Індексація пенсій у 2023 році: для кого передбачена і чому можуть змінитися умови

Індексація пенсій у 2023 році: для кого передбачена і чому можуть змінитися умови

Кожного року 1 березня пенсіонерам мають індексувати пенсію з урахуванням середньої зарплати та інфляції за минулий рік. Як це має відбуватися і що може стати цьому на перешкоді?

Кому індексують пенсії?

Положення про індексацію є у законі про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Порядок – в урядовому рішенні, ухваленому чотири роки тому. Індексація стосується пенсії за віком, інвалідністю, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років (зі стажем від 30 років).

З минулого року додали також щорічну індексацію пенсій чорнобильцям з інвалідністю, військовослужбовцям та ще кільком категоріями.

Пенсії працюючих пенсіонерів не індексують, тобто не переглядають через зростання інфляції та середньої зарплати, а перераховують. Це має відбуватися автоматично з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу станом на 1 березня, які людина заробила або після призначення пенсії, або після останнього перерахунку. Тобто у 2023 р. автоматично мають перерахувати тим, кому востаннє осучаснювали або розпочали виплату у 2020 році.

Коли має відбутися підвищення?

Раніше законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачалося, що індексацію проводять лише щорічно. Лише рішенням Кабміну її прив'язували до 1 березня. Посилаючись на відсутність чіткої дати, у 2020 році пенсіонерам провели перерахунок у травні замість березня.

Взимку 2022 року індексацію саме 1 березня затвердили на законодавчому рівні й остаточно. Проте можливість її перенести у законодавстві все ж лишилася.

Що змінилося цьогоріч?

Зрозуміло, що основні причини з яких індексацію взагалі обговорюють, а не беззаперечно проводять відповідно до законів, – це війна і нестача грошей у бюджеті. Привід у законодавстві також є. У прикінцевих положеннях закону про бюджет на 2023 рік цілу низку перерахувань віддали у руки уряду. Тепер за Кабміном право вирішувати дату індексації, відсоток, на який виплата зросте, перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів.

І це не все. Уряд також буде вирішувати як саме індексувати і чи робити це взагалі щодо:

  • мінімальних пенсій осіб з інвалідністю з числа рекрутерів, солдатів, старшин і матросів. У цьому році індексація має відбутися вперше;
  • страхових виплат постраждалим від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
  • мінімальних пенсій по інвалідності чорнобильців;
  • вартості "пакунку малюка", який має становити три прожиткові мінімуми для дітей до 6 років (6816 грн у 2023 р.);
  • безоплатного забезпечення санаторно-курортними путівками осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю;
  • виплати компенсації замість санаторно-курортного лікування.

Тобто у сесійному залі Ради долю індексації та інших виплат депутати не вирішуватимуть. Розрахунки щодо можливості проведе Міністерство фінансів, а потім порядок затвердить Кабмін на засіданні. Певні сподівання, що перерахунок і підвищення все ж відбудеться є. Адже Україна та ЄС узгодили умови макрофінансової допомоги на 18 млрд євро. Ці кошти передбачені саме на соціальну сферу.

У 2022 році у законодавство внесли зміни щодо індексації пенсі окремих категорій пенсіонерів, виплати яких регулюються окремими законами, а не законом про загальнообов’язкове пенсійне страхування. Зокрема, це пенсіонери з числа нардепів, наукових співробітників, держслужбовців, службовців органів місцевого самоврядування, суддів. Індексацію цих пенсійних виплат проведуть вже після завершення воєнного стану.

Минулого року депутати також внесли зміни у закон про пенсії військовослужбовців і нарешті запровадили індексацію цих виплат у тому ж порядку, що і для цивільних. Щодо цієї категорії також є згадка в законі про бюджет – їхні виплати індексуватимуть так, як передбачить Кабмін.

Після затвердження бюджету на 2023 рік міністр соціальної політики Оксана Жолнович казала, що у цьому році Мінсоц отримає на 21 млрд грн більше, ніж у 2022 році, і від планів щодо індексації не відмовляються. Запевняв у тому, що вона відбудеться і прем’єр-міністр Денис Шмимагль. У такому разі питання в тому, на який саме відсоток зростуть виплати.

Як розраховують індексацію?

Суть індексації у тому, що у пенсійній виплаті виділяють одну складову – показник середньої зарплати, який враховувався при нарахуванні виплати. Це середній показник за три роки перед роком звернення за пенсією. Його й помножують на коефіцієнт підвищення, прописаний у законі про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. До нього входить 50% від зростання споживчих цін за минулий рік та 50% від підвищення середньої зарплати.

З 2021 року почали по-новому розраховувати підвищення середньої зарплати. Її калькулюють "за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення". Тобто у цьому році має бути так: виводять середній показник зарплати за 2019-2021 роки та за 2020-2022 роки. Беруть різницю між двома цифрами у відсотках, заокруглюють та ділять навпіл.

Показник середньої зарплати для всіх пенсійних виплат беруть у Пенсійного фонду. Там цифри відрізняються від тих, які надає Держстат, адже у них різні методології розрахунку. Проте зараз остаточно вивести підвищення середньої зарплати не вийде – ще немає повних даних за минулий рік від ПФУ, тільки за три квартали.

Але можна розрахувати приблизно, враховуючи тільки три квартали минулого року. Середня зарплата за 2019-2021 рр. – 10 846,36 грн. За 2020-2022 рр. – орієнтовно 12200,22 грн. Різниця – 12,5%. Половина від неї – 6,25%. Інфляція у 2022 році за даними Держстату становила 26,6%. Половина від неї – 13,3%. Отже, приблизний рівень індексації 19,5%.

Насправді цифра може бути геть іншою, і це вже вирішить Кабмін. З осені доволі часто згадують слова міністерки соціальної політики щодо підвищення на 5%. Але такий відсоток підвищення Жолнович називала аж у вересні, стосовно виплат загалом та відносно зростання прожиткового мінімуму. Але і часу сплинуло чимало, і прожитковий мінімум у бюджеті-2023 лишився на тому ж рівні, що й минулоріч.

Отже, у 2023 році перелік категорій пенсіонерів, яким передбачена індексація, набагато ширший, ніж раніше. Інфляція та зростання середньої зарплатні передбачають, що сягнути вона може приблизно 20%. Нарешті дата індексації чітко вказана у пенсійному законодавстві. Але війна та бюджетний дефіцит перевели налагоджений процес у ручний режим Кабінету міністрів. Визначитися з порядком йому треба буде до кінця лютого. Хоча на саму індексацію там налаштовані, остаточні розмір та дата можуть засмутити пенсіонерів.

Головне