"Енергоатом" зацікавлений у співпраці з ЄС: як Україна позбувається залежності від рф

Цього тижня аварійні бригади енергетиків повернули світло сотням тисяч споживачів. Ворог щоночі атакує Україну з повітря та одна з ключових цілей рф – це енергетична інфраструктура. Росіяни б'ють дронами по об'єктах генерації та розподілу електроенергії. Через це у багатьох регіонах були масштабні знеструмлення. Попри все енергосистема залишається стабільною. Це програма "Енерго Live" з Владою Цимбаленко.

Росіяни гатять по енергетиці

 

Понад 100 населених пунктів на Сумщині залишилися без світла внаслідок дронової атаки. На Запоріжжі та Дніпропетровщині через ворожу артилерію вимикалися повітряні лінії. Російські обстріли також спричинили відключення у Донецькій, Харківській, Чернігівській та Херсонській областях. Про це та інше розкажемо докладніше далі.

Російські війська активізували атаки на енергооб'єкти. Гатять щодня найпотужніше у регіонах на кордоні з росією. Потерпають і прифронтові населені пункти.

"Обстріли продовжуються. На жаль, ми маємо відключення у прифронтових областях. Дуже сильно дістається Харківській області, Сумській області, Дніпропетровській, Донецькій, Чернігівській", - сказав заступник міністра енергетики України Роман Андарак.

Прифронтові території загарбники обстрілюють з артилерії, використовують і сотні дронів. Так, на Дніпропетровщині безпілотник пошкодив підстанцію.

Протягом тижня росіяни атакували Дніпропетровщину балістикою, били дронами камікадзе та важкою артилерією. Пошкоджень зазнали електромережі у Кривому Розі. Туди армія рф направила ракету 21 жовтня.

Не припиняє ні на день ворог і обстріл Нікопольського району, цілить по житлових будинках. Через вибухи стаються постійні обриви лінії електропередач. Та енергетики намагаються оперативно лагодити мережі, попри ризики повторних атак.

"Ми практично відновлюємо мережі по декілька разів. Якщо казати за минулу добу, це, наприклад, з 23 на 24, практично 5000 наших клієнтів ми відновили електроенергію", - заявив генеральний директор "ДТЕК Дніпровські електромережі" Андрій Терещук.

Аварійні відключення були у Полтавській області. Їх запровадили, щоб уникнути перевантаження мережі. Щойно ремонтно-відновлювальні роботи завершили, графіки скасували.

Безпрецедентна допомога Харкову

 

Європейський банк реконструкції та розвитку надасть безпрецедентну допомогу Харкову. Угода передбачає 25 мільйонів євро кредитних коштів та грант у 10 мільйонів євро. Гроші насамперед спрямують на завершення будівництва децентралізованої системи тепловодо-та енергопостачання.

"Це у підсумку дозволить значно знизити вразливість критичної інфраструктури до ворожих атак, дасть змогу зробити місто більш енергозахищеним та стримувати підвищення тарифів для населення", - повідомив міський голова Харкова Ігор Терехов.

Нова генерація для Київщини

 

На Київщині може з'явитися близько 300 МВт нової генерації. Близько 200 – це потужність майбутніх 47 великих газопоршневих когенераційних установок. Вони будуть встановлені в усіх містах області. Більш ніж половина проєктів вже в роботі. Ще близько 100 МВт потужності забезпечать нові біогазові та газотурбінні установки. Але, здебільшого, сонячна енергетика.

Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи відтепер можуть отримати не 1, а 2 мільйони гривень на встановлення більш потужних сонячних станцій. Уряд подвоїв компенсації за програмою Фонду енергоефективності "ГрінДім". Але рішення стосується великих ОСББ та кооперативів площею понад 8 000 квадратних метрів. До того ж, віднині скасована вимога щодо наявності у багатоквартирному будинку індивідуального теплового пункту. Долучитися до програми можна і без цього.

ЗАЕС знову під загрозою

 

Окупована ЗАЕС через дії росіян знову під загрозою блекауту. Інтенсивні ворожі обстріли вкотре пошкодили одну з двох ліній електропередач, що з'єднують Запорізьку АЕС із Об'єднаною енергосистемою України. При втраті зовнішнього живлення станція опиниться на межі ядерної та радіаційної катастрофи.

