Тиждень розпочався з відключень світла по всій країні, але ситуацію вдалося стабілізувати. За повідомленням Міненерго, уже два дні українці живуть без обмежень електроенергії і повернення знеструмлень найближчим часом не очікується. Адже достроково з планового ремонту вийшов ще один атомний блок.
Докладніше про те, як енергетики відповідають на виклики і збалансовують систему навіть за підвищеного споживання дивіться у програмі "Енерго Live" на "Ми-Україна".
Україні потрібен 1 гігават потужностей
В Україні через спеку збільшується навантаження на енергосистему. За добу кількість спожитої енергії зросла приблизно на такий же обсяг, як потужність одного енергоблоку - великої ТЕС.
Що буде надалі з відключеннями електрики? Яка роль атомних електростанцій у стабілізації системи? Та як наша країна рухається в бік енергонезалежності?
Поки на дворі тримається висока температура, Україні додатково потрібно приблизно 1 гігавата потужностей. Ми втратили 9 гігават через масовані удари ворога по нашій енергетиці. І дотепер тривають відновлення і ремонти пошкоджених енергооб'єктів. Тобто резервів поки немає. Отже, в умовах аномальної спеки і підвищеного споживання "Укренерго" з початку цього тижня знову вдається до стабілізаційних відключень.
Про те, як і за рахунок чого енергетикам вдається втримувати і збалансовувати енергосистему в складні періоди підвищеного споживання електроенергії, нам розповіли у Міністерстві енергетики.
"Енергетикам все ж таки вдалося мінімізувати обмеження і запроваджувати відключення електроенергії в меншому обсязі, ніж ми спочатку очікували, очікуючи спеку і ріст споживання. І вдається все-таки тримати систему в стабільній роботі.
Нагадаю, що десь два тижні тому атомникам вдалося раніше запланованого терміну вивести в роботи з ремонту два атомних блоки, підключити їх до енергосистеми. Це мало значний такий позитивний вплив.
Зараз так само працюємо над тим, щоб постійно додавати нові потужності в систему, ремонтувати, відновлювати", - наголосила заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.
Ситуація зі світлом у Сумах
Росіяни продовжують бити по енергооб'єктах. Обстріли відбуваються практично щодня. І найбільше руйнувань у прифронтових регіонах, куди долітають не тільки дрони і ракети, але й добиває артилерія. Там без світла залишається понад пів тисячі населених пунктів.
Енергетики лагодять мережі і відновлюють струм, але рашисти знову завдають ударів. Так, на Сумщині ворог атакував ракетою енергооб'єкти однієї з громад. Через це без електрики залишилось більше як 18 тисяч споживачів. Аварійні бригади вже повернули людям світло.
А яка ситуація натепер, розповіла наша кореспондентка Олеся Боровик.
"У Сумах світло вимикають щодня, починаючи з 18-ї години і до опівдня. Проте варто зауважити, що також на Сумщині, особливо в прикордонних громадах, є села, які без світла, починаючи з травня 2023 року. Їх кількість постійно змінюється, але це близько 7 тисяч абонентів щодня. Є деякі села, в яких навіть не проводяться ремонтні роботи, саме через близькість до кордону.
Також ворог не полишає спроби завдати шкоди нашій енергетичній системі, були напередодні влучання в великих містах в енергетичні об'єкти. Це Шостка, Кролевець, Конотоп. Втім, там енергетикам вдавалося все швидко відновити", - йдеться у повідомленні.
Що з електропостачанням на Харківщині?
Понад 700 об'єктів енергетики та 8 тисяч кілометрів ліній електропередач зруйновані російськими ударами на Харківщині. Це інформація обласної військової адміністрації. Що з енергопостачанням у регіоні? Ірина Антонюк має відповідь.
"На Харківщині діють такі ж відключення, як і по всій Україні - з 16:00 і до півночі по черзі. Ненадовго відключають всіх абонентів. Останні пару тижнів по самому обласному центру загарбники б'ють не часто, тому аварійних відключень через обстріли майже немає. Але прикордоння потерпає щодня. І зараз майже 40 тисяч абонентів без світла. Це села, де ще з початку повномасштабного загарбники перебили комунікації, або ж ті, які окупанти нещадно обстрілюють", - зазначила Антонюк.
