5 лютого набрав чинності закон, який надає право добровольцям отримати статус учасника бойових дій. Йдеться про захисників та захисниць, які у перший місяць повномасштабного вторгнення в складі формувань у взаємодії із військовими чи правоохоронцями брали участь в обороні. Коло учасників бойових дій розширюється. Отже, треба пам'ятати про основні пільги, які передбачає статус УБД, та нюанси його отримання для нової категорії.
Пільги на комуналку для УБД
Основний перелік пільг, що надаються учасникам бойових дій, є в законі про статус ветеранів війни. Особливості сплати за комунальні послуги зазначені саме в ньому. УБД отримують знижку 75%, отже, сплачують чверть плати за:
- користування житлом. Знижка розповсюджується на площу в межах норм: 21 кв. м загальної площі на кожну постійно проживаючу особу та ще плюс 10,5 кв. м на сім’ю;
- користування газом, електроенергією та іншими комунальними послугами в межах норм споживання. Вимоги щодо площі житла ті самі, що й при сплаті за користування. Якщо в родині тільки непрацездатні, норми щодо квадратури подвоюються і пільга розповсюджується на 42 кв. м на кожну особу плюс 21 кв м на сім’ю. Норми споживання газу, електрики, води, в свою чергу, залежать від виду послуги і особливостей забезпечення ними житла. Зокрема, наявності чи відсутності газової плити або колонки, гарячого водопостачання, лічильників;
- паливо, у тому числі рідке, в межах норм споживання в будинках без центрального опалення.
Соціальні стандарти щодо норм споживання вказані у постанові Кабміну №409. Аналогічні застосовуються при нарахуванні субсидії.
Пільги щодо плати за житло, комуналку та паливо надають УБД і членам їх сімей, які живуть разом. Вид житла чи форма власності значення не мають. Щоб скористатися ними, треба внести свої дані до Єдиного автоматизованого реєстру осіб, що мають право на пільги. Для цього треба подати заяву до структурного підрозділу соцзахисту чи ЦНАПу.
Медичні послуги УБД
Законом передбачено право УБД на безоплатне отримання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та медичних виробів за рецептом лікаря. Далі це право вже розшивається нормативкою Кабміну. У постанові №1303 є вичерпний перелік захворювань, під час амбулаторного лікування яких у пільговиків є право на безоплатні ліки. Зокрема це цукровий діабет, ревматизм, туберкульоз, астма, інфаркт, онкологія, стан після пересадки органів.
Законом передбачено право на безоплатне санаторно-курортне лікування чи компенсацію вартості путівки. Проте на 2023 рік дію цієї програми для всіх категорій пільговиків призупинили.
Учасники бойових дій мають право на щорічне медичне обстеження та диспансеризацію. Його можна реалізувати у державному медзакладі за пред’явлення посвідчення. У державних чи приватних медзакладах та аптеках УБД мають право на першочергове обслуговування, у лікарнях – на першочергову госпіталізацію.
УБД можуть безоплатно зробити зубопротезуванння (за винятком зубних протезів з дорогоцінних металів) у комунальних чи державних стоматологіях.
Пільги щодо транспорту та зв’язку
Згідно із законом, УБД мають право на пільговий безоплатний проїзд всіма видами міського пасажирського транспорту, автотранспортом загального користування в сільській місцевості, залізничним і водним транспортом приміського сполучення, автобусами приміських та міжміських маршрутів.
Право надається на підставі посвідчення. Якщо необхідний квиток, посвідчення треба показати в касі. За безпідставну відмову у безкоштовному перевезенні передбачена відповідальність водіїв та перевізників – 850 грн (ст. 133-1 Кодексу про адміністративні правопорушення). Відмова через обмежену кількість пільгових місць є безпідставною. Якщо владнати це з перевізником (їхні контакти мають бути в салоні) не вдається, треба звертатися до органу місцевого самоврядування (саме місцева влада компенсую пільговий проїзд перевізникам) та Укртрансбезпеки.
Один раз на два роки можна скористатися правом на безоплатний проїзд залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом. Йдеться про проїзд туди і назад. Також можна користуватися цим видом проїзду раз на рік (туди і назад), сплативши 50% вартості.
УБД мають позачергово встановлювати квартирні телефони за пільговими тарифами: 20% сплати основних робіт і 50% сплати додаткових робіт. Абонплата за користування телефоном також зменшена – 50%.
