Гітлер і путін: 10 історичних паралелей між нацистським і рашистським диктаторами

Гітлер і путін: 10 історичних паралелей між нацистським і рашистським диктаторами

Понад 90% українців вважають російського президента володимира путіна сучасним Адольфом Гітлером через воєнні злочини рф в Україні. Про це свідчать результати соцопитування Центру Разумкова та Фонду “Демократичні ініціативи”. Які заяви та вчинки об’єднують двох диктаторів, лідерів нацистського й рашистського режимів — у матеріалі “Ми-Україна”.

1. Сен-Жерменський договір і Будапештський меморандум

Підписання Сен-Жерменської мирної угоди в 1919 році. Фото з відкритих джерел

Сен-Жерменський мирний договір підсумовував результати Першої світової війни для Німецької Австрії як частини колишньої Австро-Угорської імперії. Документ забороняв приєднання Австрійської республіки до Німецької держави або іншої країни.

Серед іншого угода гарантувала права національних меншин, у тому числі й українців, на території Чехословацької республіки та Королівства Румунія. Договір припинив чинність після аншлюсу Австрійської республіки з нацистською Німеччиною 1938 року.

Схожим чином путінська росія знехтувала Будапештським меморандумом, коли у 2014 році анексувала український Крим.

У далекому 1994 році Британія, США та рф (а згодом Франція і КНР) в обмін на без’ядерний статус України зобов’язалися:

  • Поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України;
  • Утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України;
  • Жодна їхня зброя країн-підписантів ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН;

Після незаконного приєднання Криму до складу рф путін заявив, що "в Україні виникла нова держава, але з цією державою і щодо неї ми не підписали жодних обов'язкових документів". В такий спосіб російський диктатор підтвердив факт порушення Будапештського меморандуму.

2. Аншлюс Австрії та анексія Криму

Німецькі війська у Відні, 1938 рік. Фото з відкритих джерел

В 1938 році Німеччина захопила Австрію, назвавши це "возз'єднанням". Як і в Криму, там було проведено псевдореферендум, покликаний легітимізувати аншлюс.

Ситуація з Австрією відбувалася наступним чином. Президент Австрійської Республіки Вільгельм Міклас відмовив Гітлеру в призначенні канцлером лідера австрійських нацистів Артура Зейсс-Інкварта. Тоді 12 березня 1938 року німецькі війська ввійшли до Австрії. З боку місцевого населення не було жодного опору. Гітлер домігся свого, після окупації Зейсс-Інкварт обійняв посаду канцлера.

Наступного ж дня після введення військ Гітлер оприлюднив підписаний ним закон, за яким Австрійську Республіку було включено до Третього Рейху. У квітні 1938 року нацисти організували референдум, під час якого 99,73 % австрійців "підтримали" приєднання Австрійської Республіки до Третього Рейху.

Попри брутальне порушення Версальського та Сен-Жерменського договорів, Британія та Франція майже ніяк не відреагували на ліквідацію Австрійської Республіки. Загалом міжнародна реакція на подію коливалася від нейтральної до позитивної.

Схожа історія з анексією росією українського Криму. Але на відміну від Австрії, захопленню півострова передували організовані антиукраїнські виступи, блокада і захоплення стратегічних об'єктів Криму військовими рф.

20 лютого 2014 року російські війська без знаків розрізнення вдерлися на територію Криму. Українські військові чинили опір та врешті вимушені були залишити півострів через переважаючі сили противника й місцевих колаборантів.

16 березня 2014 року за рішенням Кримського парламенту й всупереч українському законодавству був проведений так званий "референдум" щодо статусу Криму.

Попри  бойкот з боку кримських татар і позицію Радбезу ООН щодо незаконності "референдуму ", він був проведений. "Міжнародні спостерігачі" з рф заявили, що нібито 96,77 % засвідчили вибір "за возз'єднання Криму з росією на правах суб'єкта рф". 2 квітня путін підписав указ про приєднання Криму до рф.

3. Німецькомовні у Судетах і  російськомовні на Донбасі

Нацисти в окупованих Судетах, 1938 рік. Фото з відкритих джерел

Гітлер анексував Судети, пояснивши це захистом прав німців, які проживають у регіоні. Ця ситуація аналогічна початку війни на Донбасі у 2014 році. І у випадку з територіальною експансією Гітлера, і у випадку з путіним на папері існували договори, які гарантували безпеку.

У жовтні 1938 року Гітлер почав свою агресивну політику із захоплення Чехословаччини, в якій була Судетська область. Вона була переважно населена етнічними німцями. Фюрер стверджував, що Австрія хоче бути частиною Німеччини, адже більшість її населення − німці. Також Данциг у Польщі “хотів” бути частиною Третього Рейху.

Гітлер стверджував, що люди мають можливість самостійно вирішувати свою долю, це наші люди. Але потім він вдерся у Францію, і тоді стало очевидним, що це все брехня. У центральній Франції не було великої німецької громади.

