Франція може передати ЗСУ винищувачі Mirage-2000: характеристики й можливості цих літаків

Франція може передати ЗСУ винищувачі Mirage-2000: характеристики й можливості цих літаків

Нещодавно стало відомо, що Франція хоче поставити Україні 40 винищувачів свого виробництва Mirage-2000. Реалістичність даної перспективи посилюється й тим, що українські пілоти перебувають на французьких авіабазах Нансі та Мон-де-Марсан. На що здатні Mirage-2000 і наскільки ефективними вони можуть бути в українському небі — дізнавався “Ми-Україна”.

Як створювали Mirage-2000

Фото: flickr.com

Dassault Mirage-2000 ("Дасо Міраж-2000") — французький багатоцільовий винищувач 4-го покоління, який в 1970-х роках розробила фірма “Dassault Aviation”.

18 грудня 1975 року уряд Франції прийняв рішення про створення для ВПС винищувача нового покоління, призначеного для завоювання панування у повітрі та вирішення завдань ППО. Перший досвідчений літак Mirage-2000 піднявся у повітря 10 березня 1978 року. Паралельно з одномісним бойовим літаком було розроблено двомісний навчально-бойовий Mirage-2000В, його перший політ відбувся у 1980 році.

У 1983 році було створено двомісний винищувач-бомбардувальник Mirage-2000N, призначений для доставки французьких ядерних боєприпасів. фактично на цей літак були покладені завдання, аналогічні завданням американських винищувачів-бомбардувальників F-100 та F-101.

На базі Mirage-2000N в 1991 році був створений багатоцільовий ударний літак Mirage-2000D, що спочатку називався Mirage-2000М, призначений для доставки різних типів неядерної зброї класу "повітря-земля".

Mirage-2000D призначений для подолання ворожих систем ППО на малих висотах і завдавання ударів по наземних цілях в будь-яких погодних умовах і вночі. Літак може використовувати як ядерну, так і звичайну високоточну керовану авіаційну зброю з лазерними системами наведення. Серед  інших особливостей літака — наявність вдосконаленого бортового радіоелектронного обладнання, що включає системи управління польотом, прицільно-навігаційну систему й засоби РЕБ. А також можливість застосування перспективних ударних ракет класу повітря-земля “Апаш”.

Разом із Mirage-2000С винищувачі-бомбардувальники Mirage-2000D у складі міжнаціональних сил НАТО взяли участь у "миротворчих" діях у Боснії. Ударні варіанти Mirage-2000 також застосовувалися у бойових діях проти Югославії у 1999 р.

Наразі існують такі модифікації Mirage:

  • Mirage-2000 — первісна модифікація;
  • Mirage-2000В — двомісний навчально-бойовий варіант модифікації 2000С;
  • Mirage-2000С — одномісний винищувач-перехоплювач;
  • Mirage-2000D — ударний винищувач-бомбардувальник, носій звичайного озброєння;
  • Mirage-2000Е — багатоцільовий винищувач, призначений для експорту;
  • Mirage-2000ED — двомісний навчально-бойовий варіант модифікації 2000E;
  • Mirage-2000N — ударний винищувач-бомбардувальник, носій ядерної зброї;
  • Mirage-2000R — одномісний розвідник;
  • Mirage-2000S — експортна версія 2000D, випускалася з 1994 року;
  • Mirage-2000-5 — модернізована експортна версія;
  • Mirage-2000-5F — модернізована версія для французьких ВПС, може нести керовані ракети MICA-EM з активною радіолокаційною головкою самонаведення.

Характеристики та можливості Mirage-2000

Фото: flickr.com

Хоча Mirage-2000 створили в 1970-х роках, це не робить його застарілим. Адже після прийняття на озброєння він неодноразово модернізувався і має багато модифікацій, які відповідають тим чи іншим потребам у сучасній війні.

Він має різні модифікації, але для України найбільш цікавою є модифікація Mirage-2000D. Це зумовлено потребою проривати ворожі ППО. Зокрема на малих висотах. Для більшої ефективності літаки можуть використовувати високоточні ракети з лазерним наведенням.

Літак також має високотехнічне бортове обладнання та прицільно-навігаційні елементи. В також засоби радіоелектронної боротьби, що значно підвищує його ефективність проти російських ППО.

Mirage-2000 працює на одному післязапальному турбовентиляторному двигуні SNECMA M53, який генерує до 16 000 фунтів тяги. Також літак має внутрішню місткість палива 4 500 літрів та може нести зовнішні паливні баки для збільшення дальності польоту.

Озброєння Mirage-2000 включає повітряно-бойові (“повітрі-повітря”) та повітряно-наземні ракети, авіабомби різних модифікацій. Окремо можна виділити ракети MICA, SCALP (вона ж Storm Shadow) та лазерно-наведену бомбу (LGB).

