росія порушує домовленості про припинення ударів по енергоструктурі України. Своїми дронами та ракетами країна-терористка зриває мораторій на обстріли енергетики. Це програма "Енерго Live" з Владою Цимбаленко.
Міністр оборони Рустем Умєров представить американським партнерам усі факти пошкоджень енергетичної інфраструктури внаслідок російських обстрілів вже після того, як мав би діяти мораторій на удари. За інформацією президента Володимира Зеленського, США проведуть консультації з Саудівською Аравією, Туреччиною та деякими країнами Європи щодо моніторингу режиму припинення вогню. Це дозволить міжнародним партнерам фіксувати кожну атаку рф.
“Ми наполягаємо на тому, що кожне таке порушення має бути зафіксовано і отримати відповідь від наших партнерів. Саме з таких маленьких деталей складаються великі затримки росією дипломатичного процесу. Безумовне припинення ударів, яке запропонувала Америка і зараз не реалізовано тільки через позицію росії.
Ми дуже сподіваємося, що президент Трамп має всі ці відповідні інструменти, щоб посилити санкційний тиск на російську сторону. Тут дуже важливо моніторинг, виконання тих чи інших домовленостей. Поки що ми вважаємо, що моніторингу процесу на високому рівні немає, але ми зі свого боку, наприклад, майже щоденно передаємо на рівні різних інституцій, передаємо інформацію щодо порушення росією домовленостей про удари по енергетиці. Ми цю інформацію передаємо Сполученим Штатам Америки”, - зауважив Володимир Зеленський.
Удари по енергооб'єктах
Зафіксовані чергові ціли спрямовані влучання й пошкодження об'єктів енергетики. У Сумській області FPV-дрон поцілив у підстанцію у Нікополі на Дніпропетровщині через артилерійський удар, пошкоджена ЛЕП. Через це майже чотири тисячі абонентів у двох областях залишалися без електропостачання.
Ворог бив по енергетиці і в Херсоні. Цим росіяни вкотре порушили угоду про взаємне припинення ударів. У місті були масштабні знеструмлення.
Міжнародна підтримка
Європейський Союз та програма розвитку ООН в Україні передали Запоріжжю критично важливе енергообладнання – дві когенераційні установки.
“Запоріжжя – одне з перших міст, де ми маємо змогу запустити когенераційні установки. У майбутньому ми зможемо забезпечити близько 50 тисяч жителів міста та близько 100 об'єктів інфраструктури критично важливою енергією. Усе це – частина загальної 20-мільйонної програми, в рамках якої ми надаємо невідкладну підтримку по всій країні”, - сказав директор служби зовнішньополітичних інструментів європейської комісії Пітер М.Вагнер.
Енергетики Сумської області отримали близько 15 тонн гуманітарної допомоги. Країни-партнери надіслали обладнання та матеріали, необхідні для ремонтів.
“Енергетична інфраструктура прикордонних областей зазнає найбільших втрат від російських атак. Енергетики цілодобово працюють над усуненням пошкоджень і поверненням світла у домівки українців, використовуючи, зокрема, обладнання, надане або закуплене за підтримки наших міжнародних партнерів. Ми дякуємо донорам з Азербайджану, Німеччини, Нідерландів та Швейцарії за їхній важливий внесок у нашу енергетичну стійкість”, - зауважив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Загалом, з початку повномасштабного вторгнення Сумщина отримала близько 595 тонн гуманітарної допомоги, а також обладнання і матеріали, які надійшли компаніям за кошти Фонду підтримки енергетики України на суму понад 12 мільйонів євро.
Інвестиції в енергетику
Австрійський бізнес зацікавлений інвестувати у розвиток української енергетики. Представники українських та австрійських енергетичних компаній обговорили можливу співпрацю у нафтогазовій галузі. Зокрема, у зберіганні та транспортуванні газу, а також газовидобутку. Також йшлося про гідро- та вітрогенерацію, що підвищить гнучкість енергетичної системи.
“Майбутня українська енергосистема базуватиметься на комплексній генерації, де ключовими є атомна енергетика та відновлювані джерела енергії. Ми плануємо розвивати місцеву та розподілену генерацію, а також важливе значення відводимо газовій сфері та розвитку напрямку біогазів”, - зауважив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
Відмова від "Північного потоку"
Газогін "Північний потік-2" не буде знову запущений в експлуатацію. Так, головна дипломатка ФрН Анналена Бербок прокоментувала чутки, які поширюють деякі ЗМІ. Нібито про перезапуск проєкту домовляються провідні німецькі політики.