Сьгодні путін робить те саме. Він стверджує, що захищає права етнічних росіян в Україні. Якщо він справді слідує плану Гітлера, то це не закінчиться в нашій країні, якщо він не зазнає поразки. У своїй шаленій свідомості він відновлює якщо не російську імперію, то СРСР.

4. Єврейське та українське питання

Єврейські погроми в окупованій Варшаві. Фото з відкритих джерел

Гітлер сказав, що євреї – це здебільшого більшовики, і їх треба зупинити. путін каже, що в Україні при владі нацисти, яких слід знищити. Євреїв також звинувачували не лише в тому, що вони комуністи, а також у тому, що вони контролюють усі банки і є шкідливими капіталістами. Українців путін називає “штучною нацією у штучній країні”, яку створила радянська влада на чолі з Леніним.

путін переконав свій народ у тому, що українці здійснюють геноцид проти етнічних росіян. Доказів цього, звісно ж, немає. путін створив ворога, навісив на нього ярлик "нациста”, демонізував його в очах населення й напав на нього.

Єдина різниця в тому, що Гітлер щиро вірив, що єврейський народ прагне світового панування і є його заклятим ворогом. У своїй передсмертній записці він повторив це. Він сказав, що не бажав війни: "Війну жадали й спровокували виключно ті міжнародні державні діячі, які або були єврейського походження, або працювали на користь євреїв". путіну ж просто потрібен був ворог, щоб виправдати своє бажання захопити іншу країну.

5. Спроби перекроїти Європу

В. Молотов у присутності Й. Сталіна та Й. Ріббентропа підписує Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною. Фото з відкритих джерел

Головним невдоволенням Гітлера була поразка та приниження Німеччини після Першої світової війни. Образа путіна пов'язана з мирним розпадом Радянського Союзу в 1991 році, який він у 2005 році назвав "найбільшою геополітичною катастрофою XX століття".

Ймовірно путін вважає, що у будь-якому вигляді російську імперію ще можна відновити, і його найближча мета – це вторгнення в Україну. Однак зогляду на амбіції російського диктатора, є вагомі причини вважати, що він не хоче зупинятися на Україні.

Гітлер у свовїх промовах казав: "Я оголосив, що кордон між Францією та Німеччиною є остаточним". Пізніше він стверджував, що "Німеччина не має інтересів на Заході, і наша Західна стіна завжди була кордоном Рейху на заході". Час показав, що ці заяви - брехня.

Згадаймо також пактМолотова-Рібентропа - договір Гітлера і Сталіна про поділ Європи. 23 серпня 1939 року в Москві Третій Рейх підписав з СРСР договір про ненапад. У секретному додатковому протоколі передбачався розподіл сфер інтересів у Східній Європі, включно з прибалтійськими державами і Польщею.

Цей пакт, укладений між двома тоталітарними режимами став безпосередньою причиною Другої світової війни. 1 вересня Третій Рейх, а 17 вересня – СРСР розпочали бойові дії проти польської армії.

путін взагалі не дає гарантій щодо цілісності кордонів суміжних держав, особливо балтійських держав та Польщі. Те, що є в “активі” путіна говорить саме за себе: він порушив кордони Молдови у Придністров'ї (1992), анексував дві області Грузії (2008) та частину України (2014, 2022).

6. Вторгнення в Польщу та в Україну

Німецька поліція ламає шлагбаум на польському кордоні, 1939 рік. Фото з відкритих джерел

В 1939 році нацистська Німеччина вторглася до Польщі, а росія у лютому 2022 року розпочала повномасштабну війну в Україні. Обидва диктатори спробували представити свою агресію як захист від нападу, путін досі дотримується такої версії.

На щастя, повномасштабне вторгнення гітлера в іншу країну - це єдине, що об’єднує війну в Польщі та Україні. Адже початок Другої світової війни був трагічним для поляків. Їхні збройні сили були розгромлені, а члени уряду й деякі військові втекли за кордон.

Спроба путіна “захопити Київ за три дні” обернулась провалом для рашистів. Українські військові провели ряд успішних наступальних дій та вибили окупантів з центральних і деяких південних областей України.

7. Бліцкриг як основна тактика у війні

Ударні формування Вермахту, 1942 рік. Фото з відкритих джерел

На початку Другої світової війни армія Гітлера була досить слабкою. Адже Німеччина вийшла з Першої світової війни зруйнованою та обтяженою Версальським договором. Часом курс німецької марки сягав мільйона за один долар США. Німецька валюта знецінилася.

Через брак ресурсів метою Гітлера була потужна атака та швидка перемога, тому що затяжна війна була згубною для німецької армії. Ця тактика частково спрацювала у Європі, але врешті Рейх та його союзники програли.

Схоже, що мета путіна була аналогічною. Він атакував Україну жорстко і швидко, і протягом кількох днів Україна мала бути його. Але він не розраховував, що український народ дасть таку потужну відсіч.

Сьогодні світ переконався, що російська армія слабка і напіврозвалена. путін не планував, що через 15 місяців йому все ще доведеться постачати своїм військам провізію, техніку та боєприпаси.

