Андрія Первозванного у 2024 році: дата, історія та традиції свята

Андрія Первозванного у 2024 році: дата, історія та традиції свята

Свято Андрія Первозванного присвячене пам'яті апостола Андрія Первозванного, одного з 12 апостолів Ісуса Христа. Він отримав своє ім’я "Первозванний" тому, що був першим, кого покликав Христос до себе. 

Коли відзначаємо Андрія Первозванного у 2024 році, які є традиції та прикмети в цей день та що заборонено робити – в матеріалі "Ми-Україна". 

 

Андрія Первозванного – коли у 2024 році

 

Свято Андрія Первозванного у 2024 році відзначатиметься 30 листопада за новим календарем (Новоюліанським календарем). Раніше день Андрія святкували 13 грудня. 

 

 

Ким був Андрій Первозванний

 

Святий апостол Андрій Первозванний був першим, кого покликав Ісус Христос стати Його учнем, і тому він має ім'я "Первозванний".  Після цього Андрій став ревним послідовником і учнем Христа, супроводжуючи Його протягом всього земного служіння.

Згідно з літописом "Повість минулих літ", святий Андрій Первозванний, піднявшись на київські пагорби, сказав своїм учням: "Бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, і з'явиться велике місто, і Бог побудує багато церков". 

Це пророцтво стало символічним початком Києва як великого християнського центру, ще задовго до офіційного хрещення Київської Русі. 

Андрій Первозванний завершив своє земне життя мученицькою смертю – був розіп'ятий на хресті. Він вважається одним із найвизначніших апостолів, і його пам’ять шанують в усьому християнському світі. 

 

 

Традиції на Андрія Первозванного 

 

У православній церкві в цей день проводяться богослужіння, на яких вшановують пам'ять апостола Андрія. Віряни беруть участь у літургії та моляться за духовне зростання і захист святого апостола.

Вечір на Андрія зазвичай був часом для вечорниць. Молодь збиралася разом: вони влаштовували ігри, співали пісні, жартували, водили хороводи. У Андріївську ніч хлопцям дозволено бешкетувати, а дівчата цієї ночі ворожили, щоб дізнатися свою долю. 

Головною грою вечора була Калита. Дівчата пекли круглі коржики, які підвішували до стелі. Підстрибуючи, хлопці намагаються вкусити "калиту", не торкаючись руками. 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дмитрівська поминальна субота: коли у 2024 році, традиції та заборони у цей день 

 

Ворожіння на Андрія 

 

Ворожіння на Андрія – це давня традиція. Вважається, що саме цієї ночі можна дізнатися про свою долю, особливо щодо кохання і шлюбу. В цю ніч незаміжні дівчата намагаються передбачити, хто стане їхнім майбутнім чоловіком. Найпопулярніші ворожіння такі:

Ворожіння на воді та свічках: У миску з водою ставлять маленьку свічку, яку запускають плавати по поверхні. Якщо свічка підпливає до краю миски – це знак, що дівчина скоро зустріне свою долю.

 

 

Ворожіння на воску: Розтоплений віск заливають у холодну воду, і по формі застиглого воску намагаються вгадати майбутнє. Наприклад, образ серця може символізувати кохання, а коло – щастя або достаток.

Ворожіння на дзеркалі: Дівчата залишаються одні в темній кімнаті, ставлять перед собою дзеркало і запалюють свічку. За народними віруваннями, в дзеркалі має з’явитися образ майбутнього чоловіка.

 

 

Ворожіння з чоботом: Дівчата знімають свій чобіт і кидають його через плече. В який бік вказує носок чобота, з того боку має прийти майбутній наречений.

 

Що не можна робити в цей день

 

  • Не можна виконувати важку фізичну роботу.
  • Заборонено займатися рукоділлям – не можна шити, прясти або в'язати.
  • Хоча Андріївські вечорниці були пов'язані з гуляннями, церква радить уникати надмірних веселощів та гучних забав, оскільки це порушує святковий дух посту.
  • Не можна сваритися чи конфліктувати.
  • Не можна ворожити. Але попри заборону церкви, ворожіння на Андрія все ж таки зберігається в народних традиціях.

 

Раніше "Ми-Україна" повідомляв, що 21 листопада відзначається одне з дванадцяти великих свят Православної Церкви – Введення в храм Пресвятої Богородиці. 

Головне