Навчання української армії воювати західним озброєнням стало однією з ключових цілей у ході війни з росією. Адже постачання союзниками танків, літаків і ППО передбачає наявність в Україні спеціалістів, які вміють користуватися цим озброєнням. Тому воїни ЗСУ проходять тренування у Європі й США, опановуючи нову техніку. Чому зараз навчаються українські військові та яке озброєння вже готові застосувати проти ворога — у матеріалі “Ми-Україна”.
Leopard-2
Leopard-2 є найбільш затребуваним в Україні, а кількість "леопардів", які мають надійти до лав ЗСУ є найчисельнішою серед інших танків. Саме тому навчання українських військових з опанування цих машин є наразі найбільш активними. Перші бійці ЗСУ почали опановувати Leopard-2 в лютому й мають завершити до кінця першого кварталу цього року.
Так, 13 березня в Іспанії завершилося чотиритижневе навчання 55 українських бійців на танках Leopard 2A4. 40 членів екіпажу танка і 15 фахівців-механіків пройшли навчання, які організували на військовій базі в Сарагосі. За словами інструкторів, тренування були дуже інтенсивними. Іспанські військові упевнені, що українці повернуться додому з "дуже прийнятними знаннями" про Leopard 2.
Також українські захисники найближчим часом завершать навчання на "леопардах" у Німеччині. Тренування тривали кілька тижнів, а 13 березня військові ЗСУ відкрили бойовий вогонь на полігоні Берген у Нижній Саксонії.
Українських танкістів Leopard 2 навчають і в рамках тренувальної місії UNIFIER, яку започаткувала Канада. Інструктори з Канади, а також польські та норвезькі військові проводять навчання з використання танків Leopard 2 для українських захисників у Польщі.
Тренуванням українських бійців займаються інструктори з “Кінних Лорда Страткони” (“Королівські канадці”) 1-ї Канадської механізованої бригадної групи 3-ї Канадської дивізії ЗС у партнерстві з військовослужбовцями ЗСУ Польщі та Норвегії.
Challenger-2
Сполучене Королівство зобов’язалося надати 14 таких танків і супутню амуніцію, щоб підтримати Україну у війні проти російських загарбників. А поки тренує наших танкістів.
Мета навчального курсу – дати українській команді якнайбільше знань у межах певного часу. Саме тих, які потрібні, щоби вони могли повернутися і знову розпочати боротьбу. Навчання призначені, щоби дати розуміння того, як воювати на Challenger 2 й успішно виконувати бойові завдання.
Нещодавно Міноборони Британії показало процес навчання українських бійців управлінню танками Challenger 2. "Велика Британія зобов’язалася надати 14 танків Challenger 2 і супутню амуніцію, щоб підтримати Україну в її битві за свободу", — йдеться у дописі.
Також міністр оборони Британії Бен Воллес завив, що Лондон може запропонувати Україні більше танків на додаток до 14 вже обіцяних, але це залежатиме від оборонних потреб нашої країни.
Marder
27 січня українські бійці приїхали до Німеччини для проходження навчання на бойовій машині піхоти “Marder”. Тренування у Німеччині є частиною допомоги Україні, яка отримає 40 одиниць цієї БМП.
20 березня Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що бойові машини піхоти Marder, про передання яких Берлін оголосив у січні, вже прямують до України. Пісторіус додав, що наразі понад 1000 українських солдатів проходять підготовку на "Marder", танках "Leopard" і комплексах протиповітряної оборони.
Наразі німецька оборонна група Rheinmetall анонсувала передачу першої половини БМП “Marder” - 20 одиниць прибудуть в Україну до кінця березня. Стільки ж машин має надати Бундесвер, однак точна дата поставок не відома.
SAMP-T
3 лютого стало відомо, що перші розрахунки зенітно-ракетного комплексу SAMP-T вирушили на тренувальні полігони. За словами міністра закордонних справ Італії Антоніо Таяні, ЗРК працюватиме на території України вже протягом наступних семи-восьми тижнів. Тоді ж командування ЗСУ відрядило необхідну кількість бійців, які почали опановувати ці ЗРК, передані Францією та Італією.
20 березня стало відомо, що група українських військових завершили навчання в Італії на системах протиповітряної оборони SAMP-T. Про це повідомило видання Il Giornale d’Italia. Підготовка проходила на військовій базі Сабаудія в департаменті Лаціо (околиці Риму), на території штабу зенітно-артилерійського управління сухопутних військ Італії.
