Чому у горлі збирається слиз та в яких випадках варто звертатися до лікаря

Чому у горлі збирається слиз та в яких випадках варто звертатися до лікаря

Відчуття постійного "клубка в горлі" або бажання відкашлятися може бути тривожним симптомом. Якщо ви відчуваєте у горлі надмірну кількість слизу і цей стан триває кілька днів, краще не ігнорувати такі симптоми. А якщо проблема зберігається понад два тижні, це вже серйозний привід звернутися до лікаря.

Чому у горлі може бути відчуття "клубка в горлі" або збиратися слиз — читайте у матеріалі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Людський метапневмовірус: зараження, симптоми, ризики – що треба знати

 

Чому може виникати відчуття "клубка в горлі"

 

Однією з поширених причин такого стану є синдром постназального затікання. Це стається через надмірне накопичення слизу в носоглотці. Терапевтка Вікторія Кокошко пояснила, у яких випадках цей стан може бути небезпечним і що потрібно знати про лікування.

 

Коли слиз в горлі це нормально


Слиз у носоглотці – це природний секрет, що виробляється клітинами слизової оболонки. У нормі він має бути прозорий, без запаху, з легкою  консистенцію. Він важливий, адже виконує захисну функцію в організмі, зокрема, зволожує дихальні шляхи, очищує їх від пилу, бактерій та сторонніх часток.

Здоровий організм виділяє до 100 мл слизу на добу, який ми непомітно ковтаємо разом із слиною. Проблема виникає тоді, коли слизу стає занадто багато, адже він густіє та накопичується в горлі. Саме це й викликає відчуття клубка, постійне бажання відкашлятися та навіть дискомфорт під час розмови.

 

Як позбутися слизу в горлі

 

Чому накопичується слиз?


Скупчення слизу в горлі може бути викликане різними причинами.

Найпоширеніші з них:

  • Гострі або хронічні захворювання, такі як риніт, синусит, фарингіт чи ларингіт, сприяють підвищеній секреції слизу.
  • Захворювання на ГРВІ чи грип часто супроводжуються надмірним виділенням слизу.
  • Цей стан, при якому вміст шлунка потрапляє у стравохід, може викликати печію, відрижку та подразнення горла.
  • Алергія на пилок, пил чи шерсть тварин може провокувати синдром постназального затікання.
  • Викривлення носової перегородки або деформація носових раковин можуть ускладнювати відтік слизу.
  • Тривале використання судинозвужувальних засобів порушує нормальну роботу слизової оболонки носа, що сприяє накопиченню слизу.

Проте, деякі симптоми можуть свідчити про серйозні проблеми організму. Обов'язково варто звернутися до лікаря, якщо ви маєте такі симптоми як постійний кашель і відхаркування, печіння та свербіж у задній частині горла, відчуття клубка в горлі, неприємний запах із рота осиплість чи захриплість голосу. Якщо самопочуття погіршується вночі, то це також свідчить про збої в організмі. 

 

Як позбутися слизу в горлі


Оскільки це не самостійне захворювання, а лише симптом, варто обов'язково звернутися до лікаря, щоб він діагностував конкретну хворобу та призначив грамотне лікування. Лікар може провести риноскопію, рентген або КТ пазух, тести на алергію та аналіз мокротиння для встановлення точної причини.

Зазвичай лікарі призначають муколітики та відхаркувальні засоби для розрідження слизу, а антибактеріальну терапію призначають у разі інфекції. Якщо надмірний слиз в горлі виник через алергію, то лікар може призначити антигістамінні препарати.

Щоб зменшити кількість слизу в горлі, частіше пийте теплу рідину та промивайте носові проходи сольовим розчином. Також спіть із піднятою головою, щоб зменшити закид шлункової кислоти, яка може впливати на слизоутворення. Хоча синдром постназального затікання часто не є небезпечним і минає самостійно, зверніться до лікаря, якщо проблема зберігається понад два тижні або ви відчуваєте труднощі з ковтанням чи диханням. Тривожним сигналом також є поява температури, блювання чи болю у вухах. Спочатку зверніться до сімейного лікаря. При потребі вас можуть направити до отоларинголога, який проведе детальніше обстеження.

Раніше "Ми-Україна" писав про продукти, які варто їсти для міцного здорового сну

Головне