Харків створить свій власний енергетичний острів

Харків створить свій власний енергетичний острів

В енергосистемі України зберігається дефіцит генерації. Наявність і тривалість обмежень споживання електроенергії прогнозувати складно, адже залежать вони насамперед від дій країни-агресорки. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.

Негода та знеструмлення регіонів

Очікувано зросло споживання електрики й через похолодання. До того ж цього тижня частина України вкрило негодою. Через сильний дощ, сніг та вітер були знеструмлені населені пункти, зокрема, на Чернігівщині та Сумщині.

Ворожі удари по Луцьку і Тернопільщині

Чергова ворожа атака ракетами та дронами на енергетику, пошкоджені енергооб'єкти у кількох регіонах. Оператор системи передачі змушений був застосовувати екстрені відключення у кількох регіонах. Зокрема, внаслідок обстрілів зникла електроенергія у частині Луцька. 

“Не працює електротранспорт. Працюємо з перевізниками щодо максимального випуску автобусів для того, щоб по максимуму перекрити ту кількість пасажирів, яку перевозив електротранспорт автобусами. Підключаємо повністю всю нашу критичну інфраструктуру, і “Луцьктепло”, і “Луцькводоканал” до альтернативних джерел енергії, дизель-генератори, інші джерела енергії. Наразі прийнято рішення про те, що школярі в першу зміну, які навчаються, будуть навчатися на дистанційному форматі”, - розповів міський голова Луцька Ігор Білий.

На Тернопільщині досі долають складності через атаку “шахедів” у вівторок. Тоді рашисти вразили об'єкти критичної інфраструктури. Через це було знеструмлено близько 70% області.

Щоб стабілізувати ситуацію, довелося підключатися до зовнішніх мереж сусідніх областей та залучати альтернативні джерела генерації та когенерації, зазначили в обласній військовій адміністрації. 

“Наслідки є поганими, бо об’єкт був суттєво враженний. Це буде на тривалий час впливати на водопостачання, і на теплопостачання всієї області в тому числі й на місто Тернополя. 

Ось у нас в Тернополі були підготовлені котельні до роботи саме в таких режимах. На інших об'єктах передбачено праця генераторів. Зараз всі об'єкти соціальної інфраструктури, це лікарні школи, вони працюють”, - голова Тернопільської ОВА В’ячеслав Негода.

Засідання Радбез ООН через ракетні удари 

Радбез ООН провів екстрене засідання через останні удари росії по енергетиці України. В ніч на вівторок рф запустила по території України рекордну кількість дронів, їх було 188. Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця закликав країни-учасниці посилити санкції проти рф та її союзників та збільшити військову допомогу нашій державі.

“Саме з російської території щодня запускаються ракети безпілотники й керуванні авіаційні бомби, вбиваючи українців і завдаючи шкоди нашій критичній інфраструктурі. Тільки за останні чотири дні росія запустила 495 дронів разом з балістичними ракетами”, - зазначив постійний представник України в ООН Сергій Кислиця.

А 28 листопада, вже після засідання, відбулася 11-та масована атака країни-агресорки на нашу енергосистему. І попри те, що сили ППО збили майже 90% крилатих ракет калібр та Х-101 та 35 ворожих БпЛА, зафіксовані влучання повідомили у Повітряних силах, в основному в об'єкти паливно-енергетичного сектору. 

Потреба України в додаткових системах ППО

Україні потрібні додаткові системи ППО, щоб захистити від повітряного терору рф цивільних людей, критичну інфраструктуру та енергосистему. Про це голова українського МЗС Андрій Сибіга говорив на зустрічі G7 в Італії та під час переговорів із головою дипломатії ЄС Жозепом Боррелем та міністрами закордонних справ, зокрема Франції, Канади та Німеччини.

росія становить пряму загрозу для ядерної та радіаційної безпеки світу. Країна-агресорка продовжує ігнорувати місію МАГАТЕ, спрямовану на мирне використання ядерної енергії, і демонструє прораховані та систематичні зусилля з підриву безпечної роботи наших атомних об'єктів. Про це розповів міністр енергетики України Герман Галущенко на раді керуючих МАГАТЕ у Відні. Він закликав країни-учасниці до більш радикальних дій проти росії. 