За даними видання, навчальний процес проходив у режимі секретності. Точно невідомо, коли військові прибули з Києва, їх перевезли спеціальним рейсом. Бійці ЗСУ пройшли навчання на тренажерах, які передують практичним заняттям. Останні мають відбутись на острові Сардинія. Невідомо, чи будуть здійснені реальні пуски ракет, оскільки кожна ракета коштує від 0,4, до 2 млн євро. Крім того, виробничі потужності Франції та Італії не дозволяють швидко виготовляти ракети для SAMP/T.
Patriot
Опанування українцями зенітно-ракетних систем MIM-104 Patriot розпочалося у січні цього року. Як стало відомо, близько 100 бійців ЗСУ прибули до США й почали тренування з американським ППО. Для українців розробили спеціальну пришвидшену програму.
Відомо, що американські військові тренують українських операторів ЗРК Patriot у Форт Стілл, штат Оклахома. Інструктори зазначають, тренування відбуваються дуже інтенсивно й незабаром завершаться.
У Пентагоні висловили впевненість, що українці будуть використовувати Patriot з такою ж майстерністю, яку вони демонструють щодня з їхніми нинішніми можливостями протиповітряної оборони.
Також навчання проходять на території Німеччини. Воїни ЗСУ навчаються керувати системами Patriot, заряджати їх ракетами, ознайомлюються з особливостями їх технічного обслуговування та ремонту.
Як зазначили у Міноборони України, представники Бундесверу вважають наших воїнів високо вмотивованими. Більшість військовослужбовців ЗСУ уже мають досвід участі в бойових діях.
NASAMS
Перші українські військові почали освоювати комплекси NASAMS у вересні 2022 року. А восени минулого року США надали Україні два взводи NASAMS. Один взвод налічує 3-4 пускові установки, кожна з яких несе шість ракет, також радіолокаційну станцію, пункт керування вогнем та ще одиницю техніки з електрооптичною камерою.
Однак 10 березня уряд Норвегії оголосив про передачу Україні додаткових двох взводів NASAMS. Уже 16 березня Повітряні сили ЗС України показали кадри з першим із двох обіцяних комплексів NASAMS, який передала Норвегія.
Водночас постала необхідність у збільшенні кількості спеціалістів для цього ППО. В ЗСУ наголосили, що готові в найкоротші терміни відправити військових на навчання в Норвегію, щоб вони мали змогу опанувати NASAMS.
"Повітряні Сили Збройних Сил України готові у найкоротші терміни направити воїнів зенітних ракетних військ на навчання в Норвегію. Зенітний ракетний комплекс “NASAMS”, опанований українськими зенітниками, уже довів свою ефективність в Україні", — заявили у ПС ЗСУ.
F-16
На початку березня два українських пілоти прибули у США для проходження оцінювання навичок пілотування бойових літаків. Військові проходили навчання на авіасимуляторах F-16 на військовій базі в Тусоні, штат Аризона. Після тренувань українські захисники повернулись додому. Результати, які вони продемонстрували, приємно вразили інструкторів. За американською оцінкою наші льотчики здатні навчитися керувати літаками F-16 менш ніж за пів року.
Одним з припущень західних союзників було таке, що війна закінчиться до того, як пілоти ЗСУ опанують винищувачі F-16. Результати навчань показали можливість навчитись менш ніж за пів року.
"Майстерність пілотів була оцінена надзвичайно високо, а ці хлопці були середніми пілотами. Кожен пілот унікальний, тому має бути індивідуальний план навчання. Але після цієї оцінки ми можемо значно скоротити термін залежно від попереднього досвіду українських пілотів. Це чудова новина для нас", — бригадний генерал Повітряних сил ЗСУ Сергій Голубцов журналістам The Times.
Archer
Наразі Швеція готова передати Україні вісім самохідних артилерійських установок Archer. Перші САУ надійдуть вже через кілька місяців. Спершу техніку обладнають комп’ютерними засобами вогневого управління, потім українські військові пройдуть навчання. Також поблизу України буде створено логістичний хаб для технічного обслуговування й ремонту.
“Можна сказати, що система Archer – це снайперська гвинтівка, а не дробовик. Саме здатність завдавати надглибоких ударів по артилерійській системі противника робить Archer унікальним”, – пояснив голова Міноборони Швеції.Пол Джонсон.
Отже, бійці ЗСУ навчатимуться воювати шведською артилерію протягом кількох наступних місяців. Більш докладної інформації про опанування українцями САУ Archer на сьогодні немає.
Очікується, що Україна зможе одночасно використовувати на полі бою шість із восьми Archer, оскільки дві потрібно тримати в резерві – наприклад для отримання запасних частин.
Нагадаємо, США виділили Україні новий пакет військової допомоги вартістю 350 мільйонів доларів.