"Блекаут – це дуже висока небезпека для функціонування атомної електростанції, адже системи охолодження, системи контролю, системи радіаційної безпеки починають працювати в абсолютно невластивих їм режимах. Ми всі вдячні нашим енергетикам, які працюють поблизу зони бойових дій і змогли приступити до відновлюваних робіт, як тільки цього дозволила безпекова ситуація, наскільки це було можливе в тих умовах", - додав Андарак.

Окупація та мілітаризація Запорізької АЕС та постійні атаки на українську енергетику створюють значні ризики для наших ядерних об'єктів. Про це на засіданні Ради Без ООН говорив постпред Сергій Кислиця.

Він також наголосив, що повітряні удари по підстанціях ставлять під загрозу електропостачання, що необхідне для підтримки систем охолодження на атомних електростанціях, а вони критично важливі.

"росія планує напади на українські АЕС та критичні підстанції з метою відключення станцій від енергосистеми. Я закликаю всі держави зайняти рішучу позицію для запобігання такому сценарію, оскільки він може значно підвищити ймовірність ядерної катастрофи", - заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

Драматичний сценарій від обстрілів рф

 

Цього тижня Міжнародне агентство з атомної енергії продовжило місії на високовольтних підстанціях, що важливі для ядерної безпеки. Експерти МАГАТЕ відвідують ключові підстанції за графіком. Там вони оцінюють стан об'єктів та фіксують пошкодження, спричинені російськими атаками.

"Дуже важливо, що ми зафіксували сьогоднішні реалії постійних обстрілів по енергосистемі і вплив цих обстрілів на ядерну та радіаційну безпеку. Які ризики несуть ці атаки на енергосистему для інших атомних станцій, підконтрольних Україні, і, відповідно, виходячи з цього, ми і весь світ по факту розуміємо, про що йдеться. Тому що сьогодні під ризиком взагалі європейський континент, весь світ, і всі казали про те, що якщо, не дай Боже, станеться якийсь ядерний інцидент у нас в Україні, це драматично вплине взагалі на весь світ", - поінформував міністр енергетики Герман Галущенко.

Українська атомна енергетика за встановленою потужністю на другому місці в Європі. Енергоатом – єдиний у світі оператор, що експлуатує ядерні реактори, коли ракети та дрони атакують країну.

Попри загрози для українських АЕС, компанія не тільки забезпечує базову генерацію, а й зміцнює міжнародне партнерство. Саме це дозволило б відмовитися від російського ядерного палива та збудувати сховище відпрацьованого ядерного палива, тобто подолати залежність від країни-агресорки та заощалити сотні мільйонів доларів.

Перспективи співпраці Енергоатома з ЄС. Відмова від залежності від рф

 

Про перспективи співпраці з провідними компаніями світу ми поговорили з керівником АЕС Петром Котіним.

-Загалом, безпечна експлуатація АЕС в умовах війни – це все великий виклик для АЕС. І водночас є розуміння того, що потрібно зміцнювати міжнародні зв'язки. Яку роль нині в підтримці ядерної енергетики відіграють Сполучені Штати, Великобританія та Канада?

Це такі, як компанія "Comeco", компанія "Urenco", компанія "Westinghouse Electric", "Holtec International". Це всі компанії розташовані в Канаді, так, як ви сказали, і в Америці, і в Великобританії. Фактично, основний офіс "Urenco" знаходиться. Вони, по-перше, дуже підтримують не тільки Енергоатом, вони підтримують повністю боротьбу українського народу за власну незалежність війни проти росії.

Фактично, вони надають нам технічну допомогу на рівні технології, на рівні обладнання, яке вони найкраще в світі можуть виробляти. Так, ми зараз перейшли повністю на палива компанії "Westinghouse Electric". Ми отримуємо допомогу по процесам, які потрібні для переробки урану, для того нашого урану, для того, щоб він завантажувався в наші енергоблоки від компанії "Comeco". З "Holtec" ми завершили будівництво ЦСВЯП, що є централізованим сходищем відпрацьованого ядерного палива. Якщо б цього не було на початку війни, ми його не ввели в експлуатацію, у нас б зараз блоки вже б стояли, тому що відпрацьоване ядерне паливо неможливо було б вивозити до росії.

