Вбивство Портнова у Мадриді: ким він був та хто міг замовити його вбивство

Вбивство Портнова у Мадриді: ким він був та хто міг замовити його вбивство

Проросійського політика Андрія Портнова застрелили в іспанському Мадриді. Нападники здійснили п'ять пострілів у голову та спину 52-річного політика.

Хто його міг замовити та які є версії в поліції розповів кандидат політичних наук і виконавчий директор Міжнародної асоціації Малих громад Олексій Буряченко в інтерв'ю ведучої телеканалу "Ми-Україна" Юлії Галушки.

Як вбили Портнова?

 

О 9.15 ранку біля американської школи у передмісті Мадрида невідомий нібито на мотоциклі застрелив чоловіка. За даними джерел Reuters та вже і українські медіа мають підтвердження від українських Сил оборони та розвідок про те, що це був саме Андрій Портнов. Є світлини біля його машини. Співрозмовники іспанської газети El Pais підтвердили, що йдеться про Портнова. Нібито у нього стріяли п'ять разів в тіло, один в голову. До цього причетні можуть бути два або три стрільці. Шукають високого худорлявого чоловіка.

Відомо, що Портнов жив поблизу американської школи, де навчалися його діти. Наразі поліція вважає це вбивство справою рук професійних кілерів, їх шукають.

Правоохоронці розшукують стрільця в синьому спортивному костюмі та з поясною сумкою.

Увага. Чутливі кадри!

мертвий портнов

Хто міг замовити вбивство Портнова?

 

"Перша версія, ну, до речі, вони десь частково співпадають із офіційними версіями мадридських правоохоронців. Перша версія – це кримінальні розбірки. Пов'язують, можливо, з якимись борговими зобов'язаннями або з якоюсь господарською діяльністю самого Портнова вже в Іспанії. 

Друга версія, як на мене, – це, звичайно, російський слід. Це умисна ліквідація російськими спецслужбами Портнова, як тієї людини, яка дуже багато знає і може розповісти. Наприклад, якщо Портнов захотів десь прошантажувати навіть саму російську федерацію в межах їхнього там зближення, скажімо так, геополітично, зі Сполученими Штатами Америки, це було б, направду, дуже серйозним ударом по тим політичним процесам, які зараз відбуваються. А Портнов, все ж таки, та людина, яку ЗМІ та й наші правоохоронці (він не підсанкційний, він заочно засуджений), пов'язуючий з адміністрацією Януковича, Біглого, він працював там заступником та першим заступником і був неформальним куратором як правоохоронної системи, так і ключових призначень на державні підприємства і судової гілки влади", - сказав Буряченко.

На його думку, Портнов взагалі був досвідченим юристом, а таку агентуру в Кремлі полюбляють, тому є версія, що він був неформальним куратором і активним проросійським агентом.

ВІн відмітив холоднокровне вбивство ексрадника Януковича, це не виглядало на його залякування. 

"Люди йшли групою осіб, була ще група з двох осіб, знову ж таки, з інформації правоохоронців, з підтримки стрільця, і потім вони, відповідно, покинули місце злочину, навіть в різних напрямках. Тобто це була спрямована організована дія. Було здійснено п'ять пострілів. І п'ятим пострілом був холоднокровний, контрольний  постріл в голову. Тому ще раз підкреслюю, що на мою точку зору, там, щоб потрібно шукати саме російський слід цього вбивства", - пояснив він.

Хто такий Портнов?

 

За твердження, що Портнов - проросійський політик, він подавав до суду. Нещодавно закінчилася справа, коли суд задовольнив позов Андрія Портнова про захист ділової честі та репутації за те, що аналітичний центр State Watch, Гліб Канецький, назвали його проросійським колишнім посадовцем. Він оскаржив цю характеристику, вимагав спростування. Вимагав спростування, і суд став на його бік у позові проти видання "The Kyiv Independent", це англомовне видання українське, і проти видання "ЛБ".

Біографія Портнова

 

Народився в 1973 році в Луганську, закінчив Харківський юридичний інститут, увійшов у велику політику в 2006 році як депутат Верховної Ради від Блоку Юлії Тимошенко, але потім проти неї був архітектором тієї кримінальної справи, яка почалася. Він був заступником глави адміністрації президента України з 2010 року, це у адміністрації Януковича. Вважається, що це він вибудував схему лояльного до банкової правосуддя, став таким собі сірим кардиналом української судової системи після перемоги Революції Гідності. Він втік з України, жив за кордоном, повернувся до України за один день до приходу до влади до іноперації Володимира Зеленського. Тоді він погрожував активістам розправами, фільтраційними заходами, писав про списки, в яких всіх візьмуть "на олівчик" і життя з цим всім активістам уже не буде.

Санкції, які на нього були накладені в Європі, він скасував, а в 21-му році США таки запровадили проти нього санкції. І вплив на судову систему, очевидно, залишався, судячи з тих виграшів його проти незалежних видань, які назвали його проросійським політиком. Але після 14-го року проти нього українськими правоохоронними органами була порушена низка кримінальних справ. За кілька днів до Великого вторгнення він казав, що ніякої війни не буде, а опинився за кордоном. 

Деякі ЗМІ і в росії, які через Telegram-канали на Україну розповсюджуються. Вони виправдовують Портнова, що він не є агентом Кремля, що він не працював на російські спецслужби, якраз за допомогою тих самих рішень суду, про які ви кажете, де він, по суті, за допомогою свого впливу на судову і правоохоронну цілому систему, досягав необхідних судових рішень.

Буряченко прокоментував рішення суддів по відношенню до деяких ЗМІ України про те, що вони спростовують ті результати розслідувань:

"Це точно не свідчить про те, що Портнов не є агентом росії. Ще раз повторюю, це абсолютно умисна дія, умисний сценарій, який реалізовував сам Портнов. Як юрист скажу вам, як це працює. Якщо є кримінальне провадження, в межах якого збирається доказова база згідно кримінально-процесуального законодавства, межах Кримінального кодексу України, потім приймається відповідне судове рішення, то з цим апелювати до цього, скасовувати такі рішення надзвичайно важко. А якщо, наприклад, якийсь журналіст, навіть досвідчений, але все одно який десь не має юридичної освіти і десь не знайомий з тонкощами юриспруденції, такий досвідчений юрист, як Портнов, звичайно, зможе знайти і причепитись до будь-якої дрібниці в будь-якій розслідувальній публікації, яка може абсолютно на 100% відповідати дійсності, але за допомогою цього юридичного кручкотворства отримати для себе комфортне рішення суду і, відповідно, увімкнути такий засоб масової інформації, зобов'язавши зняти з публічного доступу то чи інше розслідування".

Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, на війні в Україні проти російських окупантів загинув громадянин Італії Мануель Мамелі, який служив у складі Міжнародного легіону.

Головне