Характеристики:

  • Довжина: 14,36 м;
  • Висота: 5,30 м;
  • Розмах крила: 9,13 м;
  • Площа крила: 41 м²;
  • Двигуни: 1× SNECMA M53-P2;
  • Тяга (потужність): 1× 6560;
  • Тяга форсажна: 1× 9700;
  • Максимальна швидкість (МШ): 2340 км/год;
  • МШ біля землі: 1110 км/год;
  • МШ на висоті: 2338 км/год;
  • Бойовий радіус: 1480 км;
  • Дальність польоту: 3335 км;
  • Практична стеля: 18000 м;
  • Швидкопідйомність: 284 м/с;
  • Гарматне озброєння: 2x30 мм DEFA 554;
  • Кількість точок підвіски: 9 (5 під фюзеляжем, 4 під крилом);
  • Маса підвісних елементів: 6300 кг.

Загалом, характеристики та продуктивність Mirage-2000 роблять його ефективним літаком для різного виду місій. Швидкість, висота й дальність польоту в поєднанні з передовими системами авіоніки та зброї зроблять його ефективною зброєю  проти рашистів.

Чи передадуть Mirage-2000 Україні

Фото: flickr.com

Як пише французьке видання  BMFTV, Міноборони країни дійсно розглядає варіант передати України літаки типу Mirage 2000 та провести навчання українських пілотів. Щоправда, не на французьких авіабазах, а на території Польщі. 

Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню зауважив, що наразі для підтримки ЗСУ важливішими є снаряди, бо "витривалість України залежить від боєприпасів". Однак він не заперечував, що між Київ і Париж ведуть переговори щодо передачі літаків. Посадовець також підтвердив, що президент Еммануель Макрон наголосив на тому, що табу на літаки для України зняте.

Але є питання, які перебувають на стадії обговорення: 1) передача літаків не має створювати ескалацію та не має шкодити боєздатності французьких ВПС; 2) визначені тип і кількість літаків мають задовольняти Україну.

Щодо першого питання. Існує кілька модифікацій літаків Mirage, які можуть передати ЗСУ. Зокрема Mirage-2000С, які були списані влітку 2022 року. Причиною виведення їх з експлуатації було не лише вичерпання ресурсу, але й сумнівна  боєздатність. Ці літаки могли використовувати лише ракети "повітря-повітря" малої дальності (до 20 км) Magic II та авіабомби GBU-12 Paveway II із лазерним наведенням.

Ситуація з Mirage-2000D краща, вони здатні випускати ракети MICA дальністю до 60 км, а також крилаті ракети Storm Shadow (SKALP). На озброєнні Франції лишаються 65 ударних Mirage 2000D та 12 винищувачів Mirage 2000-5. Їх планують зняти з озброєння до 2030 року, замінивши на новіші Rafale. Оскільки поступова заміна літаків вже йде, деякі з них можуть бути передані Україні без шкоди для обороноздатності Франції.

Щодо задоволення потреб ЗСУ, то тут ситуація дещо складніша. Можливості Mirage-2000С й навіть Mirage-2000D щодо ведення ефективного повітряного бою знаходяться не на вищій межі реальних потреб ЗСУ. А використання крилатих ракет повітряного базування полягає не стільки в носії, скільки у політичному рішенні щодо їх передачі союзниками. Разом з тим, навіть такі західні винищувачі стануть реальним посиленням української армії. Адже МіГ-29, які передають союзники, значно поступаються західним аналогам.

Зовсім іншою справою є значно сучасніший винищувач Rafale. Цей літак активно б'є рекорди із замовлень французького ВПК. Водночас передача  цього літака Україні не потребує від Франції ніяких узгоджень, адже Rafale є національним винищувачем. Однак наразі немає інформації щодо реальної готовності Парижа надати ці літаки українській армії.

Водночас у ПС ЗСУ зазначають, що західні літаки є, по суті, лише платформами для використання новітньої зброї. Надання останньої залежить від політичної волі союзників України. Тож модель винищувачів та бомбардувальників є другорядним фактором. Головне ж — наявність сучасних високоточних ракет і авіабомб.

Про це розповів речник командування Повітряних сил України Юрій Ігнат в ефірі “Ми-Україна”. Він підтвердив, що  у війні проти російських окупантів важливий не літак, а платформа, здатна застосовувати сучасне озброєння. Мова йде про крилаті ракети, керовані авіаційні бомби та ракети класу “повітря-повітря”.

“В повітряних силах вже давно визначились, що потрібно. Не важливо тип літака, важлива сама платформа, здатна застосовувати сучасне озброєння – крилаті ракети, керовані авіаційні бомби, керовані авіаційні ракети класу повітря-повітря, повітря-поверхня”, – сказав він.

Нагадаємо, підполковник Повітряних сил США у відставці Ден Гемптон, який носить титул “найсмертоноснішого пілота F-16”, завив про готовність взяти участь у захисті українського неба.

Головне