-Знаємо, що рік тому на блок ВВР-440 було завантажено американське паливо. Які підсумки можна зробити за рік роботи?

Це було проривом відносини "Westinghouse" і "Енергоатома". Це також явилося проривом на міжнародну арену "Westinghouse" з паливом власним для малих реакторів ВВР-440. Таких реакторів, 15 таких реакторів, експлуатуються в Європі. Всі вони до цього використовували паливо російське, виробництво ТВЕЛ. Зараз вони мають альтернативу, вони можуть відповідно закупати паливо "Westinghouse". У нас на сьогодні вже третя партія палива завантажена.

Дуже надійне паливо, вигатовлене було за півтора року. Фактично ліцензована і поставлена перша партія. Якраз буквально за декілька днів до того, як воно нам була потрібна. Дуже пишаюся тим, що наші афганські фактично брали в цьому участь у розробці, в ліцензуванні цього палива. Так, там крім палива, ще для таких реакторів потрібні додаткові елементи, так звані надставки, ці надставки разом з паливом постачаються в активні зони. Якщо паливо перевантажується кожен рік, ці надставки перевантажуються один раз на 7-8 років.

Ці надставки також виробляються на сьогодні тільки в росії. Ми організували такі виробництва на нашому заводі "Атоменергомаш", і на сьогодні є альтернатива також і тут. Тобто "Westinghouse" буде постачати на западні реактори палива, ми будемо постачати на надставки також для наших міжнародних партнерів.

-Стосовно цін на ядерне паливо, вони зростають. Як справи у "Енергоатома" і, власне, з якими компаніями маємо довгострокові угоди і що вони передбачають ці угоди?

Компанія "Comeco" і компанія "Urenco" у нас довгострокові угоди, які діють до 2035 року, з можливістю подальшого продовжування автоматичного цих угод. І ціни, які зафіксовані в цих угодах, вони набагато менші, ніж ціни, які б ми зараз фактично платили за цей уран.

Більше ніхто таких цін не має, як ми маємо. Це в умовах сьогоднішнього дефіциту урану, через те, що всі відмовляються, фактично, від урану російського і є проблеми з постачанням урану французьким компаніям, які з Африки заходили раніше для них. Є дефіцит значного урану, є оператори, які досі не можуть закрити власну паливну програму, навіть по тим цінам, які зараз високі. У нас все до 2035 року, я дуже задоволений тим, що партнери нас підтримали два роки тому, і фактично ми заключили ці договори. Іншим питанням також є, що наш уран, який ми виробляємо на Східгазифікація, єдине підприємство в Україні, яке може виробляти урановий концентрат, цей уран повністю йде на Канаду, переробляється там і повертається нам, для того, щоб завантажувати в паливо Westinghouse.

Та кількість урану, яку виробляється в Україні, недостатньо для того для повністю забезпечення нас паливом для всіх наших реакторів. Решту додає Comeco з власних запасів, з власного виробництва. Це дуже вигідні для нас умови.

-Українська АЕС відмовилася від деталей російського виробництва, і, зокрема, від російського палива. Яким країнам ще буде корисний цей досвід? І звідки є запит на підтримку в цьому сенсі?

Ми вже заключили декілька контрактів і маємо пропозиції, запити на те, щоб постачати запасні частини європейським партнерам, які експлуатують реактори ВВР-1000 і ВВР-440. І ми можемо виробляти дуже багато того, що раніше не виробляли ми, що поставлялося з росії. Зараз наші партнери європейські про це знають.

-Які домовленості з іноземними партнерами є ключовими для "Енергоатома", зокрема, на даному етапі?