Виплати УБД та особливості їхньої роботи
Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності залежить від тривалості страхового стажу робітника: чи більший стаж, тим вищою є виплата. Проте учасників бойових дій обмеження та скорочення не мають стосуватися. Їм передбачена виплата 100% середньої зарплати (нарахована за рік зарплата, з якої сплачений ЄСВ, ділиться на кількість відпрацьованих днів в розрахунковий період) незалежно від стажу. Тут нагадаємо, що з 2023 року системою загальнообов’язкового державного соцстрахування опікується Пенсійний фонд, а не Фонд соцстрахування.
Робітник із статусом УБД має право на додаткову відпустку із збереженням зарплати – плюс 14 днів щорічно. Час відпустки, чергової і додатковою, він може обирати зручний для себе.
В разі ліквідації підприємства, установи чи організації, де працює особа з цим статусом, вона має право на першочергове працевлаштування. В разі скорочення штату – переважне право залишитися на роботі.
Щороку до 5 травня кілька категорій громадян, до яких входять і УБД, отримують разову щорічну виплату. Її розмір встановлює Кабмін. Минулого року для УБД виплату встановили на рівні 1491 грн.
Пенсії УБД
Учасники бойових дій мають право на достроковий вихід на пенсію, тобто до досягнення загальноприйнятого пенсійного віку. Чоловіки зі статусом УБД у 55 років (за наявності страхового стажу не менше 25 років), жінки – у 50 років (за наявності страхового стажу не менше 20 років).
Розраховують розмір пенсійної виплати на загальних правилах, відповідно до страхового стажу. Але для УБД передбачена ще й виплата щомісячної надбавки – 25% від розміру прожитмінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір соціальних стандартів у минулому році заморозили, отже розмір надбавки до пенсії для УБД другий рік поспіль становить 523,25 грн. Ще 40 грн щомісяця УБД мають доплачувати згідно із законом про покращення матеріального становища.
Також, згідно із постановою Кабміну №656, розмір мінімальної пенсії УБД не може бути меншим за 210 відсотків прожитмінімуму для осіб, що втратили працездатність. Тобто у 2023 р. не менше 4395,3 грн. Якщо з усіма виплатами та надбавками пенсія менша, суму, якої не вистачає, мають щомісячно виплачувати адресно.
Мінімальна пенсія УБД з інвалідністю більша:
- перша група – 650% прожитмінімуму (14 761,5 грн)
- друга група – 525% прожитмінімуму (11 922,75 грн)
- третя група – 360% прожитмінімуму (8 175,6 грн).
Податкові пільги УБД
Щорічна виплата УБД допомоги до 5 травня звільняється від сплати 18% податку на доходи фізосіб. Від ПДФО також звільняють благодійну допомогу на користь УБД, а також на користь членів сімей поранених та загиблих УБД.
Особи, на яких розповсюджуються норми закону про соціальних захист ветеранів, тобто і УБД, звільняються від сплати земельного податку. Проте в певних межах для ділянки
- для ведення особистого господарства – не більше 2 га;
- для будівництва та обслуговування будинку: не більше 0,25 га в селі, до 0,15 га в селищах, до 0,1 га в місті;
- для ведення садівництва – до 0,12 га;
- для дачного будівництва – не більше 0,1 га;
- для будівництва гаража – не більше 0,01 га.
Пільгу щодо сплати податку на нерухоме майно встановлюються місцеві ради, оскільки це місцевий податок. Для уточнення треба звертатися із запитом за місцем проживання чи реєстрації.
Податкові пільги регулюються виключно Податковим кодексом. Але додамо сюди ще одну норму. Згідно із законом про судовий збір, УБД звільняються від його сплати під час розгляду справ, що пов’язані із порушенням їхніх прав. Також збір не сплачують позивачі, які судяться щодо призначення їм статусу УБД.
Отримання житла УБД
Згідно із законом про статус ветеранів, УБД мають першочергове право на отримання жилої площі. Але в разі необхідності поліпшити їхні житлові умови. Тобто в тому разі, якщо вони:
- забезпечені житлом нижче за встановлений рівень. Його визначають виконкоми обласних рад та міських рад Києва та Севастополя;
- живуть у приміщеннях, що не відповідають санітарно-технічним вимогам (згідно із порядком ще радянських часів, перевіряти стан будинків мають раз на п’ять років);
- потребують окремої кімнати, бо проживати в одній з іншими членами сім’ї неможливо через тяжку форму хронічної хвороби;
- довгий час живуть в будинку державного чи комунального фонду за договором піднайму, у кооперативному будинку за договором найму, у квартирі чи будинку приватної власності на підставі оренди, або живуть у гуртожитку;
- живуть в умовах, коли в одній кімнат дві чи більше сім’ї або в одні кімнаті живуть дві особи різної статі, старші да дев’ять років (подружжя не враховуються).
