Полковник, заступник керівника Офісу Президента України Павло Паліса дав ексклюзивне інтерв'ю кореспондентці “Ми-Україна” Анастасії Терещук. Поговорили про реформу рекрутингу, мобілізацію від 18-ти років, забезпечення у бригадах та нові призначення.
Головні теми комунікації із Президентом
-Власне, хочу почати її із такої цитати. “Він добре розуміє, що в бригадах на фронті імені потрібна саме така людина, щоб точно знав в щоденному режимі інформацію безпосередньо із фронту”. Так ваше призначення, коментував президент Зеленський. У якому форматі сьогодні ви працюєте з президентом? І що він у вас найчастіше питає щодо фронту?
Доброго дня, все дійсно так і є, як ви процитували. Я маю можливість підтримувати постійний зв'язок з командирами бригад і, відповідно, надавати президенту інформацію на його вимоги й допомагати, пропонувати прийняття певних рішень, які будуть сприяти стабілізації обстановки на передньому краю. І взагалі маю надію, що наша робота буде всіляко сприяти підвищенню боєздатності збройних сил.
Потреби бригад на фронті
-Бригади, які сьогодні на лінії зіткнення, які потреби вони озвучують? Звісно, говоримо тільки про ті, про які можна говорити публічно, бо саме вам президент доручив постійну комунікацію із командирами бригад на місцях.
Ви знаєте, я чомусь думаю, проблеми вони насправді ті, які були і в мене бригаді, коли я мав честь бути командиром 93-ї, вони присутні і в більшості бригад, які зараз на передньому краю. Проблеми всі залишаються ті самі, всі добре їх знають.
-Який саме успішний досвід окремих підрозділів плануєте масштабувати?
На цей час є кілька проєктів. В першу чергу, це підрозділи безпілотних систем. Ми всі розуміємо чудово, наскільки важлива зараз є безпілотна складова, яка – це великий відсоток вогневого ураження противника. Тому, в першу чергу, будуть масштабуватись проєкти безпілотних систем. Їх успішна діяльність буде аналізуватися, передаватися їхній досвід в інші підрозділи. Таким чином ми зможемо підвищити якість роботи всіх безпілотних підрозділів на всьому передньому краю.
-А яка ситуація в бригадах, які не на лінії зіткнення? Щось з підготовкою і комплектацією зброї? І як довго ми чекаємо її від партнерів? Бо раніше президент сам чітко вказував про те, що яка мобілізація із 18 років, коли зброї не вистачає навіть тим, кого вже мобілізували.
Спробую по черзі відповісти на всі ці запитання. По-перше, як ви вже знаєте, за рішенням ставки було припинено формування нових бригад. І основні зусилля зараз будуть зосереджені на доукомплектуванні тих, що вже є, ті, що вже працюють на передньому краї. Окрім того, ті бригади, які на цей час вже сформовані або на завершальній стадії, буде тривати їхня підготовка, знову ж таки, і з врахуванням тих моментів, які ми мали попередні рази. Це стосовно нових підрозділів все.
Звичайно, тут питання, в першу чергу, на мою думку, від політичної волі й логістика. Але є певні затримки у певних видах озброєння. Над цим працює велика команда людей, щоб пришвидшити доставку потрібної Україні зброї, боєприпасів, інших матеріальних засобів, які так необхідні Збройним силам.
Рекрутинг віком від 18-24 років. Нові контракти у ЗСУ
-В Україні планують реформу рекрутингу, щоб залучити до ЗСУ людей віком від 18 до 25 років. Про що мова? Бо часто ЗМІ подають фактично це як етап до мобілізації із 18 років. Але ж це, направду, один із пунктів плану стійкості, озвучених президентом.
Взагалі мені не подобається слово мобілізація. Краще звучить воно приєднання до Збройних сил України. Це залишається без змін. Тут мова про мобілізацію громадян України віком від 18 до 25 років не йде. Ми пропонуємо альтернативу – добровільне приєднання до Збройних сил України. Наразі це тестовий пілотний проєкт, який являє собою короткотерміновий контракт для громадян України від 18 до 24 років із присутньою фінансовою мотивацією. Також з окремими бонусами у вигляді відстрочки після завершення контракту терміном на рік і право виїзду за кордон. І це, як я вже казав, пілотний проєкт. Ми спробуємо його затестити на окремих бригадах. Зараз триває підготовка і переговори щодо цього, щодо забезпечення самої підготовки, яка буде гарантована тим же самим контрактом. Ми пропрацьовуємо запобіжники для того, щоб все було чітко прописано в самому контракті обов'язків громадянина і Міністерства оборони в особі командира військової частини. Ведемо консультації також із представниками громадянського суспільства щодо самого контракту.
