Папа Римський Франциск помер 21 квітня 2025 року о 07:35 за центральноєвропейським літнім часом у своїй резиденції в Домус Санкта Марта у Ватикані. Йому було 88 років. Причиною смерті стала тривала хвороба.
Редакція "Ми-Україна" пригадала, що понтифік говорив про Україну та російсько-українську війну.
Франциск про початок війни 2014 році
У перші місяці російського наступу на Україну у 2014 році Франциск став одним із тих світових духовних лідерів, хто публічно підтримав український народ.
У 2015 році, говорячи про бойові дії на сході України, він наголосив на абсурдності ситуації, коли "збройне протистояння відбувається між людьми однієї віри". Франциск закликав світ докласти максимум зусиль задля відновлення діалогу як єдиного шляху до примирення. Він підкреслив, що українці, незалежно від обставин, залишаються "братами" й "сестрами".
5 квітня 2015 року Папа під час пасхального виступу згадав про Україну:
"Нехай свято воскресіння Христового принесе світло миру в улюблену Україну, насамперед тим, хто страждає внаслідок конфлікту за останні кілька місяців. Нехай же ця країна, завдяки зусиллям усіх зацікавлених сторін, зможе знову віднайти мир і надію".
У 2016-му, він започаткував ініціативу "Папа для України", завдяки якій постраждалі мешканці Донбасу отримали фінансову допомогу.
Папа Римський Франциск благословляє українських військових (25 травня 2016 року)
У 2016 році понтифік ініціював збір усіма європейськими католицькими церквами пожертв для біженців з Донецької та Луганської областей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як обирають Папу Римського: що таке конклав та як він проходить
У 2018 році казав, що кожного вечора перед тим, як йти спати, молиться українською:
"Перш ніж іти до нічного спочинку чи вставити вранці, я зустрічаюся з українцями. Я молюся до ікони пресвятої Богородиці, яку мені подарував ваш блаженніший Святослав. І кожну молитву я завершую українською мовою".
У лютому 2020 року Папа Франциск зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським та першою леді Оленою Зеленською під час офіційної аудієнції у Ватикані. Тоді понтифік назвав Зеленського "президентом миру".
Загалом Франциск неодноразово висловлював співчуття Україні через війну з рф та закликав до мирного врегулювання.
Папа Римський Франциск про повномасштабне вторгненя росії
У 2022 році Франциск планував відвідати Україну, проте повномасштабна агресія рф цьому завадила. На другий день вторгнення понтифік пішки пішов до консульства росії у Ватикані, щоб "висловити стурбованість війною". Там він провів пів години.
У тому ж році понтифік особисто направив до України кардиналів із гуманітарною місією - крок, який мав глибоке символічне і дипломатичне значення.
"Насильницька агресія проти України, на жаль, не сповільнюється. Це безглузда різанина, де щодня повторюються вбивства і звірства. Для цього немає жодного виправдання. Я благаю всіх учасників міжнародної спільноти по-справжньому брати участь у тому, щоб покласти край цій нестерпній війні", - сказав Папа 20 березня 2022 року.
У квітні 2022 року Папа Франциск засудив масові вбивства мирного населення в Бучі, назвавши побачене "жорстокістю, яка шокує людство". Під час загальної аудієнції у Ватикані він продемонстрував український прапор, привезений із міста після звільнення.
Скандалі заяви Папи Римського Франциска
У серпні 2023 року Папа Римський Франциск під час діалогу з російською молоддю висловив захоплення "великою росією". Він закликав росіян "ніколи не відмовлятися від імперської спадщини". Тодішній речник МЗС України Олег Ніколенко нагадав, що саме такою "імперіалістичною пропагандою" рф виправдовує вбивства тисяч українців.
У грудні 2024 року Франциск висловив думку, що українці й росіяни є "двоюрідними братами".
"Вони ж брати, двоюрідні брати. Хай порозуміються! Війна - це завжди поразка. Миру всьому світу!", - говорив він.
А в березні того ж року він закликав українську сторону до перемовин, бо обставини можуть стати ще трагічнішими. Понтифік також натякнув на можливість символічного "підняття білого прапора", нібито маючи на увазі мирний шлях як засіб уникнення нових жертв і страждань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Білий прапор" папи римського та інші наративи Кремля
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, президент України Володимир Зеленський висловив свої співчуття з приводу смерті Папи Римського Франциска.