Дитина боїться темряви, нічних кошмарів та монстрів — як подолати страх

Дитина боїться темряви, нічних кошмарів та монстрів — як подолати страх

Дитячі страхи – це нормально. Вони часто виходять за рамки нічних страхів. Маленькі діти можуть боятися басейнів, адже "там можуть бути акули!", грози чи навіть павуків. І хоча деякі з цих страхів здаються безпідставними, для дитини вони реальні й викликають сильні емоції, незалежно від її віку. Нерідко батьки стикаються з тим, що дитину складно вкласти спати через її страх темряви чи монстрів.

Як допомогти дитині подолати страхи та бути впевненішими у собі читайте у статті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як заспокоїти дитину під час панічних атак від вибухів — поради лікарів

 

Чи є страхи в дитини нормальним явищем

 

Важливо розуміти, що страхи – це частина розвитку. Коли малеча розповідає про свої страхи, замість того, щоб одразу сказати "це дурниці", вислухайте її. Молодші діти ще не завжди розуміють, де межа між реальністю та вигадкою, тому їм важливо відчувати підтримку, а не осуд. Висловлюйте впевненість у тому, що дитина здатна подолати свій страх.

 

Чому діти відчувають страх

 

Страх є еволюційним механізмом самозбереження. Це природний спосіб організму реагувати на потенційну небезпеку.
У віці 2-7 років дитяча уява розвивається дуже активно, тому малеча може боятися вигаданих монстрів чи уявляти загрози там, де їх немає. Фільми, казки, або навіть розмови дорослих про небезпеку можуть спровокувати страх у дитини.

Вікові страхи:

  • У немовлят: гучні звуки, розлука з батьками.
  • У дошкільнят: темрява, вигадані монстри, павуки, гроза.
  • У школярів: невдачі, критика, знущання, хвороби.
  • Соціальні страхи: Виникають у старшому віці й пов'язані з взаємодією з іншими людьми, наприклад, страх сцени чи однолітків.

Хоча більшість страхів є нормальними та проходять із віком, іноді вони можуть вказувати на глибші проблеми: якщо дитина постійно боїться і це заважає її повсякденному життю, наприклад, страждає від частого болю у животі, голові чи має проблеми зі сном. Також варто звернути увагу, якщо дитина уникає певних ситуацій, стає замкнутою або надмірно залежною від батьків. У таких випадках корисно звернутися до дитячого психолога, щоб зрозуміти причини страху та навчити дитину ефективно з ним боротися.

 

Як допомогти дитині побороти страх темряви

 

Як підтримати свою дитину та допомогти їй подолати страхи

 

Якщо вона боїться темряви, разом придумайте "магічний ритуал" із ввімкненням нічника. Це допоможе дитині зрозуміти, що страх можна контролювати. Дозуйте страшні історії та фільми. Навіть у дитячих мультфільмах є "погані персонажі". Пояснюйте, що це просто казка, актори чи спецефекти. А якщо страхи пов’язані з реальними подіями, говоріть із дитиною про добрі вчинки та героїзм, які допомагають боротися з труднощами.

Проводьте час разом. Час, проведений із батьками, допомагає дитині відчувати себе в безпеці. Вечірні обійми, читання книг чи спільні ігри допоможуть відволіктися від страхів перед сном.

Розрізняйте уявні та реальні страхи. Іноді страх може бути способом привернути увагу. Але якщо дитина регулярно скаржиться, зверніть увагу на її поведінку: чи це просто бажання поспілкуватися, чи щось серйозніше. У разі потреби варто звернутися до психолога.

Раніше "Ми-Україна" також писав поради для батьків про те, як захистити зір дитини від виникнення короткозорості, а також як привчити малечу до регулярного миття рук

Головне