“Потрібно вживати радикальніших заходів щодо росії. Інакше це виглядає просто марнуванням часу. Після того, як МАГАТЕ відзначило важливість цих станцій, рівень атак зростає. Ще одна хвиля масованих атак лише підтверджує серйозність ситуації”, - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Міністр провів зустрічі з представниками Індії та Китаю при МАГАТЕ. Сторони погодилися з тим, що моніторингові місії агентства важливі для захисту ядерних об'єктів України, і експерти мають і далі працювати на підстанціях. Про необхідність продовження таких місій, а також загрозливу ситуацію на окупованій ЗАЕС, міністр говорив із генеральним директором МАГАТЕ. Роботу експертів організують найближчим часом, пообіцяв Рафаель Гроссі.

Під час 10-ї масованої атаки рф на українську енергосистему були пошкоджені чотири підстанції та лінії електропередач. Через це АЕС, які потрібне стабільне з'єднання з мережею для передачі й отримання зовнішньої енергії, вимушені були тимчасово зменшити потужності. Нагадаю, у вересні та жовтні групи МАГАТЕ відвідали сім важливих для роботи АЕС підстанцій, щоб оцінити масштаби руйнувань та збитки, яких завдали російські атаки в серпні.

“Задокументували значні пошкодження всіх підстанцій, які відвідали. Дійшовши висновку, що здатність мережі забезпечувати надійне зовнішнє електропостачання українських АЕС була значно зменшена. Ремонт і додаткові захисні заходи впроваджуються Україною”, - генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Загроза ядерній безпеці через дії росії

Про загрозу через російські удари по електропідстанціях, що обслуговують АЕС, говорять і у міжнародній організації Greenpeace із ядерної енергетики. Експерт Ян Ванде Путте, який працював на "Фукусімі" у перші дні після катастрофи, переконаний, що дії росії, які провокують втрату зовнішнього живлення атомних станцій, можуть призвести до блекаутів і енергетичного колапсу. Водночас МАГАТЕ має важелі впливу на рф. 

“На жаль, МАГАТЕ працює разом з “Росатомом”, з росією в експорті російських ядерних технологій по всьому світу. Але це також можливість, тому що росії потрібен МАГАТЕ. Це означає, що якщо МАГАТЕ розмістить частину свого персоналу на тих, скажімо, семи-восьми критичних вузлових підстанціях в Україні, для росії майже неможливо атакувати ці підстанції, тому що тоді вони атакуватимуть критично важливого партнера, якого вони потребують. Вони божевільні, але не дурні”, - сказав ядерний експерт Greenpeace Ян Ванде Путте. 

Значення атомної енергетики взимку

Атомна генерація – один із гарантів уникнення критичних сценаріїв в енергетиці цієї зими. Саме тому важливий не тільки захист ядерних об'єктів, а й розбудова потужностей. Атомна енергетика дешева у виробництві та екологічна. Це чиста технологія з низьким рівнем викидів парникових газів, тобто цілком відповідає світовому плану з декарбонізації.

Про це йшлося під час конференції “Атомна енергетика і довкілля”. Її провели на базі Південноукраїнського енергокомплексу. Це унікальний в Україні об'єкт, адже поєднує атомну і маневрову генерації. При цьому Ташлицька ГАЕС відіграє вагову роль у надійній роботі південноукраїнської атомки. 

Контроль радіаційного фону на ГАЕС

Андрій Гришан демонструє, як на Південноукраїнській ГАЕС контролюють радіаційний фон. 

“Радіаційний фон у нас в нормі. Сьогодні я дивився десь 0,11-0,12 мікрозіверта на годину. Фон у нас ніколи не підвищувався, тобто аварійних ситуацій не було”, - підкреслив керівник лабораторії зовнішньої дозиметрії центру радіаційної безпеки ПАЕС Андрій Гришан. 

Замірювання відбувається на спеціальних постах. Усі дані автоматично передають на систему контролю та безпосередньо у МАГАТЕ.