8. Айнзацгрупи СС і ПВК "Вагнер"

Айнзацгрупи СС розстрілюють євреїв у Вінниці. Фото з відкритих джерел

Гітлер не тільки використав німецьку армію для своїх первісних злочинів, але у нього також були загони смерті, які не підкорялися армії. Вони вирушали до регіонів і чинили масові вбивства. Нерідко регулярні німецькі війська були шоковані їхніми звірствами.

Ці загони називалися айнзатцгрупами ("оперативними групами"). Вони були частиною військ СС, воєнізованими загонами смерті нацистської Німеччини. Саме есесівські “оперативники” були відповідальними за масові вбивства, переважно розстріли, під час Другої світової війни в окупованій німцями Європі.

У Путіна, окрім регулярної армії, є група головорізів-вбивць, відома як "група Вагнера". Це російська воєнізована організація, яка називає себе приватною військовою компанією. Це угруповання добре відоме в Україні та світі завдяки численним воєнним злочинам.

Через тяжкі втрати, які ці найманці несуть в Україні, переважну більшість “вагнерівців” складають зеки, яких завербували на війну. “Вагнер” фактично є особистою армією путіна й не підпорядковується міноборони рф.

9. Пропаганда й мова ненависті

Промова Геббельса про тотальну війну в Палаці спорту у Берліні, 18 лютого 1943 року. Фото з відкритих джерел

Йозеф Геббельс, гітлерівський міністр пропаганди, використовував усі можливі засоби, щоби налаштувати німців проти євреїв. Геббельс говорив, що якщо надто часто повторювати брехню, вона стає істиною. Пропаганда зображувала євреїв вампірами-кровопійцями, які прагнуть світового панування.

Нацисти вигадували історії про те, як жорстоко євреї поводяться з етнічними німцями за кордоном, тому обов’язком Рейху було врятувати земляків. В результаті гітлерівський режим прищепив німецькому народу тотальний антисемітизм.

При використанні геббельсівських методів рейтинг путіна досяг вражаючого значення у 81 % через шість тижнів після повномасштабного вторгнення  Україну. Це на 13% більше, ніж було кількома місяцями раніше.

Кремлю вдалося досягнути цього завдяки забороні будь-яких невигідних режиму новин та відповідним покаранням за них. Зокрема у вигляді 15 років позбавлення волі. путін переконав населення рф у тому, що українці, котрі ще недавно називались “братським народом”, є їхніми ворогами-нацистами. Іронія в тому, що і “братськість” і “укронацизм” є брехнею рашистів.

У своїх промовах Гітлер ставив під сумнів існування чехів як нації, ставлячись до неї як до "так-званої нації чехів" і звинувачуючи Версальський мирний договір у створенні "ненормальної держави Чехословаччини".

путін у своїх промовах стверджує, що "насправді Україна ніколи не мала традицій справжньої державності". Він приписує створення нації, яка існувала на століття раніше за заснування Москви, "більшовицькій, комуністичній росії".

Гітлер відмовив у державності Чехословаччини, путіна вчинив так само щодо України. І завдяки потужній пропаганді Гітлера і путіна підтримала переважна більшість населення.

10. Відмова визнавати реальність

Гітлер оглядає мапу Європи в оточенні генералів, серпень 1941 року. Фото з відкритих джерел

У плані взаємодії зі світом Гітлер і путін опинилися в пастці власних тоталітарних режимів. Спосіб донесення інформації до вождів є причиною багатьох хибних рішень нацистського і рашистського лідерів.

Як відомо, в авторитарній системі винним виявляється той, хто приносить погані звістки. Отже, доповіді складаються таким чином, щоб перебільшити ефект успіхів та применшити значущість поразок.

Гітлер не міг повірити у поразку Німеччини майже до останніх днів. Союзники вже були на території Німеччини, Берлін був зруйнований, а фюрер все будував плани реваншу та відплати. Він забороняв своїм найближчим соратникам навіть думати про мирні переговори.

Усі мирні ініціативи, які виходили з вищих кіл нацистів у останні місяці війни, приховувалися від Гітлера і висувалися всупереч його волі.

Гітлер не терпів жодних інтерпретацій реальності, які суперечили його уявленням. Чиновники, які намагалися надавати фюреру інформацію, що дратувала Гітлера, негайно відсікалися і самим фюрером і його апаратом.

З російським диктатором ситуація дуже схожа. Видання Wall Street Journal реконструювала порядок отримання путіним інформації про війну. Так, військові адресують свої доповіді не особисто путіну, а керівництву Федеральної служби безпеки росії. Співробітники ФСБ, у свою чергу, знайомлять із доповідями представників адміністрації путіна. І вже в адміністрації складаються остаточні варіанти звітів, які не повинні вивести роздратувати російського президента.

Гітлер закінчив самогубством, відмовившись визнати страшну для нього реальність. Поки що невідомо, який кінець чекає на путіна. Але кількість паралелей з фюрером дозволяє сподіватись на краще.

Нагадаємо,  “Ми-Україна” зробив підбірку найбільш масштабних злочинів проти людства ХХ-ХХІ століть, які сьогодні повторюють рашисти.

Головне