Чай давно став класичним напоєм в українців. Ми п’ємо його зранку, щоб прокинутися, вдень – щоб підбадьоритися, а ввечері – щоб розслабитися. Але чи завжди чай приносить лише користь? Річ у тім, що різні види чаю мають різний склад, вплив на організм і навіть підходять для вживання в певний час доби.
Як правильно вибрати чай, у який час його пити, чим доповнити і чого слід уникати? Відповіді на всі ці питання – у матеріалі "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чай з ромашки на кожен день: користь і можливі ризики для здоров'я
Справа у ферментації: який чай обрати
Класичний чай виготовляється з листя камелії китайської, і саме спосіб його обробки визначає його користь і вплив на організм.
- Слабоферментовані чаї – зелений і білий. Їх збирають навесні, сушать на сонці, завдяки чому вони зберігають максимум антиоксидантів. Такі напої відрізняються світлим кольором, освіжаючим смаком і здатністю покращувати обмін речовин.
- Напівферментовані чаї – улуни. Вони мають легкий бірюзовий відтінок і приємний вершковий смак. Листя для них скручують у кульки або спіралі, що сприяє особливому процесу ферментації. Улуни допомагають збалансувати роботу організму та позитивно впливають на травлення.
- Ферментовані чаї – чорний чай. Його листя збирають улітку, піддають сильній ферментації, внаслідок чого напій набуває насиченого кольору, глибокого смаку та тонізуючих властивостей.
Користь чаю та недоліки
Зелений та білий чай містять найбільшу кількість поліфенолів і катехінів – потужних антиоксидантів, що уповільнюють старіння, підтримують еластичність судин і захищають організм від вільних радикалів. Крім того, вони багаті на вітамін С, концентрація якого у 10 разів вища, ніж у чорному чаї!
Чорний чай містить теафлавіни – природні сполуки, які допомагають регулювати рівень холестерину, зміцнюють серцево-судинну систему та підтримують нервову систему.
Проте слід пам’ятати, що в зеленому чаї багато кофеїну. Хоча він діє м’якше, ніж у каві, через наявність L-теаніну, надмірне споживання може призвести до підвищеної збудливості. Чорний чай містить дубильні речовини, які можуть ускладнювати засвоєння заліза та цинку. Тому не варто пити його одразу після їжі.
Чи можна пити чай дітям?
Дітям до 3 років чай давати не рекомендується, адже їхній організм чутливий до кофеїну та танінів, тож він може збуджувати нервову систему. Для дошкільнят допустимо вживати не більше 2 чашок слабкого чаю на день, бажано розбавленого молоком або медом.
Коли найкраще пити чай?
Зелений чай вранці – ідеальний спосіб підбадьоритися. Кофеїн у поєднанні з L-теаніном покращує концентрацію, активізує розумову діяльність та заряджає енергією. Чорний чай найкраще пити після обіду, бо він допомагає травленню та дає додаткову енергію в середині дня. Перед тренуванням чудово підійде зелений, а за 1-2 години до фізичних навантажень — чорний чай. Він підвищить витривалість та активізує метаболізм. Варто уникати вживання чаю за 3 години до сну, щоб не порушувати біоритми та не спричиняти безсоння.
Що додати в чай для користі?
Лимон, імбир, чебрець, м’ята є найпопулярнішими добавками, які не тільки покращують смак чаю, але й додають корисні властивості. Лимонний сік багатий на вітамін C, імбир стимулює обмін речовин і сприяє схудненню, чебрець допомагає при простудних захворюваннях, а м’ята заспокоює нервову систему. Однак додавайте лимон лише в охолоджений чай, щоб зберегти всі його корисні властивості.
Мед у чаї також може бути корисним, але варто пам'ятати, що під час нагрівання мед втрачає частину своїх корисних властивостей. Замість цукру краще обирати мед, оскільки він має антимікробні властивості, але не додавайте його в гарячий чай.
Як правильно заварювати чай для максимального ефекту
Не заварюйте чай занадто довго, оскільки це призведе до збільшення кількості кофеїну та танінів. Заварюйте чай не більше 5-7 хвилин. Якщо ви любите міцніший чай, краще просто заварити його більш концентрованим і пити одразу, не розбавляючи окропом, щоб не втратити корисні властивості. Не пийте чай, що залишився з учорашнього дня, оскільки він може стати середовищем для розвитку бактерій, та і корисних речовин там уже наступного дня після заварювання не залишається.
Дізнайтеся, яку користь для здоров'я дарує чорнослив, а також скільки яєць на день можна їсти та які наслідки від надмірного вживання.