Пропрацьовуємо зміни у законодавство на багатьох рівнях, які будуть потрібні для реалізації цього проєкту. Окрім того, я так трішки навіть заспойлерю, це перший етап з такої більшої програми, де мова буде йти про можливість підписання вже мобілізованими громадянами України контракту з чіткими термінами й теж відповідними фінансовими бонусами. Мова йде про те, щоб планово відмовитись від мобілізації.
Зміни у базовій військовій підготовці
-Із осені минулого року працюють зміни у програмі базової військової підготовки. Про які тенденції ми вже сьогодні можемо говорити?
Багато вже говорять про базову загальну військову підготовку. Зараз Генеральний штаб Збройних сил України і, в першу чергу, полковник Апостол, заступник головнокомандувача, займаються перепрацюванням самої програми базової загальної військової підготовки. З урахуванням тих недоліків і тих порад, які були висловлені самими командирами військової частини, для того, щоб максимально її адаптувати до тих вимог, які зараз є на полі бою. Основна ідея всього цього – це не просто провести курс підготовки з солдатом, а зробити його виживаєвим на полі бою.
Корпусна система у ЗСУ
-Президент анонсував формування корпусів армії. Це логічно, бо війна масштабна. Які тут відмінності від російської армії, яка теж використовує в бою великі з'єднання? І чи можна озвучувати, які саме бригади будуть масштабувати або ж поєднувати між собою?
Є детальний план, який теж опрацьований Генеральним штабом. Я не хотів би зупинятися на деталях, але, безумовно, на мою думку, перехід на корпусну систему вже давно назрів. І це допоможе нам бути ефективнішими на полі бою, допоможе адаптувати систему управління, яка присутня у нас на цей час, до тих вимог, які нам диктує війна. Тобто перехід на корпусну систему – не просто вимога часу, це дасть нам можливість бути ефективнішими на полі бою в плані управління й ефективніше використовувати ресурси.
Підготовка офіцерів у навчальних закладах
-Ви навчалися в США, у командно-штабному коледжі армії США, у форті Лівінворс у Канзасі. На вашу думку, що нам на сьогодні потрібно змінювати, або ми вже це змінюємо, саме у підготовці офіцерів?
Насправді в мене дуже багато ідей стосовно підготовки власних офіцерів і сержантів. І взагалі військових збройних сил я б хотів, щоб ми більше переймали їхнього досвіду у плані аналітики, у плані лідерства сучасного. І насправді ми пропрацьовуємо ті питання із партнерами. Найближчим часом ми спробуємо запровадити курс лекцій з лідерства в Національній академії сухопутних військ із потужними сучасними генералами, які довели свою ефективність. Це я маю на увазі як і українські генерали, генерали світового масштабу, які мають досвід Іраку, Афганістану, балканських війн. Також мені би дуже хотілося, щоб команда штабний коледж армії США закінчував щороку не один український офіцер, а хоча б п'ять. І такий досвід, на мою думку, нам критично необхідний, його треба масштабувати, тим більше партнери нам у цьому сприяють. І ми попрацюємо, щоб у нас все вийшло в цьому плані.
Сержантський склад ЗСУ. Нові навчальні курси
-Ви вже, власне, сказали про сержантів, і наступне моє питання саме про них. А що з підготовкою сержантського складу? Бо часто навіть самі військові акцентують на тому, що сержант – це одна із ключових персоналів в армії, яка найбільш наближена до того самого піхотинця і краще розуміє ситуацію на землі.
Безумовно, ви праві, без сержантів ні побудова бою, ні самоуправління просто неможливо. Для підготовки сержантів теж опрацьовуються нові курси, нові програми. І генеральний штаб, і полковник Апостол зараз на шляху до пробування всіх цих програм. І мені дуже хочеться, щоб найближчим часом вони втілили задумане в життя.
Оцінка керівництва бригад
-Яким має бути об'єктивний підхід до оцінки керівництва бригад? Бо на це впливає багато факторів – наявність потрібного забезпечення, складність на окремих ділянках фронту і якість підготовлених бригадою військових.
Насправді я вірю в те, що воює не батальйон, не рота, не бригада, а це великий колектив, де результат загальної роботи залежить від кожного. І тому командира бригади оцінювати за певні успішні дії чи неоспішні – не зовсім коректно. Насправді багатьом командирам бригад дуже важко, і командирам батальйонів, і командирам рота – всім важко. І як би там не було, чим міцніший колектив, чим краща комунікація і розуміння між всіма рівнями, як і командирів, так і штабів, тим ефективніше працює і підрозділ, і з'єднання, і угрупування.
Як писав “Ми-Україна” раніше, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна зможе добудувати ще два енергоблоки на Хмельницькій атомній станції, і це більш ніж два гігавати електрики.