Міністерство соціальної політики України запроваджує новий підхід до визначення можливостей працевлаштування людей з інвалідністю. Відтепер замість фокусування на обмеженнях буде оцінюватися, що людина здатна робити.
Про це розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в ефірі “Ми-Україна”.
За її словами, такий підхід базується на міжнародному досвіді, зокрема Естонії, країн Балтії та Німеччини. Новий статус "працездатний" покликаний розширити можливості для працевлаштування осіб з інвалідністю на українському ринку праці.
"Раніше медико-соціальні експертні комісії фактично встановлювали обмеження для людей з інвалідністю, позначаючи їх як непрацездатних, що закривало безліч напрямків для роботи. Це зачіпає і військових, які, маючи інвалідність, готові повертатися до служби, але наразі не мають такої можливості. Тепер ми не будемо шукати, що людина не може робити. Натомість важливо визначити, що вона може робити, і в яких сферах це можливо", - зазначила Жолнович.
Новий підхід передбачає індивідуальне профілювання, оцінку працездатності та вказівку лише на ті види діяльності, які категорично протипоказані для здоров'я.
"Ми розширимо можливості людей з інвалідністю обирати різні посади та виконувати різні завдання за їхнім бажанням, якщо роботодавець готовий до співпраці", - додала міністерка.
Вона повідомила, що рівень працевлаштування людей з інвалідністю в Україні наразі критично низький і становить лише 16%, що є найнижчим показником серед європейських країн. В інших країнах Європи цей показник досягає 50%.
Як писав “Ми-Україна” раніше, функції центральної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.