Китай відкрив кастинг на роль наступника путіна

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко

Про візит китайського лідера в Москву сказано й написано багато. Основну увагу приділили двом темам: 1) можливості військового союзу між Китаєм і росією та постачання китайської зброї для війни проти України; 2) імовірному впливу Китаю на мирне врегулювання війни між росією та Україною. Жодних явних рухів у цих двох напрямах поки що не відбулося. Третя тема, яку активно обговорюють, – посилення економічної залежності росії від Китаю. І це головний результат візиту в Москву китайського лідера.

Однак під час візиту Сі Цзіньпіна в Москву спливла ще одна тема, якій, як на мене, приділяють недостатньо уваги. Це вплив Китаю на подальші зміни в російській владі.

Гра в довгу

По-перше, Сі Цзіньпін публічно благословив переобрання путіна на посаду президента рф. До президентських виборів у росії ще рік. Та й не заведено в дипломатичній практиці керівнику однієї країни висловлювати свої переваги щодо виборів в іншій країні. Але лідер Китаю проігнорував ці дипломатичні табу, і його висловлювання на підтримку переобрання путіна сприймають як політичну настанову. З погляду світогляду й політичних інтересів лідера КНР, усе логічно. Сі Цзіньпіна самого нещодавно переобрали на третій строк і в партійному, і державному керівництві Китаю. путін його цілком влаштовує, особливо в нинішньому ослабленому стані. Але це зараз. Китай завжди грає в довгу.

Мішустін?

Тому головне – по-друге. І в росії, і за її межами чималий інтерес викликала особлива увага Сі Цзіньпіна до російського прем’єра Михайла Мішустіна. Глава уряду рф навіть отримав особисте запрошення від лідера КНР відвідати Пекін з офіційним візитом. У росії, де вже кілька років поспіль обговорюють так званий трансферт (простіше кажучи, тему переходу влади) й потенційні кандидатури наступників путіна, цей епізод одразу ж сприйняли мало не як вибір Сі Цзіньпіном свого ставленика на роль майбутнього керівника росії.

Не поспішатимемо з висновками

Але зверніть увагу – наприкінці минулого року Пекін відвідали і секретар Ради безпеки рф Микола Патрушев (сина якого, Дмитра, міністра сільського господарства рф, також називають у ролі потенційного наступника путіна) та Дмитро Медведєв, експрезидент рф, що вже побував у статусі наступника путіна 2008 року і мріє повернутися до цієї ролі знову. Усе це має вигляд початку кастингу на роль майбутнього керівника росії. І проводить цей кастинг не путін, а китайський лідер.

Ми не знаємо, чим і коли закінчиться цей кастинг і чи вдасться Пекіну провести свого ставленика на роль нового керівника рф. Але важливим є сам факт – Китай почав впливати на внутрішньополітичні процеси в росії. І це ще одне свідчення зростання залежності росії від Китаю.

Володимир Фесенко, політолог

Як підтримувати себе і близьких у здоровому психологічному стані та не впасти в депресію під час війни? Перше. Відновіть фізичні сили. Природньо, що в результаті постійного стресу ми починаємо відчувати…

TODO: Тут буде блок популярних авторів