“Цей пост в режимі онлайн контролює радіаційний стан в населеному пункті, а також у випадок аварії визначає концентрацію радіоактивних аерозолів, радіоактивних йодів в повітрі”,  - розповів Гришан. 

Частиною Південноукраїнського енергокомплексу є Ташлицька ГАЕС і Олександрівська ГЕС зі своїми водоймами. 

Група хімічного контролю перевіряє не лише поверхневі, а й стічні води, що виходять з атомної електростанції. 

“32 речовини, весь спектр нашого контролю. Перелікувати це важкі метали ми проводимо в хімконтролі. Біогені речовини, катіони, аніони й сольовий склад”, - розповіла завідувачка екологохімічної  лабораторії Південноукраїнської АЕС Ольга Твардовська.

Такі перевірки відбуваються щотижня. І це важливо, адже потужності генерує не лише атомна, а й Ташлицька гідроакумулювальна станція.

“Коли в енергосистемі не вистачає електричної енергії, вмикається станція і покриває ці піки”, - повідомив директор каскаду ГЕС-ГАЕС Олександр Мельничук. 

Розширення Ташлицької ГАЕС для стабільності

Щоправда, регулюючих потужностей нині бракує, тому і повстало питання про розширення ГАЕС. 

“Повинно бути не менше 15% регулюючих потужностей, які можуть регулювати споживання електричної енергії. Зараз їх можна сказати, що менше. Тому добудова станції позитивно вплине на роботу системи в цілому і для забезпечення споживачів безперервною електричної енергії”, - зазначив Мельничук. 

Добудову Ташлицької ГАЕС, з-поміж іншого, обговорювали під час екологічної конференції. Вона відбулася на Південноукраїнській атомці. Це посилить маневрову генерацію, адже саме в цьому поєднанні маневрових та базових потужностей унікальність південноукраїнського енергокомплексу. 

“Сама ідея гідроакумулюючого комплексу стоїть в тому, що є два водосховища.  Одне зверху, інше знизу. І коли у вас пікове навантаження в енергомережі, ви відповідно до верхнього водосховища через турбіни спускаєте воду вниз. Турбіни обертаються, відповідно, видають мегавати в енергомережу і підтримують її.

Енергокомплекс, він видає 130 мегаватів одним енергоблоком. Це достатньо пристойна потужність, як середня потужність одного теплового енергоблока в тепловій електростанції. В період коли ви маєте провали в споживанні електроенергії, як вночі, наприклад, ви включаєте, відповідно, помпу і закачуєте воду назад з нижнього водосховища в верхнє водосховище. 

Трьома енергоблоками, на сьогодні ми можемо забезпечити цю маневрену потужність для енергосистеми, для погашення пікових навантажень, щоденних пікових навантажень, 394 мегават”, - розповів керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін. 

“В умовах зараз, коли балансувати енергосистему дуже важко, саме південноукраїнські енергопомпи, за рахунок такого чудового поєднання, робить балансування більш умовно чистим і низьковуглецевим”, - зазначив секретар українського ядерного товариства Данило Лавренов. 

І це вагома перевага, адже виробляється чиста енергія. Атомна генерація, порівняно з вугільною, здійснює майже 80 разів менше викидів вуглецю. 

“Вугільна генерація та традиційна генерація, яка шкодила і перегрівала планету, вона вже відживає. Але людство повинно надалі розвиватися, Україні надалі відбудовуватися. І зрозуміло, що атомна генерація, при правильній експлуатації атомних станцій, доведено, що це один з найбезпечніших варіантів отримання енергії”, - підкреслила президентка Асоціації професіоналів довкілля PAEW Людмила Циганок. 

За екологічністю АЕС можна порівняти з вітроелектростанціями. Саме тому енергетична стратегія України передбачає нарощування виробництва атомної енергії до понад 17 гігаватів у 2032 році та майже до 24 у 2050. Але для України розвиток атомної генерації – це не лише крок до декарбонізації. Це й питання енергонезалежності та наявності потужностей для відбудови країни після перемоги. 