Ситуація з енергетикою у Запоріжжі
Оріхів, Гуляйполе, Новодарівка, села Васильівського та Пологівського районів. У прифронтових населених пунктах Запорізької області енергетики працюють щодня. Ризикують, щоб полагодити зруйноване російськими терористами. В середньому на добу повертають світло у 500 домівок. Разом з тим у обласному центрі ситуація відносно стабільна, каже наша кореспондентка Олена Каптюх.
"Запоріжжя. Ситуація з енергетикою в місті більш-менш покращилась. По-перше, у нас нарешті ввімкнули вуличне освітлення, бо багато водіїв скаржилися, що повертатися з роботи додому пізно ввечері у суцільній темряві дуже небезпечно і дуже незручно. У нас нормально працює електротранспорт - трамваї, тролейбуси без перебою. Крім того, працюють світлофори.
Щодо основної електрики у квартирах, то ми довгий час жили дійсно без відключень останній місяць. І буквально вчора почали отримувати від обленерго повідомлення, що знов вводять відключення світла по чергах. В середньому вимикати світло будуть від години до трьох ввечері", - розповіла Олена Каптюх.
Відключення світла в Одесі
Не оминули стабілізаційні відключення і Одещину. Але в регіоні намагаються застосовувати альтернативні джерела енергії, розповіла Ольга Дунська.
"В Одесі ситуація з електроенергією порівняно з липнем поки що краще. Одночасно знеструмлюють одну-дві черги, а не чотири, як бувало раніше. В ОВА повідомили, що регіон на 20% забезпечується альтернативною енергією від вітрових та сонячних станцій. Переконують також, що у разі блеккаутів усі лікарні області оснащені генераторами. Має їх також і більша частина котелень", - йдеться у повідомленні.
Якою буде зима 2024-2025?
Майбутня зима може стати найважчою для українців з часів Другої світової війни. Таку думку у своїй колонці для Financial Times висловила єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон. Вона зауважила, що росія посилила атаки на енергетичну інфраструктуру, зруйнувавши об'єкти, які були відновлені після реконструкції, і загалом знищила або захопила половину електроенергії, яка необхідна Україні взимку.
"У зимові морози деякі місця в Україні можуть просто стати непридатними для життя. Найбільше постраждають люди похилого віку, діти та незахищені верстви населення. Ризик гуманітарної катастрофи високий", - заявила Кадрі Сімсон, єврокомісарка з питань енергетики.
Єврокомісарка з питань енергетики закликала всіх, хто має можливість допомогти Україні вже зараз до настання холодів. Підтримка потрібна за такими напрямами:
- ремонт пошкоджених об'єктів виробництва електроенергії та тепла,
- постачання генераторів,
- встановлення сонячних панелей,
- збільшення імпорту електроенергії,
- посилення захисту енергетичної інфраструктури.
І міжнародні партнери нам допомагають. Зокрема, від початку повномасштабного вторгнення Україна отримала понад 18 тисяч тонн гуманітарної допомоги для потреб енергетики. Її передали 36 країн світу. А на рахунки Фонду підтримки енергетики України акумулювали майже 553 мільйони євро грантових коштів. Частину сумою використають на обладнання для розподіленої генерації. Також з Фонду фінансуються відновлення та засоби для захисту енергооб'єктів.
Міністерство енергетики вже затвердило запити від 55 компаній на понад 641 мільйон євро для придбання обладнання, палива і спецтехніки.
"Фонд підтримки енергетики України, який був створений та функціонує при секретаріаті Енергетичного співтовариства, залишається унікальним дієвим механізмом міжнародної допомоги для підтримки відновлення критично-енергетичної інфраструктури від наслідків військових атак з боку агресора", - заявив Герман Галущенко, міністр енергетики України.
Планові ремонти на АЕС
"Енергоатом" проводить планові ремонти на АЕС без російських запчастин. Та й загалом українська атомна енергетика від початку повномасштабного вторгнення не залежить від країни-агресорки. З-поміж іншого, відмовилися навіть від ядерного палива з рф.
Про внесок атомників у нашу енергонезалежність ми поговорили з керівником "Енергоатому" Петром Котіним.
