Публічне засудження РПЦ третиною єпископів УПЦ МП зруйнувала усталену синергію цих церков, яка формувалася протягом усього періоду незалежності України. Про це в ефірі "Ми-Україна" розповів правник та релігієзнавець Роман Терлецький.
"Це справді безпрецедентна подія в історії УПЦ як релігійної організації. До того вони настільки працювали в синергії, весь єпископат з главою церкви. І тут відбулася подія, яка повністю зруйнувала той концепт, який був вибудований ними за всю історію незалежності України. Тут є одна дуже цікава річ - якщо б вони не відреагували на рішення Кирила, значить автоматично визнали б, що вони і далі залишаються повністю в структурі РПЦ. Тобто не було ніякої Феофанії, не було прийнято ніяких рішень, які відповідно призвели б до канонічного відриву УПЦ від РПЦ, а це все була фікція. Чому росія пішла зараз на такий необдуманий крок? - Тому що цим кроком вони собі самі засунули ножа в спину, і зробили все для того, аби в УПЦ відбулася поляризація самого єпископату. Тобто ми бачимо зараз 30% тих хто реально підтримує лис, який ініціював Митрополит Агафангел і ми бачимо замовчування з боку решти", - зазначив він.
Терлецький звернув увагу на те, що тепер єпископи, які не підписали заяву, муситимуть пояснювати свою позицію не лише державі чи спецслужбам, а і суспільству. Це створює новий рівень відповідальності та прозорості в церкві.
"Це тепер вже документ, який має певну юридичну правово-канонічну силу і який провокує задачу дуже багатьох запитань тим єпископам і тим ієрархам, які не підписали цей документ. При чому запитань не від спецслужб чи держави, а це вже запит суспільства. Тобто суспільство зараз на тих територіях, де знаходиться УПЦ і архієреї цих територій не підтримали своїм підписом оце звернення, має задавати запитання. Більше того, цікаво послухати що ці єпископи будуть говорити людям, чому вони не підписали", - додав він.
Як писав "Ми-Україна" раніше, президент Володимир Зеленський у День Незалежності України підписав закон, який передбачає заборону РПЦ.