Війна з рф могла початися на 10 років раніше: що відомо про конфлікт навколо Тузли

Війна з рф могла початися на 10 років раніше: що відомо про конфлікт навколо Тузли

Війна між росією та україною могла спалахнути ще за 10 років до Революції Гідності. Йдеться про конфлікт навколо острова Тузла, який росія хотіла забрати в України.

Тоді невеликий клаптик землі посеред Керченської протоки площею 3,5 км квадратних дійсно ледь не став причиною початку війни. Офіційно датою початку так званого Тузлинського конфлікту вважають 29 вересня 2003 року. Тоді росіяни почали будувати греблю від станиці Тамань до Тузли. Свої дії росіяни виправдовували "захистом земель від розмивання". І для порятунку краснодарських грунтів росія не шкодувала ні грошей, ні ресурсів - бюджет склад 30 мільйонів рублів, а вантажівки у три зміни засипали у води Азовського моря тонни будматеріалів. Щодоби гребля зросла на 150 метрів. 

Водночас російські бойові кораблі зайшли в українські територіальні води, а російські десантники та піхотинці поруч проводили навчання з бойової стрільки. Все мало вигляд як посягання на суверенну територію сусідньої держави. Однак росіяни стверджували, що просто "зміцнюють берег". 

Тобто саме на Тузлі росія вперше випробувала свій улюблений інструмент ведення гібридної війни і звісно ж під пильним наглядом Москви. 

Всі ці дії росіян були зумовлені низкою причин. По-перше це великі гроші, адже російські судноплавні компанії щороку платили Керченському порту по 150 млн доларів за проведення каналом своїх суден. І коса до Тузли мала виправити цю несправедливість. 

Проте найбільше росію обурювала не необхідність платити за прохід своїх суден вузьким і мілководний каналом, а сама приналежність Україні острова. І план привласнити незначну за розміром, але таку важливу для панування в Азовському морі Тузлу, Кремль плекав від самого проголошення незалежності України. Тобто задовго до того, як на узбережжі Тамані з'явилися вантажівки з піском та щебенем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідник Ігор Полуектов пояснив, чому Україна повинна писати історію цієї війни

Не дивно, що саме Путін 16 вересня дав зелене світло початку приєднання української Тузли до росії, замаскованого під будівництво греблі, традиційно забувши узгодити свої дії з самою Україною.

23 вересня, коли до старту будівництва дамби залишалося шість днів, російська пропаганда почала кампанію з виправдання окупації Тузли. У пресі почали з'являтися повідомлення, мовляв Москва має намір взяти під свій контроль спірні острови разом із місцями можливого видобутку корисних копалин. 

Тривалий час українська РНБО просто була занепокоєна ситуацією у Керченській протоці. Однак 10 жовтня на Тузлі все ж з'явилася прикордонна застава - близько 300 озброєних військових. Також у рейд вийшли українські військові кораблі, даючи росіянам зрозуміти - Тузла їм не дістанеться. 20 жовтня, коли росії до Тузли лишалося 300 метрів, тодішній президент Леонід Кучма перервав свій візит до Латинської Америки. 23 жовтня він вже був на Тузлі і того ж дня на пресконференції у Керчі розповів про телефонну розмову з Путіним. Він стверджував, що конфлікт розв'язано. Однак змовчав, на яких саме умовах Кремль погодився зупинити будівництво дамби всього за сотню метрів до Тузли і за 10 років до окупації Криму.

Раніше "Ми-Україна" писали про те, як проходив референдум про незалежність України у 1991 році.

Головне