Звичайно, це паливна програма. Перш за все, про це я вже сказав. Інше, про розвиток наших потужностей. Головне це те, що ми домовилися з Westinghouse про будівництво нових енергоблоків. Це 5-й і 6-й енергоблок. І ми продовжуємо працювати над проєктуванням і над будівництвом нових енергетичних потужностей, які до 2050 року на атомних станціях потрібно, щоб було 24 гігавата саме через співробітництво з Westinghouse.

"Holtec International", "Малий модульний реактор" - перший дуже великий проєкт, який був успішно завершений, це сховище відпрацьованого ядерного палива в Україні. Інший проєкт – це "Малий модульний реактор", над яким ми працюємо. Тут дуже важливо, що "Holtec International" дає нам технологію не тільки для будівництва компонентів сходящого відпрацьованого ядерного палива, але також і для будівництва компонентів малих модульних реакторів.

Тобто в перспективі ми маємо можливість стати европейським хабом для виготовлення компонентів малих модульних реакторів і потім для експорту їх в європейські країни.

Зелена енергетика. Відновлення

 

Спільні проєкти Енергоатому з найпрогресивнішими гравцями енергетичного ринку дають можливість не лише забезпечити Україну необхідними компонентами та технологіями, а й експортувати їх до країн Європи.

"На сьогодні компанія Енергоатом виконує найважливішу та найважчу роль серед атомних компаній світу, тому що ніхто не працює в таких умовах. Ми будемо намагатися створити інфраструктуру в Україні для розміщення нашого виробництва і будемо забезпечувати високий рівень експертних знань. Так само хочемо перетворити Україну на експертний хаб Європи для розвитку технологій в майбутньому", - заявив віце-президент "Holtec international" Ріаз Аван.

"Ведеться проєкт кваліфікації виготовлення певних компонентів паливної збірки, зокрема так званих головок і хвостовиків паливної збірки, за технологією компанії "Westinghouse". Ми наближаємося до завершення кваліфікаційного процесу, але в перспективі ведеться про виготовлення паливних збірок компанії "Енергоатом" самостійно", - сказав менеджер з розвитку бізнесу "Westinghouse" Олександр Рихло.

Разом з тим в Україні зростає важливість "зеленої" енергетики. За перші півріччя 2024-го частка відновлювальних джерел енергії в загальному енергобалансі країни сягнула майже 10%, повідомляє "Форбс Україна". Коли ворожими атаками пошкоджені всі великі теплові та гідроелектростанції, без енергії сонця та вітру не обійтися.

За державним планом розвитку до 2030 року понад чверть усієї енергії в Україні має бути саме з відновлювальних джерел.

"Дуже багато ми продвинулися до великої агресії. У нас був дуже суттєвий розвиток альтернативної енергетики. Питання, на жаль, що ми теж втратили дуже багато, особливо на окупованій частині України. Особливо, коли ми говоримо про південні частини нашої держави. Але навіть сьогодні вона розвивається і ми дивимося, що кожен рік додається додаткова генерація сонячної енергетики, додається проєкт вітроенергетики. Тому це важлива і це важливий трек. Тому що це є частина нашої енергетичної стратегії, це частина того міксу, який Україна хоче зреалізувати в майбутнє", - повідомив Галущенко.

Українці включили обігрівачі. Чи витримає енергетика?

 

Споживання електроенергії зросло через похолодання. Українці масово увімкнули обігрівачі. В осінньо-зимовий період це цілком прогнозовано, запевняють енергетики. І додають, готові пройти опалювальний сезон стабільно. Втім, "Укренерго" розраховують і на допомогу споживачів і просять використовувати потужні електроприлади з 10 до 16. У цей час найактивніше працюють сонячні електростанції.

Третина споживання в загальному енергобалансі України саме побутове. Тобто увімкнути вдома світло, техніка чи електроприлади. При цьому цілком реально заощадити до 30% електроенергії. Якщо пам'ятати, що саме з'їдає найбільше кіловат.

Крім електроплит, рекордсменами є масляні радіатори, електрочайники, бойлери, праски та фени. Чимало "тягне" також електродуховка та кондиціонер.

Втім, зазвичай побутова техніка має економні режими споживання, тож варто їх використовувати. Споживайте електроенергію раціонально і наша енергосистема вистоїть.

Головне