Якщо такі обставини є, треба ставати на облік, тобто подавати заяву до виконкому місцевої ради. Її треба підкріпити документами про склад сім’ї, свідоцтвом про одруження, свідоцтвом про народження дітей, договорами про піднайм, найм, оренду, довідкою про невідповідність житла санітарно-технічним вимогам, оригіналом висновку лікарсько-консультативної комісії, документами про права власності на іншу житлову нерухомість, документами про підтвердження статусу.
Після взяття на квартирний облік все одно доведеться чекати на свою чергу. Бо УБД – не єдина категорія, яка має першочергове право на отримання житла. Більше того, є також категорії, що мають позачергове право на це.
Як варіант, УБД мають право на пільговий іпотечний кредит від "Української фінансової житлової компанії". Загальні правила: перший внесок – не менше 20% вартості житла, максимальний термін – 20 років, ставка – 7% річних. Подати заяву можна через портал "Дії", обравши послугу єОселя.
Отримання земельної ділянки УБД
Учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок для садівництва (до 0,12 га), особистого селянського господарства (до 2 га), дачного будівництва (до 0,1 га), будівництва (до 0,25 га в селі, до 0,15 га в селищі, до 0,1 га в місті).
Йдеться саме про безоплатне виділення землі. Але це можливо в тому разі, якщо за обраним місцем земля вільна і має відповідне цільове призначення. Перевірити це можна за публічною кадастровою картою. Звірятися доведеться в будь-якому випадку. Звідти треба робити викопіювання, адже до клопотання про виділення ділянки потрібні графічні матеріали.
Подати викопіювання, клопотання, документи про особу та статус треба до органу, який землею розпоряджається. Якщо земля комунальної власності – до ради населеного пункту, якщо спільної власності тергромад – до обласної чи районної ради.
Пільги УБД на здобуття освіти
В законі про соціальний захист ветеранів в переліку пільг УБД зазначено, що право на переважний вступ до закладів освіти є у учасників бойових дій на території інших держав. Але є постанова Кабміну про державну підтримку для здобуття освіти, де всі учасники бойових дій та їхні діти є у пільговій категорії.
Йдеться про професійну, протфтехосвіту та вищу освіту у закладах комунальної та державної власності. Підтримка надається у вигляді повної чи часткової оплати навчання, надання довгострокового пільгового кредитування на здобуття освіти, права на першочергове переведення з контракту на бюджет, соціальних стипендій, безоплатного забезпечення підручниками, безоплатного проживання в гуртожитках.
Право на державну підтримку треба підтвердити посвідченням УБД. Якщо освіту отримує дитина, то свідоцтвом про народження та копією посвідчення УБД батька чи матері. Освітні пільги щодо дітей учасників бойових дій обмежені з прив’язкою до віку. Скористатися ним можна до досягнення 23 років.
Як підтвердити статус УБД добровольцям?
З лютого цього року добровольці теж можуть отримати статус учасника бойових дій. Це стосується осіб, які у складі добровольчих формувань:
- здійснювали заходи щодо оборони України, перебуваючи у відповідних районах;
- з 24 лютого по 25 березня 2022 року;
- у взаємодії із ЗСУ, МВД, Держприкордонслужбою, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ чи іншими законними військовими чи правоохоронними формуваннями.
Оскільки йдеться про добровольців, підтвердити право на статус не так просто, як військовим. Перший варіант – надати довідку командира підрозділу, із яким взаємодіяли в перший місяць повномасштабного вторгнення.
Якщо з якихось причин довідку отримати не виходить, знадобляться свідчення чи заяви трьох осіб. Але серед них все одно має бути командир підрозділу, я зоні відповідальності якого був доброволець. Якщо під час оборони людина зазнала поранення, контузії, каліцтва, треба буде свідчення двох осіб плюс медичні документи.
Розглядатимуть нотаріально завірені свідчення, якщо у тих, хто їх надає є статус УБД та може документально підтвердити свою участь в обороні.
Як раніше повідомляв "Ми - Україна", наприкінці січня уряд ухвалив новий порядок бронювання працівників та визначив сім критеріїв, за якими підприємства відносять до критично важливих.