Українська економіка не лише витримала випробування повномасштабної війною, а і продемонструвала зростання в умовах бойових дій, які не припиняються майже два роки.
"У нас цього року відбудеться зростання економіки на 5%, інфляція в нас на рівні країн з мирним життям - 6%. У нас стабілізувалося зростання споживчих цін, Нацбанк перейшов до гнучкого обмінного курсу, золотовалютні резерви зросли до практично рекордних 40 млрд цього року. Тобто, загальний висновок - економіка відновлюється та зростає", - розповів радник прем’єр-міністра України з економічних питань Кирило Криволап.
Зростання економіки України у 2023 році пояснюється трьома ключовим факторами:
- Стійкість нашої держави та бізнесу і адаптація до умов повномасштабної війни
Сюди ж Криволап відносить і захист держави, людей і бізнесу з боку ЗСУ. Він пояснив, що на початку року очікувались значно більш скромні показники на рівні 2-3%. Але нашим захисникам вдалось розчистити західну частину Чорного моря, відновити зерновий коридор навіть без згоди рф, розширити експорт логістики. Україна не лише не втратила нових територій, але і відбила 50% захоплених агресором з 24 лютого 2022 року.
"В Україні одна п'ята людей, бізнесу, інвесторів та капіталу перемістилась всередині країни, здебільшого в західні та центральні частини України і адаптувались. Аграрії дадуть врожай співставний з минулим роком і ще маленька дрібниця - західні компанії зберігають в Україні понад 2 млрд власного газу. У нас також відкриваються західні ритейлери, все це ознаки довіри", - розповів Криволап.
- Макрофінансова стабільність
"У нас бізнес та держкомпанії сплатили податки, а західні союзники надали нам заявлений на початку року обсяг допомоги - 42 млрд доларів вже надійшли в український бюджет.Тобто всі державні видатки - зарплати військовим, закупівлі ЗСУ, пенсії та зарплати бюджетного сектору - це все споживання, це все основа сучасного ВВП і причина того, що це все тримається на високому рівні. Ось ця сума економічних відносин у нас за рік приросла на 5%, очікується, що наступного року така ситуація повториться. Ще за цей рік Україна отримала майже 10 млрд доларів від українських працівників за кордоном", - роз'снив Криволап.
- Європейський вектор
"Нам відкрили перемовини про вступ, західні партнери надсилають дуже позитивні сигнали щодо того, як ми будемо розвиватися і це дає бізнесу впевненість, що наша країна буде долучена до найбільшого фактично ринку в світі і буде активно розвиватися", - додав фахівець.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у грудні Мінфін залучив 5 мільярдів доларів зовнішнього фінансування від міжнародних партнерів.