Ми знаємо, що українські атомні електростанції збудовані ще за радянських часів. І от коли почалася повномасштабна війна, як вдалося повністю відмовитися від ядерного палива рф? У чому були такі складнощі найбільші?
- У нас і до початку війни існувала програма, так звана диверсифікації постачальників ядерного палива. І ще з 2005-го року при підтримці Департаменту енергетики Сполучених Штатів була розгорнута програма по можливості введення в Україну іншого постачальника ядерного палива, яким став фактично Westinghouse. І з 2005-го року йшла програма виробництва такого палива на Westinghouse, з постачання його в Україну. І вже перед початком війни ми досягли стану, коли у нас майже наполовину енергоблоків постачалося паливо Westinghouse.
Але, звичайно, з початком війни ми повністю почали брати паливо Westinghouse. Дуже важливим ще було саме в той період, коли вони анексували Крим, була і працювала тут місія безпекова також Сполучених Штатів. І ця безпекова місія оцінювала ризики по економіці України. І в атомній енергетиці вони визначили саме потребу збільшення запасу ядерного палива до двох років. І дякуючи цій рекомендації ми зробили цей запас на два роки експлуатації наших атомних енергоблоків. І це зараз нам дуже допомогло, тому що на початку війни ми одразу розірвали контракти з "Росатомом". І, тим не менше, у нас на складах ще є паливо на два роки експлуатації. За ці два роки зараз Westinghouse збільшив своє постачання і виробництво ядерного палива. І зараз ми здатні постачати і закрити всі наші енергоблоки паливом Westinghouse.
Окрім того, що з американським паливом ми не залежимо від росії, які ще переваги воно має?
- До нього в нас зараз немає ніяких питань. Тобто, воно дуже надійно працює в наших активних зонах. І воно більш міцне по відношенню до палива, яке було. Тобто, програма - нуль дефектів. Паливо надійне. Паливо повністю нас на сьогодні задовольняє.
Власне, "Енергоатом" разом з американськими партнерами Westinghouse працює зараз над створенням цього внутрішнього виробництва ядерного палива. Власне, на якому етапі цей процес знаходиться зараз?
- Технічні умови зараз підготовлені. Підготовлена техніка економічного обгрунтування. І зараз фактично організаційна робота по затвердженню цього технічного обґрунтування. Також проходять заходи по конвенції ЕСПО. Це погодження з певними країнами будівництва такої установки. Але паралельно розробляється проєкт, виділено майданчик для будівництва цього заводу. І всі роботи для того, щоб у 2026 році у нас це паливо вже було.
Ще один важливий аспект - це, власне, зберігання відпрацьованого ядерного палива. Розкажіть детальніше про цей проєкт.
- Так, цей проєкт у нас реалізований з нашим стратегічним партнером компанією Holtec International. Це їхня технологія. І ми ввели в експлуатацію сховища відпрацьованого ядерного палива централізовано. Це на сьогодні єдина така установка у всьому світі. Бо в більшості країн такі сховища розташовані безпосередньо на атомних станціях.
У нас також на Запорізькій атомній станції є такі сховища. А для інших наших станцій централізоване сховище в Чорнобильській зоні побудовано. І на початку війни, в квітні 2022 року, ми його ввели в експлуатацію. І зараз вивозимо туди відпрацьоване ядерне паливо з наших трьох атомних станцій. Якщо б ми цього не зробили в 2022 році, сьогодні б у нас не було атомних генерацій зовсім. Його нікуди було б вивозити. Тому що до того, як ми ввели сховище, це паливо вивозилось до росії. Звичайно, в умовах війни це неможливо зробити.
Крім того, ми економимо - ми маємо зараз по 200 мільйонів доларів щорічно. Те, що ми раніше платили росії за те, що вони забирали у нас відпрацьоване ядерне паливо.
Ми знаємо, що не тільки паливо, а деталі і запчастини російського виробництва використовувалися для планових ремонтів на атомних електростанціях. І, власне, зараз атомники їх не використовують. Чим змогли їх замінити?
