Посттравматичний стресовий розлад мають не всі українці, але необхідно постійно займатися моніторингом свого стану, оскільки це може запобігти виникненню цього захворювання.
Про це розповіла лікарка, науковиця, психотерапевтка та анімалотерапевтка Євгенія Ігрунова в інтерв'ю для ведучої телеканалу "Ми-Україна" Олени Чабак.
Лікарка додала, що за даними західних науковців, лише до 20% людей, які пережили травматичний досвід (а в Україні це зараз колективна травма війни), матимуть прояви цього захворювання. Це означає, що травматична подія не є стовідсотковою гарантією розвитку ПТСР.
“Травматична подія – це стрес, який ми не можемо винести. І от якщо наші внутрішні копінг-механізми – і адаптивні, і психічні, і фізіологічні – здатні це перетравити, то ми отримуємо гостру стресову реакцію, але потім не отримуємо ПТСР. Він же розвивається від місяця і далі, тобто не одразу після травмуючої події”, – наголосила психотерапевтка.
Також вона розповіла, що профілактика важливіша за лікування. На її думку, лікування цього захворювання включає як психологічні методи, такі як психотерапія, так і часто медикаментозне та психіатричне лікування.
Своєю чергою, профілактика фокусується на розвитку психологічної стійкості, здатності протистояти стресу та зберігати спокій. Вона додала, що робота над цими якостями значно підвищить шанси уникнути розвитку цього розладу.
“Державна ланка (відповідальність, – ред.) має полягати в тому, що люди, у яких є підвищений ризик отримати ПТСР, – це ми говоримо про цивільних у прифронтових зонах і про військових, – мають проходити постійне психологічне тестування для того, щоб моніторити їхній психоемоційний стан”, – додала лікарка.
Вона наголосила, що якщо після проведення цих тестів у людей будуть виявлені ознаки, що є передумовою для виникнення цього захворювання, то їм можна буде надати своєчасну психологічну допомогу.
Також вона зауважила, що важливо сфокусуватися на собі, моніторити свій внутрішній стан і виробляти в собі стресостійкість. І тільки тоді людина буде знати, що їй робити і як реагувати у стресовій ситуації.
Як повідомляв “Ми-Україна” раніше, стрес є природною реакцією організму і запускає механізми адаптації, проте в умовах війни він часто посилюється почуттям безпомічності. Щоб зменшити напругу, важливо сконцентруватися на тому, що можна контролювати.