Вирощування шиїтаке у власному саду — не лише цікавий експеримент, а й реальна можливість постачати на стіл смачні та ароматні гриби без зайвих витрат. Ці делікатесні гриби з яскравим, глибоким смаком давно завоювали популярність серед гурманів, а тепер стали доступні й для домашнього культивування.
Як виростити шиїтаке на власній дачі чи городі — читайте на "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Боровики на дачі: вирощування білих грибів на грядці
Як виростити шиїтаке
Для створення грибної грядки вам знадобляться невеличкі відрізки деревини з листяних порід дерев, зокрема вільхи, дуба, осики чи верби. Їх бажано нарізати по 1,5 метра завдовжки, діаметром близько 30 см. Зовнішній шар кори знімають, аби сприяти кращому розростанню грибниці. Готові колоди встановлюють у затіненій зоні саду, викладаючи їх пірамідою — це забезпечує і доступ до повітря, і захист від прямих сонячних променів.
У кожній колоді вирізають поглиблення глибиною 5–7 см. У ці отвори закладають міцелій шиїтаке, після чого покривають його вологою тирсою, яка служить і захистом, і середовищем для росту. Щоб все закріпити, поверхню обмотують тканинним лейкопластирем. Приблизно раз на 10–12 днів отвори відкривають для вентиляції. Коли грибниця розростається настільки, що її видно ззовні, захисний пластир прибирають повністю.
У періоди без дощів важливо регулярно зволожувати як землю навколо відрізків, так і самі колоди, зокрема, обприскувати їх водою. Це не дає деревині пересохнути й підтримує активність міцелію. Восени, коли грибниця вже охопила всю деревину, колоди заглиблюють у траншеї, присипаючи землею на половину висоти. Зверху насипають шар вологого листя завтовшки 5–7 см — так грибниця буде зимувати в природному середовищі. Навесні мульчу прибирають, звільняючи доступ до повітря й тепла.
Коли з'являється врожай
У перший рік врожай з’являється ближче до кінця літа, але вже наступного сезону можна збирати гриби все літо. З кожної такої грядки вдається отримати щедрий урожай натуральних шиїтаке. А щоб розширити посадки, достатньо нарізати нові чурки і використати міцелій з уже з підготовлених грибниць. Це простий і недорогий спосіб підтримати стабільне плодоносіння.
Також раніше "Ми-Україна" писав про те, як виростити маслюки на газоні.