- Замінили власним виробництвом. Замінили виробництвом країн-партнерів. Тобто, ми свідомо над цим працювали, починаючи з 2014 року, поступово знижуючи потребу в цих запчастинах з росії. І також піднімали, починаючи вже з 20-х років, піднімали потужності нашого власного заводу. Постійно ставили на виробництво все нові і нові запчастини. І зараз ми, фактично, власним виробництвом більшість наших потреб закриваємо. Все ще закуповуємо, якщо закуповуємо, то закуповуємо в країн-партнерів.
За ці понад два роки великої війни наша атомна галузь зробила такий досить великий прорив, я так розумію, в паливі, яке ми виробляємо, і в ремонтних таких аспектах.
- Дійсно, ми дуже багато проєктів ввели, і у нас також дуже багато планів. І, фактично, ми прискорюємося в реалізації великих і структурних проєктів, які будуть служити базисом для подальшого розвитку атомних генерацій в Україні.
Добудова блоків Хмельницької АЕС
Щоб підвищити енергонезалежність, Україна має добудувати третій та четвертий блоки Хмельницької АЕС. Про це заявили партнери із Західноєвропейської асоціації ядерних регуляторів. Іноземні фахівці готові допомагати, спираючись на досвід США, Чехії та Словаччини. Саме в цих країнах також свого часу зупиняли будівництво атомних станцій.
Третій та четвертий блоки ХАЕС почали зводити близько 30 років тому, але через аварію в Чорнобилі поставили на паузу. Нещодавно Кабмін затвердив законопроєкт про добудову, адже це додасть у систему ще понад 2 гігавати потужності. Втім, щоб розпочати роботи, потрібно рішення Верховної Ради, але документ поки розглянули лише на профільному комітеті.
До кінця року є можливість повернути в енергосистему України ще близько 3 гігават потужності додатково до вже відновленої генерації. Як повідомив міністр енергетики Герман Галущенко, це за умови, що не буде нових масштабних атак ворога. Крім того, роботи з відновлення йтимуть за планом, а проєкти, що гарантують надійне енергопостачання, матимуть фінансову підтримку держави і міжнародних донорів.
"Чим краще будуть реалізовані проєкти енергоефективності, тим менше буде відсоток споживання, тим легше буде балансувати енергосистему, особливо в таких надзвичайних умовах, з якими не стикалася жодна країна світу", - наголосив Галущенко.
А поки вимушений захід - стабілізаційні відключення електроенергії. Цього тижня їх застосовують здебільшого ввечері, тому що саме на цей час припадає пік споживання. Графіки повідомляють нам заздалегідь, коли саме не буде світла, щоб дати можливість підготуватися до знеструмлення - зарядити акумулятори, телефони, заздалегідь випрати білизну і подбати про те, щоб продукти в холодильнику не зіпсувалися.
Лайфхаки: як підготуватися до відключень світла
Деякі продукти і готові страви недовго живуть навіть у холодильнику. Наприклад, суп за нормами харчування можна зберігати не більше 18 годин при стабільних 2-5 градусах Цельсія. Але відключення світла означають перепади температури. При зачинених дверцятах продукти в холодильнику точно не зіпсуються у найближчі чотири години. У повній морозилці - до двох діб. У напівпорожній - не більше доби. Але в режимі "включень-відключень" ситуація інша.
Що ж робити, щоб харчі не перетворилися на отруту?
- 5 градусів - це максимальна безпечна температура у холодильнику. Її підвищення – ризик, що продукти почнуть псуватися. Тож, коли електрики немає, не відчиняйте часто дверцята - не запускайте тепле повітря в камеру.
- Знаючи графіки, можна заздалегідь встановити нижчий температурний режим. Тоді холод триматиметься довше.
- У різних зонах холодильника і температура різна. Отже, продукти, які швидко псуються, треба класти на правильну поличку. Найхолодніше місце в холодильнику - це нижня полка. Там якраз і зберігайте продукти, які найшвидше псуються. Наприклад, м'ясо, риба або молочні продукти.
- Якнайдовше втримати низьку температуру, допоможуть заморожені пляшки або пакети з водою. Використати можна і спеціальні акумулятори холоду.
- Коли діють графіки підключень електроенергії, не варто готувати одразу на кілька днів. Та й забивати холодильник продуктами теж. Будьте раціональні і тоді не доведеться викидати зіпсоване.