Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко у січні планує відвідати Китай, щоб заручитися підтримкою Пекіна, підтвердити свою "легітимність" та посилити свої позиції у відносинах з Кремлем. Про це в ефірі "Ми-Україна" розповів керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко
"З одного боку, таким чином він демонструє, що для Китаю він може залишитись легітимним так би мовити "президентом". Ми всі знаємо, що його не визнають легітимним на Заході, але Китай в будь-якому випадку є достатньо сильним гравцем геополітичним. Лукашенко демонструє таким чином всім навколо у міжнародній політиці, що його легітимність визнається Китаєм", - пояснив він.
Друга ціль - демонстрація білорусам, що режим Лукашенка гарантує збереження китайських інвестицій і робочих місць.
"Інвестиції в Білорусь у Китаю достатньо серйозні, для багатьох білорусів китайські інвестиції - це робочі місця, тому Лукашенко демонструє внутрішньому споживачу білоруському, що він є гарантією їх роботи. Третє - це те, що за допомогою Китаю він дійсно намагатиметься вирішити певні питання з Європою, можливо за посередництво КНР, зокрема що стосується певного транзиту товарів і не тільки, суто економічна складова", - роз'яснив Коваленко.
Четвертий аспект стосується відносин з рф.
"Лукашенко звісно ж намагається грати і балансувати, з одного боку під боком рф, їхні спецслужби, агентура всередині Білорусі. Нещодавно були новини, що Китай має вплив на рф з точки зору застосування навіть ядерної зброї. Я думаю, що таким чином він посилає ще сигнал Кремлю - росія ж тримає війська в РБ і, відповідно, для того щоб банально Лукашенко -а кожен тиран боїться, що може статися непередбачувана ситуація і його можуть прибрати - він демонструє цим силам Кремля, що не так просто це зробити. Навіть якщо комусь захочеться зробити Білорусь повноцінним мілітарним васалом росії і втягнути у війну, у нього інші на це бачення і інші плани", - зазначив керівник ЦПД.
Для Китаю РБ цікава як плацдарм для виходу на європейські ринки і не тільки.
"В будь-якому випадку в Білорусі залишилася низка підприємств, зокрема машинобудування та інші підприємства, аграрний сектор, в який інвестує китайський бізнес. У Китаю, відповідно в даному випадку, не дуже дорога робоча сила з одного боку, з іншого - це можливість застосувати там певні китайські технології і через Білорусь вивести ці технології на інші ринки збуту... Білорусь межує з Польщею, з країнами Балтії, тому суто географічно, мати по-перше такий ринок і там китайські товари, з іншого боку знову ж таки сполучення з Європою", - додав Коваленко.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Лукашенко запланував свій візит в КНР на січень. Його візит Лукашенка відбудеться напередодні так званих виборів, які у Білорусі заплановані на 26 січня. Це буде уже третя поїздка Лукашенка до КНР за три роки.