Польща чітко дала Китаю зрозуміти, що може суттєво уповільнити його залізничний транзит в Євросоюз через КПП Малашевиче на кордоні з Білоруссю, посиливши безпекові та мирні процедури. Польську позицію до уряду КНР на тлі проблеми міграції з території РБ довів президент Анджей Дуда, коли минулого місяця здійснив держвізит до Пекіна, пише Bloomberg.
Ситуація набула особливої гостроти після того, як російське вторгнення в Україну перекрило традиційні торгові шляхи, зробивши Білорусь ключовим залізничним коридором для китайського експорту до ЄС. За даними Євразійського залізничного альянсу, обсяг контейнерних перевезень через РБ зріс на 89% у І кварталі 2024 року.
"Поїздка польського президента до Китаю привернула увагу (самопроголошеного лідера РБ Олександра) Лукашенка. У своїй промові 2 липня білоруський лідер заявив, що Дуда "попросив Сі Цзіньпіна вплинути на Лукашенка та Путіна, щоб вони припинили міграцію", - пише видання.
Результати не змусили себе довго чекати. За словами міністра внутрішніх справ Томаша Семоняка, кількість нелегальних перетинів кордону з Білорусі скоротилася на 70% з початку червня. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський підтвердив, що використання Варшавою вантажного транзиту у переговорах з Китаєм стало ключовим фактором у вирішенні міграційної кризи.
Експерти відзначають, що хоча лише незначна частина китайського експорту до ЄС йде через Білорусь, криза судноплавства в Червоному морі та її наслідки для морської торгівлі означають, що євразійські залізничні сполучення переживають період відродження. На їхнє переконання, це робить позицію Польщі ще більш стратегічно важливою в довгостроковій перспективі.
Як писав "Ми-Україна" раніше, в Китаї відбулась зустріч міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з його китайським колегою Ван Ї. Під час неї український міністр надав роз'яснення позиції Києва стосовно можливих переговорів з росією.