Рік тому, 28 квітня Конгрес Сполучених Штатів остаточно схвалив "Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні 2022 року". Згодом президент США Джозеф Байден підписав цей закон у сакральну для рф дату — 9 травня. Після цього юридичний механізм, який з 1941 року не запускався для жодної з країн у світі, перебуває у "бойовій готовності". Що передбачає ленд-ліз для України, чому його досі не використовують і яку зброю може отримати ЗСУ — в матеріалі “Ми-Україна.
В чому суть американського ленд-лізу
Програма ленд-ліз (lend-lease — “позика-оренда”) — це допомога, яку США надавали союзникам антигітлерівської коаліції в період від 1941 до 1945 року. Ухвалення цього закону вважається одним з ключових моментів у Другій світовій війні, адже тоді стало можливим передавати американську зброю без процедурних перешкод.
Згідно з програмою, всю сплату за техніку та поставки інших товарів можна буде зробити після закінчення війни. Також платили лише за вцілілу техніку або повертали її назад. Але у 1945 році США офіційно повідомили, що не будуть брати гроші за передану зброю, як за знищену, так і за вцілілу.
Загалом США надали союзникам допомоги на 50,1 млрд доларів. Великій Британії надійшла допомога на 31,4 млрд доларів, СРСР — на 11,3 млрд, Франції — на 3,2 млрд, Китаю — на 1,6 млрд, іншим союзникам – на 2,6 млрд.
Платити за постачання під час війни не треба було. Після закінчення війни союзники могли або повернути вцілілу техніку або розплатитися за неї. Оскільки закон про ленд-ліз передбачав списання використаної військової техніки, то США брали оплату лише за цивільні поставки – вантажівки, залізничний транспорт, їжу тощо. За знищену техніку не треба було платити.
Тоді п'яту частину від наданої фінансової допомоги отримав Радянський Союз. Сьогодні багато істориків вважають, що без американських грошей і товарів СРСР міг би програти в Другій світовій війні.
Важливо розуміти, що ленд-ліз передбачає не лише поставки зброї. Це також допомога всім, що необхідно для перемоги. Так, до СРСР направлялась не тільки танки та літаки, а величезна кількість сировини. Бронесталі, порохи, верстати, локомотиви, паливо, навіть консерви — усе це надавали США.
Об'єм цієї допомоги, яка становила 17 499 861 тонн вантажів, а також її значення потім СРСР намагались нівелювати всю свою історію. Ще більше допомоги отримала Велика Британія.
Що передбачає ленд-ліз для України
Тогорічний закон про ленд-ліз було внесено до Конгресу США ще до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, у січні 2022 року. Зареєстрував його сенатор-республіканець Джон Корнін, співавторами законопроєкту стали республіканець Роджер Вікер, демократи Бенджамін Кардін та Джин Шахін. Пізніше до розробки документ приєдналися ще 13 республіканців, чотири демократи та один незалежний сенатор. Після ухвалення закону Конгресом США його підписав президент Джозеф Байден.
Документ працюватиме аналогічно ленд-лізу часів Другої світової війни. Тоді США безперебійно постачали своїм союзникам озброєння, військову техніку й продовольство без попередньої оплати та з тривалим відстроченням.
Суть закону можна звести до простої тези: президент США може уповноважити уряд надавати в борг або давати в оренду засоби оборони Україні та іншим країнам Східної Європи, які постраждали від вторгнення рф в Україну. Це необхідно, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити цивільне населення. Програма діє до 30 вересня 2023 року з правом продовження.
Закон дозволяє значно спростити бюрократичний процес, яким зазвичай супроводжується продаж зброї. У цьому випадку американські озброєння можна буде здавати Україні та іншим країнам Східної Європи в оренду.
Річ у тім, що за американським законодавством продаж або передача США зброї іншій державі має певні обмеження. Це вимагає від уряду проходження довготривалої експортної процедури для отримання погодження. Для обходу цих обмежень запровадили алгоритм передачі зброї Україні за ленд-лізом. Так, рішення про надання відповідного озброєння вирішується протягом 72 годин.
Тобто законопроєкт має усунути бюрократичні перешкоди на шляху постачання військової допомоги Україні. Він також надає президенту США розширені повноваження щодо укладання угоди з урядом України щодо постачання озброєння для захисту від російської агресії.
