. Їх використовують мільйони жінок у різних куточках світу. Але багато хто боїться, що ці таблетки, які насправді дуже сильно впливають на організм, можуть спровокувати появу онкологію. Чутки про це ширяться давно, тож "Ми-Україна" вирішив розібратися в цій темі та пояснити, чи варто боятися "гормоналок" чи все ж ця категорія медикаментів є цілком безпечною.
Гормональні контрацептиви - що це
Гормональні контрацептиви, чи простими словами "гормонки" є медичними препаратами, які містять синтетичні аналоги жіночих гормонів, а саме естрогену та прогестерону. Основна їх задача - впливати на жіночий організм таким чином, щоб запобігти овуляції (виходу яйцеклітини) або частково змінювати структуру слизової оболонки матки таким чином, щоб можливість запліднення ускладнювалася. Випускаються вони у вигляді таблеток, пластирів, уколів, внутрішньоматкових спіралей та навіть імплантів.
Крім того, "гормонки" часто використовують не лише для контрацепції, а й для лікування гінекологічних проблем, а саме:
- акне,
- болісні місячні,
- порушення менструального циклу,
- ендометріоз тощо.
Ризик раку - наукова точка зору
Науковці й справді досліджували вплив гормональних контрацептивів на здоров’я, і під час низки досліджень було встановлено, що ці препарати можуть як знижувати, так і трохи підвищувати ризик деяких видів раку. Тобто деякі хвороби виникають рідше, якщо жінка приймає контрацептиви, водночас інші — навпаки, можуть з’явитися з трохи більшою ймовірністю. Детальніше нижче:
Знижують ризик:
- рак яєчників,
- рак ендометрія (внутрішня оболонка матки - ред.),
- рак товстої кишки.
Можуть підвищити ризик:
- раку молочної залози (особливо це стосується осіб, які перебувають на довготривалому прийомі гормонів - 5 років і більше),
- рак шийки матки (більший ризик виникає, якщо в організмі присутній вірус папіломи людини — ВПЛ).
При цьому варто зауважити, що після припинення прийому гормональних контрацептивів ризики поступово знижуються, а в деяких випадках можуть навіть зникнути повністю впродовж періоду в 5–10 років.
Міф чи реальність?
Відповісти на запитання - чи справді гормональні контрацептиви провокують онкологію, насправді важче, аніж здається на перший погляд. Як ми вже розібралися вище, основна причина в тому, що ці медичні препарати можуть впливати на ризики по-різному. Як правило, все залежить від низки факторів, а саме:
- тип препарату,
- тривалість прийому,
- вік жінки,
- наявність інших провокуючих факторів: спадковість, шкідливі звички, ВПЛ тощо.
З огляду на вищевикладене, потрібно наголосити, що перед початком прийому будь-якого гормонального засобу варто пройти комплексне обстеження та проконсультуватися з лікарем. Пам'ятайте, що неконтрольоване використання контрацептивів, як і будь-яких ліків, може нашкодити!
Наостанок додамо, що гормональні контрацептиви самі по собі все ж не є "раковою бомбою". Проте вони, як і всі інші медичні засоби, мають побічні ефекти та протипоказання. Обирати метод захисту потрібно свідомо, з урахуванням рекомендацій перевіреного фахівця і власного здоров’я!
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" пояснював, чи можна вилікувати каміння у жовчному без хірургічного втручання.