Уряд США та Єврокомісія підтримають українську енергетику

Уряд США та Єврокомісія нададуть понад 100 мільйонів євро на обладнання та будівельні матеріали для української енергетики. Кошти використають для відновлення 1,8 гігавата потужностей і для захисту обладнання електростанцій від снігу, дощу та мінусових температур. Це забезпечить стабільне й надійне енергопостачання для понад 2 мільйонів українців. Амбітний проєкт реалізують у Харкові.

Енергетичний острів у Харкові

Місто створить енергетичний острів, щоб забезпечити себе електроенергією. Йдеться про автономну систему живлення, що дозволить постачати струм навіть у кризових ситуаціях. Для Харкова це надзвичайно важливо через його прикордонне розташування.

Міський голова Ігор Терехов повідомив, частину обладнання для децентралізації енергосистему вже встановили, про інше устаткування домовляються з іноземними виробниками. Такий проєкт, як і загалом розбудова розподіленої генерації, важливий для енергонезалежності України. Саме тому громади заохочують встановлювати, наприклад, блочно-модульні котельні, генератори та когенераційні установки.

Міністр енергетики про важливість розподіленої генерації

“Насправді безумовно, ми бачимо суттєве зростання, і зростання в цьому році велике. Ми бачимо величезні плани компаній, причому зараз я не говорю тільки про державний сектор, я якраз більше говорю про приватний сектор, який вже встановив в багатьох випадках і планує в наступному році встановлювати розподілену генерацію. Це і муніципалітети, це мерії, це міста. І тому насправді прогрес є очевидним. Він є очевидним з погляду того, що ми розуміємо, що в разі поділу системи, а, на жаль, такі ситуації у нас були внаслідок масованих атак, ключове завдання, щоб оця розподілена генерація забезпечила критичну інфраструктуру певного регіону”, - розповів міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Сонячна станція для медзакладу в Рівному

У Рівному один із медзакладів обладнали сонячною станцією. Її встановили у межах благодійного проєкту “П'ятдесят сонячних лікарень”. Вона стала п'ятою в Україні спочатку повномасштабної війни.

Яка потужність сонячних панелей і скільки дозволить заощадити, розповість наш кореспондент Володимир Миколайчук. 

“Якщо якісь проблеми з сонячними батареями, ми можемо їх відключити в будь-який час і запустити, наприклад після проведення якогось певного ремонту”, - зазначив заступник директора медзакладу Олександр Коваленко. 

Такі функції має пульт управління сонячною станцією. На даху поліклініки та головного корпусу встановили 214 фотоелектричних модулів. 

“Загальна потужність по інверторах, двох інверторів – 100 кВт. Прогнозовані показники по генерації, по даній сонячної електростанції – 119 тисяч кВт в рік”, - розповів Коваленко.

Реальна економія – 1,2 мільйона гривень на рік. Найефективніше станція діятиме влітку, зможе повністю забезпечити медзаклад електроенергією. 

"І в похмуру погоду, коли немає сонця, все одно прийдеться брати частину електроенергії з мережі. Але загально в річному еквіваленті така станція може зекономити для даного об'єкту орієнтовано 30% від загального споживання”, - зазначив спеціаліст з сонячних станцій Дмитро Намчук. 

Станція, встановлена в рамках проєкту “50 сонячних лікарень”, обійшлася у 3,5 мільйони гривень. Частину коштів виділили з міського бюджету.

“Ця участь міста була 35 тисяч євро, а участь гранту – 45 тисяч. Але, своєю чергою, це дає можливість заощаджувати, бути енергоефективними й також залишати ті кошти, які можна спрямувати на ті речі, які більш важливі”, - сказав В.О. міського голови Рівного Віктор Шакирзян.

Це п'ятий медзаклад в Україні, де встановили таку сонячну станцію. Вона має окупитися протягом чотирьох років.

Переваги енергоефективного вуличного освітлення

Ще одна можливість посилення енергетичної стійкості – заміна вуличного освітлення на енергоефективне. Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України збирає запити на заміну ламп від понад 1400 українських громад. На вулицях міст і сіл зараз близько 2 мільйонів ліхтарів. Тож уявіть, скільки електроенергії вдасться заощадити.

Головне