Бербок підкреслила, "Північний потік-2" загрожує безпеці Європи.
“Ми заплатили мільярди за це, і тому зараз абсолютно зрозуміло, що цей трубопровід не може бути перезапущений. Це рішення в руках Німеччини, і минулий уряд ухвалив це рішення абсолютно в унісон. Всі провідні німецькі політики поділяють позицію щодо "Північного потоку-2" і схиляються до абсолютно чіткого рішення, що економіка Європи і безпека Європи пов'язані одна з одною”, - повідомила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
Ситуація на ЗАЕС
Українське МЗС засудило спроби росії легітимізувати контроль над Запорізькою атомною електростанцією. Позиція України однозначна – жодне рішення щодо запуску реакторів на Запорізький АЕС не може ухвалюватися без України.
А будь-які намагання росії нав'язати свої правила та видати окупацію за так зване "нормальне управління станцію" незаконні і загрожують безпеці регіону. Ускладнює ситуацію те, що рф цілеспрямовано обмежує роботу міжнародних експертів.
У квартальному звіті МАГАТЕ йдеться про те, що ситуація з безпекою та охороною на окупованій ЗАЕС нестабільна, а російські війська перешкоджають доступу до деяких частин станції.
Україна закликає МАГАТЕ використовувати всі механізми для посилення тиску на рф і припинення ядерного шантажу.
“Якщо вже йдеться про персонал, то хочу наголосити, що ми відкрили окремий трек взаємодії з МАГАТЕ, гуманітарний, де обговорюємо можливість повернення на підконтрольну територію полонених і незаконно ув'язнених співробітників ЗАЕС. Україна бореться за всіх своїх людей, цивільних і військових, і співробітники ЗАЕС - це частина нашого діалогу. Далі деталі не буду заходити з огляду на чутливість цього питання”, - зауважив речник міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.
Підсумки опалювального сезону
Зима 2024-2025 показала, що українська енергетика має значно більший запас міцності, ніж можна було очікувати. Україна пройшла сезон без тривалих відключень.
Це стало можливим завдяки швидкому відновленню енергетичної інфраструктури. Частину зруйнованих потужностей вдалося повернути до роботи. Збільшення доступного ліміту імпорту стало страховкою у критичні моменти. Пощастило і з погодою. Помірні температури знизили пікові навантаження на систему.
Напередодні зими українцям малювали різні сценарії. Пропонували готуватися до 12 або й 20-годинних відключень. Песимістичні прогнози не справдилися.
Насамперед завдяки роботі атомних електростанцій, що виробляють 60% електроенергії. Стабільно працювали усі дев'ять енергоблоків на підконтрольних в Україні АЕС без відмов та знижень потужності.
Докладніше про це розповів керівник Енергоатому Петро Котін.
Як ви оцінюєте результати минулого опалювального сезону для Енергоатому?
“Дійсно, нам є чим пишатися в даному випадку. Ми відпрацювали на повну потужність всіма нашими дев'ятьма енергоблоками, які розташовані на території підконтрольної України. На жаль, Запорізька атомна станція продовжує бути під окупацією рашистів.
І перспектива на сьогодні не ясна з звільнення Запорізької атомної станції і поверненню її на українську сторону. Що стосується інших енергоблоків, ми забезпечили коефіцієнт використання встановленої потужності, а це основний показник, який показує, як якісно відпрацювали енергоблоки, він близький до 100%. Це означає, що не було ніяких відмов, ніяких скидань навантаження з енергоблоків, тим паче аварійних відключень.
Блоки працювали стабільно, надійно і це завдяки нашому персоналу, який якісно провів всі ремонти”, - сказав Котін.
Які основні виклики і проблеми були під час цього опалювального сезону, підготовки, порівняно з іншими роками?
“Основна загроза існувала постійно. Це загроза того, що будуть обстріли атомних енергоблоків. І рівень цієї загрози він то зростав, то спадав. І були такі періоди, коли була така політична ситуація, що дуже ймовірні були обстріли атомної інфраструктури. І сама атомна інфраструктура виконувала свої заходи для того, щоб бути готовими на випадки таких обстрілів. Покращувала рівень захисту наших об'єктів і також захист ППО також встановлювався. І далі ми продовжуємо вдосконалювати це питання для наших енергоблоків. Але такого не сталося.
