Україна потребуватиме понад $500 млрд для повоєнного відновлення

Україна потребуватиме понад $500 млрд для повоєнного відновлення

Відновлення та реконструкція України протягом наступних десяти років потребуватиме 524 мільярди доларів, що майже втричі перевищує прогнозований номінальний ВВП країни на 2024 рік.

Такі дані наводить оновлена оцінка Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4), проведена урядом України спільно зі Світовим банком, Європейською комісією та ООН.

На 2025 рік уряд України, за підтримки міжнародних партнерів, передбачив 7,37 млрд дол для вирішення критичних завдань у сферах житла, освіти, медицини, соціального захисту та енергетики. Проте цього недостатньо – дефіцит фінансування відновлення та реконструкції у 2025 році становить майже 10 млрд дол.

За оновленими оцінками, загальна шкода завдана Україні зросла до 176 млрд дол, що більше, ніж у лютневій оцінці RDNA3 (152 млрд дол).

Найбільше постраждали такі сфери:

  • Житловий сектор – 13% житлового фонду зруйновано або пошкоджено, що зачепило понад 2,5 мільйона домогосподарств.
  • Транспорт, енергетика, промисловість та освіта – значні руйнування інфраструктури та виробничих потужностей.
  • Енергетична система – кількість пошкоджених об’єктів зросла на 70% порівняно з попередньою оцінкою, що вплинуло на генерацію, передачу та розподіл електроенергії, а також систему централізованого теплопостачання.
  • Близько 72% усієї шкоди зосереджено в регіонах, що найближчі до зони бойових дій, зокрема в Донецькій, Харківській, Луганській, Запорізькій, Херсонській та Київській областях.

 

"Найбільш постраждалими секторами є житловий сектор, транспорт, енергетика, торгівля та промисловість, а також освіта. Згідно з поточною оцінкою, 13% загального житлового фонду було пошкоджено або зруйновано, від чого постраждали понад 2,5 мільйона домогосподарств", - йдеться у документі. 

Найбільші фінансові потреби у довгостроковій перспективі припадають на:

  • Житловий сектор – 84 млрд дол;
  • Транспорт – 78 млрд дол;
  • Енергетику та видобувну галузь – 68 млрд дол;
  • Промисловість і торгівлю – 64 млрд дол;
  • Сільське господарство – 55 млрд дол.

 

Окремо витрати на розчищення завалів та ліквідацію наслідків руйнувань оцінюються у 13 мільярдів доларів.

Як писав "Ми-Україна" раніше, Трамп відповів, чи допомагатимуть США у повоєнному відновленні України.

Головне