Відповідальність за постачання лежатиме безпосередньо на Джо Байдені. Тобто Україна запитує зброю, а Байден прийматиме рішення про її передачу, не проходячи всі бюрократичні етапи узгодження. Опція відмовити у запиті, звичайно, теж є.
Щодо грошей, то умови ленд-лізу для України аналогічні тим, що були для союзників у Другій світовій війні – заздалегідь платити не потрібно. Закон дозволяє надавати будь-яку допомогу, окрім зброї масового ураження та компонентів до неї. Рішення про передачу озброєння буде прийматися за прискореною процедурою.
Звісно передача озброєння буде результатом запитів України та реальних можливостей США. Останні спираються на доволі потужні арсенали із тисячами одиницями бронетехніки.
Слід розуміти, що ленд-ліз — це "марафон", він не розрахований не кілька "вирішальних" тижнів чи навіть місяців. Це системна й поступова робота з посилення України у затяжній війні проти рф. Програма розрахована на виснажливе протистояння, в якому наша країна потребуватиме швидкої та стабільної допомоги з боку США протягом років.
Як і в часи Другої світової війни, ленд-ліз — це не лише про зброю. Програма передбачає надання всього, що необхідно для перемоги України. Йдеться про ресурси, компоненти й навіть цивільну техніку. Якщо будуть необхідні вантажівки або локомотиви — їх нададуть. У разі потреби також привезуть будівельну техніку й матеріали.
Ленд-ліз також є вигідним для американських оборонних підприємств. Збільшення замовлень, розширення, створення нових робочих місць, можливості розробляти й випробовувати нові зразки озброєнь. Усе це допомагає економічному розвитку США.
То які ж озброєння може отримати Україна по ленд-лізу? Без уточнення конкретних видів техніки, США можуть постачати українській армії:
- Літаки;
- Безпілотники;
- Гелікоптери;
- Танки;
- РСЗВ;
- Ракети;
- Кораблі;
- Боєприпаси;
- Запчастини;
- ПТРК;
- Засоби ППО;
- ПЗРК;
- Обладнання;
- Автомобілі;
- Стрілецьку зброю.
Чому ленд-ліз для України досі не працює
Американська зброя за ленд-лізом ще не надходила до України. І на це є низка вагомих причин.
По-перше, ленд-ліз – це лише рамкова обіцянка Конгресу і президента США, яка підтверджує готовність Вашингтона підтримувати Україну в її протистоянні російському вторгненню.
Документ не містить конкретики про якість і кількість зброї, яка постачається, пояснюють у Центрі протидії дезінформації. Також немає детальної покрокової інструкції, що саме та в якому порядку має надходити. Поставки того чи іншого озброєння залежить не від програми, а від політичного рішення адміністрації Білого дому й запитів України.
По-друге, ленд-ліз – це не зовсім безоплатна допомога. Механізм полягає у можливості швидкої передачі американською стороною наявних у неї озброєнь, боєприпасів та іншої допомоги Україні в оренду чи на умовах лізингу. Словом, надане озброєння (вціліле) після перемоги над рф доведеться або повертати, або оплачувати.
Тобто обсяги постачань американської зброї в рамках ленд-лізу напряму залежать від фінансових можливостей України, які є обмеженими через війну. Наразі США надають Україні матеріально-технічну допомогу, озброєння і боєприпаси до них коштом власного федерального бюджету.
Так, Україна отримує безпекову та оборонну допомогу за трьома програмами:
- “Ініціатива сприяння безпеці України” (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI);
- “Зовнішнє військове фінансування” (Foreign Military Financing, FMF);
- “Поповнення запасів зброї США” (Replenishment of U.S. weapons stocks).
На відміну від ленд-лізу, отримання озброєнь та боєприпасів за цими програмами відбувається на безоплатній основі. Україна не має відшкодовувати вартість наданої американської допомоги.
Також за ініціативи США була створена Контактна група з оборони України (“Рамштайн”), в роботі якої нині беруть участь 50 країн. Допомога від членів цієї групи також надається на безоплатній основі.
Отже, ленд-ліз є додатковим інструментом військової допомоги Україні з боку США і запрацює на повну силу, коли Україна вирішить, що він потрібен. Наразі це ніяк не впливає на обсяги безоплатної військової допомоги Україні від США та партнерів по НАТО.
Нагадаємо, у Конгресі США представили проєкт резолюції щодо умов перемоги України у війні проти росії.