І в тому числі завдяки політичній роботі, той великій політичної роботи, яку проводили і президент України, і Міністерство енергетики України, і контакти в МАГАТЕ, які були і присутність місії МАГАТЕ на наших атомних об'єктах. Все це захищало наші енергоблоки від нападу російської федерації. І оце я б розглядав як основний виклик. По іншим питанням у нас фінансово-економічна ситуація була задовільна. Ми забезпечили прибуток по цьому року. Ми забезпечили повне погашення заборгованості по ПСО. І далі продовжуємо день в день виплачувати і виконувати наше зобов'язання по ПСО”, - додав Петро Котін.
Щодо підготовки до наступного опалювального сезону, до наступної зими, які заходи виконуються зараз, зокрема щодо ремонтної компанії на енергоблоках, і чи почались вже ці ремонти?
“Так, на сьогодні ми вже два блоки ремонтуємо. І фактично вони знаходяться саме посеред тривалості цього ремонту на обидвох енергоблоках. І інші енергоблоки, сім енергоблоків, вони перебувають на повної потужності на сьогодні. І будуть ремонтуватися після того, як ці блоки будуть відремонтовані. Крім заходів загального значення, для нас основним є проведення ремонтів вчасно і перевантаження палива, щоб енергоблоки могли працювати протягом року, після того, як вони будуть перевантажені”, - підсумував керівник Енергоатому.
Імпорт електроенергії
Через значні руйнування що заподіяла рф. Та втрати генеруючих потужностей українська енергосистема значною мірою залежить від імпорту.
За час повномасштабної війни Україна отримала з-за кордону понад 5 мільйонів мегават-годин. Основними постачальниками електроенергії стали Угорщина, Словаччина, румунія та Польща.
За оцінками аналітиків з DiXi Group, є фактори, що ускладнюють імпорт. Як от застаріла інфраструктура. Деякі інтерконектори потрібно модернізувати, бо вони мають низьку пропускну здатність і енергетичні втрати. Крім того, частина годин із дефіцитом електроенергії не була покрита імпортом через зависокі ціни на європейських ринках.
Молдова зацікавлена у використанні українських підземних газових сховищ. З-поміж іншого, і про це йшлося під час зустрічі міністра енергетики України Гармана Галущенка з молдовським колегою. За допомогою наших ПГС країна-сусідка зможе сформувати запаси газу.
Молдова стала жертвою енергетичного шантажу з боку росії. Тому урядовці обговорили і енергетичну безпеку, розвиток альтернативних маршрутів постачання газу, а також можливості імпорту електроенергії до України та Молдови з європейських країн.
Німеччина надасть понад 7 мільйонів євро екстреної допомоги українській енергетиці. Кошти спрямують до Фонду енергетичної підтримки, що фінансує закупівлю запчастин та обладнання для зруйнованої інфраструктури.
Внесок Німеччини допоможе українським енергетикам відновити пошкоджене російськими дронами та ракетами. А частину коштів використають на проєкти зеленої енергетики. Наприклад, встановлення у школах чи лікарнях сонячних електростанцій.
Німеччина – найбільший донор Фонду. Від початку повномасштабного вторгнення до кінця 2024 року ця країна перерахувала на енергопідтримку майже 390 мільйонів євро.
“Російські атаки на цивільну енергетичну інфраструктуру України не припиняються. Ці атаки завдають шкоди народу України. Німеччина реагує на тривалу надзвичайну ситуацію новим внеском до Фонду енергетичної підтримки Енергетичного співтовариства України. Ми твердо підтримуємо наших українських партнерів у непевні часи”, - заявив міністр економіки Німеччини роберт Габек.
Як заощадити електроенергію
Кожен з нас може підтримати енергосистему, зменшити енергоспоживання і водночас заощадити на рахунках. Допоможуть смарт-прилади.
По-перше, розумне освітлення. Світлодіодні лампи, LED-стрічки або світильники з дистанційним керуванням дозволяють регулювати яскравість та колір освітлення, а також встановлювати графіки вмикання та вимикання. Або розумні розетки, що дозволяють зі свого смартфона керувати підключеною до них технікою.
Ви можете вмикати та вимикати прилади, перебуваючи поза помешканням. А якщо така розетка має функцію таймера, можна налаштувати автоматичне підключення до мережі.
Розумні термостати дозволяють підтримувати оптимальну температуру в приміщенні, автоматично регулюючи роботу опалення.
Ці здібні помічники аналізують звички та налаштовують температуру відповідно до вашого графіка. Це дозволяє уникнути зайвих витрат енергії.
Про розумні лічильники ми вже не раз говорили. Вони не тільки автоматично передають показники, але й можуть обліковувати електроенергію за зонами, а вночі діє пільговий тариф.